Miliardář Ken Griffin se obává o akciový trh – a sází na tyto technologické titány

Generativní umělá inteligence vstoupila na scénu loni v listopadu a podnítila boom akcií technologických firem – boom, který fakticky ukončil loňskou medvědí sezónu a odstartoval letošní růst trhu.

Začíná se však hromadit několik protivětrů a někteří velcí hráči na trhu předpovídají krach na obzoru. Ken Griffin, miliardář a zakladatel společnosti Citadel, se na nejbližší období dívá sklesle: „Rád bych věřil, že tato rally má nohy, ale jsem trochu znepokojen, že jsme v sedmé nebo osmé směně této rally.“

Konkrétně Griffin, jehož čisté jmění činí ~35,4 miliardy USD, poukazuje na politiku úrokových sazeb Federálního rezervního systému. Centrální banka již rok a půl zvyšuje sazby a on se domnívá, že rostoucí efekt zvyšování sazeb převáží nad boomem AI. „Nyní se nacházíme v bodě, kdy se dopad tohoto zvyšování sazeb začne skutečně projevovat,“ říká. „Vidíme, že trh práce začíná oslabovat.“

Zdroj: Getty Images

To však nezpůsobilo, že by Griffin ustoupil od akciových trhů. Naopak, zdvojnásobil – a to ještě více – své investice do dvou „technologických titánů“ trhu, gigantů tohoto odvětví s hlubokými zdroji potřebnými k přežití a prosperitě i v prostředí recese. Využili jsme platformu abychom zjistili podrobnosti o dvou technologických gigantech, na které Griffin v poslední době hodně vsadil; zde jsou spolu s komentáři analytiků z Wall Street.

Microsoft Corporation (MSFT)

První akcií na našem dnešním seznamu je Microsoft, jedna z nejznámějších značek v oblasti osobních počítačů a softwaru. Společnost má prsty prakticky ve všech aspektech počítačového průmyslu pro domácnosti a firmy a její investice ve výši 13 miliard dolarů do OpenAI se vyplatila v loňském roce, kdy tato firma vydala ChatGPT a odstartovala současnou rally na trhu.

Dlouhá historie inovací i úspěchů posunula Microsoft mezi nejvyšší patra veřejně obchodovaných společností. Společnost Microsoft se v současné době může pochlubit tržní kapitalizací ve výši 2,44 bilionu dolarů a ve fiskálním roce 2023 realizovala celkové tržby ve výši téměř 212 miliard dolarů. Společnost však neusnula na vavřínech. Využívá umělou inteligenci ChatGPT, která stojí za vyhledávačem Bing, a přidáním funkcí přirozeného jazyka do vyhledávače Bing se snaží vyzvat společnost Google v boji o podíl na trhu v oblasti vyhledávání. Microsoft využívá AI i v dalších produktech, včetně webového prohlížeče Edge a produktů Office, a novou technologii využívá i firemní platforma cloudové infrastruktury Azure.

Zdroj: Unsplash

V konečném důsledku je každá investice o návratnosti a ve své poslední čtvrtletní zprávě – 4. čtvrtletí fiskálního roku 2023, který skončil 30. června – Microsoft vykázal nejvyšší zisk ve výši 56,2 miliardy dolarů a zředěný zisk bez použití metodiky GAAP ve výši 2,69 dolaru na akcii. Výsledky tržeb byly meziročně vyšší o více než 8 % a překonaly prognózu o 710 milionů dolarů, zatímco hospodářský výsledek byl o 14 centů na akcii lepší, než se očekávalo. Segment inteligentního cloudu společnosti se na celkových tržbách podílel 24 miliardami dolarů, což představuje meziroční nárůst o 15 %.

Pro Griffina jsou silné stránky Microsoftu evidentně jasné. Miliardář a burzovní maniak přidal během 2. čtvrtletí do svého portfolia 2 041 023 akcií MSFT, čímž rozšířil svůj stávající podíl v této společnosti o 150 %. Celkový Griffinův podíl v Microsoftu má hodnotu ~1,12 miliardy USD.

Býčí náhled na Microsoft má také analytik společnosti Tigress Ivan Feinseth, který jako klíčový bod konkrétně uvádí velkou a rostoucí expozici společnosti v oblasti umělé inteligence. Pětihvězdičkový analytik píše: „MSFT stojí v čele revoluce AI, která je poháněna pokračující integrací rostoucí funkčnosti AI, začleněním ChatGPT do všech aspektů svého podnikání a produktových řad, což bude hnací silou urychlení digitální globální transformace a zvýrazňuje její investiční příležitost. Společnost MSFT bude v čele revoluce AI, která bude řídit změny ve všech aspektech podnikových IT a výpočetních procesů, jež jsou poháněny rostoucí potřebou provozní efektivity, konkurenční výhodou založenou na technologiích a zvyšující se produktivitou a kreativitou. Rostoucí pozice společnosti MSFT jako dominantního poskytovatele služeb v oblasti umělé inteligence bude i nadále hnacím motorem růstu tržeb a růstu ceny akcií.“

Tyto komentáře podporují Feinsethův rating Buy pro MSFT a jeho cílová cena 433 USD znamená pro akcie v horizontu jednoho roku 32% zisk.

