Dolar si po potvrzení jestřábího postoje Fedu udržuje náskok; jüan se potýká s problémy v oblasti nemovitostí

Americký dolar posiluje, protože obchodníci vyhodnocují převažující rozhodnutí lokálních centrálních bank o úrokových sazbách.

Americký dolar zahájil svou tržní trajektorii na počátku tohoto týdne pozitivně – a pomalu se přibližoval ke svému nedávnému půlročnímu maximu poté, co řada rozhodnutí centrálních bank o úrokových sazbách vyvolala na trhu vlnu překvapení. Dolarový index, který porovnává americkou měnu vůči šesti dalším, se 11 hodin našeho času obchodoval převážně beze změny na úrovni 105,262 bodu. Právě tento index se minulý pátek dotkl půlročního maxima.

Minulý týden se přitom dolar těšil znatelnému vzestupu poté, co americký Federální rezervní systém naznačil delší období vyšších sazeb, a svou projekcí tak popřel očekávání trhu. Takový postoj pozoruhodně kontrastoval s britskou a švýcarskou bankou, které si daly pauzu ve svých plánech na zvyšování sazeb. Také Bank of Japan ponechala svou mimořádně uvolněnou měnovou politiku beze změny, což odráží obecně umírněný tón, který v předchozím týdnu nasadila Evropská centrální banka.

V návaznosti na tato rozhodnutí došlo k mírnému oslabení měnového páru EUR/USD, který se propadl až na 1,0650 – pohyboval se těsně nad půlročním minimem 1,0615 zaznamenaným tento pátek. Tím se dostal na trajektorii, na níž by měl podle projekcí během měsíce ztratit 1,8 %, což by znamenalo jeho nejprudší měsíční pokles od května. Mezitím se GBP/USD po 1% propadu z minulého týdne mírně zvýšil o 0,1 % na 1,2244, ale zdá se, že libra bude v září čelit více než 3% poklesu, což představuje její nejhorší měsíční výkon za poslední rok.

Zdroj: Canva

Na druhé straně měnový pár USD/JPY zůstal v podstatě stabilní na úrovni 148,38 a mírně se vzdálil od desetiměsíčního maxima z minulého týdne – k němuž došlo po holubičím zasedání Bank of Japan. Analytici ING poznamenali: “Výsledek byl mírným zklamáním, protože nedošlo k žádné výrazné změně politického postoje, jak vyplývá z prohlášení nebo komentářů guvernéra Uedy.” Tento měnový pár se nyní drží jen kousek od hranice 150, což je úroveň vnímaná jako pravděpodobné vyvolání forexové intervence ze strany japonských představitelů.

V průběhu tohoto týdne se očekávají prohlášení několika představitelů centrálních bank, počínaje prezidentkou ECB Christine Lagardeovou a následně prezidentem Fedu v Minneapolisu Neelem Kashkarim. V závěru týdne budou zveřejněny klíčové údaje o inflaci a německé údaje o podnikatelské náladě Ifo, které poskytnou pohled na finanční zdraví největší ekonomiky eurozóny.

Z dalších měnových zpráv čínský jüan poklesl o 0,2 % a na páru USD/CNY se usadil na úrovni 7,3092 v důsledku přetrvávajících obav ohledně zadluženého čínského trhu s nemovitostmi. Významný hráč na trhu s nemovitostmi, společnost China Evergrande Group, naznačila možné nové omezení vydávání dluhopisů vyvolané vládou v důsledku vyšetřování kolem její dceřiné společnosti Hengda Real Estate Group. To prohloubilo obavy z rozsáhlejšího zmrazení dluhu doprovázeného silným nedostatkem hotovosti, který trh čínská trh trápí již tři roky.

Na tomto místě je třeba dodat, že právě společnost Evergrande to v rámci čínského trhu schytává opravdu naplno. I my na Burzovním světě jsme již několikrát v posledních týdnech psali o tom, že situace kolem kdysi hvězdného realitního developera nevypadá právě dvakrát růžově. Management společnosti Evergrande v tom samozřejmě nebude tak úplně nevinně, nutno ale podotknout, že všichni dobře víme, že podnikání v čínském tržním prostředí není právě jednoduché. Stačí vzít v úvahu prakticky nahodilé regulace ze strany tamnější vlády, které mohou přijít doslova ze dne na den.

Situace kolem Evergrande je ostatně ostře sledována i ze strany západních firem, je totiž jasné, že čínský trh je pro mnoho západních firem perspektivní – a zadlužený realitní developer měl v minulosti rozhodně rozjeto několik slibných globálních spoluprací. Nyní se ovšem sám utápí v problémech – a zlí jazykové se už dokonce odvažují předvídat, že by společnost nemusela tento současný nápor dlouhodobě ustát. Jedná se nicméně pouze