Technologičtí titáni nikdy nepřestanou přitahovat pozornost Wall Street a společnost Microsoft má v současné době v evidenci 34 analytických hodnocení, z toho 30 kupních, 3 držící a 1 prodávající – což představuje konsenzuální hodnocení Strong Buy. Akcie jsou oceněny na 328,65 USD s průměrnou cílovou cenou 392,41 USD, což naznačuje 19% potenciál růstu v příštích 12 měsících.

Amazon (AMZN)

Další na řadě je další okamžitě rozpoznatelné jméno, Amazon. Tento globální lídr v oblasti elektronického obchodu začínal koncem 90. let jako internetový prodejce knih, přežil splasknutí bubliny dot.com a od té doby se stal čtvrtou největší firmou na veřejných trzích s tržní kapitalizací 1,44 bilionu dolarů. V roce 2022 vygenerovaly online maloobchodní operace společnosti Amazon hrubý objem zboží v hodnotě přibližně 690 miliard dolarů.

Vedoucí postavení v online maloobchodě však není zdaleka jediným příběhem. Amazon kombinuje praktické zkušenosti s online technologiemi s enormně hlubokými kapsami a vyvíjí nové produkty, které plně využívají vznikající generativní umělou inteligenci. Mezi tyto přírůstky do produktové řady poháněné umělou inteligencí patří chatbot, platforma pro tvorbu obrázků a platforma pro vývoj softwarového kódu. Cloudová softwarová služba společnosti Amazon, AWS, rovněž ve velké míře využívá AI – a již nyní generuje roční příjmy ve výši 22 miliard dolarů. Pod tím vším, co pomáhá podporovat, vybudovala společnost Amazon fyzickou infrastrukturu své sítě pro plnění zboží, která má více než 541 milionů čtverečních stop skladových prostor.

Zdroj: Getty Images

Stejně jako výše uvedená společnost Microsoft i Amazon ve své poslední čtvrtletní zprávě překonal prognózy. Výsledky za 2Q23 ukázaly, že společnost dosáhla nejvyššího obratu ve výši 134,4 miliardy dolarů, což je o 3 miliardy dolarů více, než se očekávalo, a téměř o 11 % více, než činily výsledky v předchozím roce. Na překonání tržeb se podílela služba AWS, která zaznamenala 12% meziroční růst a dosáhla 22,1 miliardy USD, a obrovský severoamerický maloobchodní segment, který meziročně vzrostl o 11 % a dosáhl celkové výše 82,5 miliardy USD. Hospodářský výsledek společnosti Amazon, vykázaný jako zisk na akcii ve výši 65 centů na akcii, výrazně vzrostl oproti čisté ztrátě za 2Q22 ve výši 20 centů na akcii a překonal odhady o 31 centů.

Pokud jde o Griffina, ten ve druhém čtvrtletí tohoto roku učinil razantní krok k nákupu akcií Amazonu a nakoupil 3 676 582 akcií. Tím zvýšil svůj podíl v AMZN o 258 %; jeho expozice vůči Amazonu nyní činí 702,6 milionu dolarů.

Barton Crockett ze společnosti Rosenblatt Securities je dalším býkem, pokud jde o Amazon. Analytik je ohromen rostoucími výsledky společnosti a věří, že může využít umělou inteligenci ke svému dlouhodobému prospěchu. Ve své nedávné poznámce k akciím uvádí: „Naše dřívější obavy – že konsenzuální názory byly příliš optimistické – se zmírnily. Vzhledem k tomu, že se podnikání resetuje, efektivita se nově zaměřuje na maloobchod a AI je novým motorem v cloudu, riziko hrozících ekonomických protivětrů vypadá méně znepokojivě, což otevírá dveře příběhům o vyšším násobku spotřebitelského růstu… Amazon se obchoduje na EV blízko 13x 2023E, což je výrazně pod minulými normami ve 20. letech. Zlepšení marží mezitím zrychluje růst EBITDA.“

Při pohledu do budoucna dává Crockett AMZN rating Buy s cílovou cenou 184 USD, která ukazuje na 12měsíční růst o 34 %.

40 nedávných hodnocení analytiků se zde rozpadá na jednostranných 39 hodnocení „Kupovat“ oproti jedinému „Držet“, což podporuje konsenzuální hodnocení „Silně kupovat“. Akcie společnosti Amazon jsou oceněny na 137,63 USD a jejich průměrná cílová cena 175,63 USD naznačuje 28% nárůst v ročním horizontu.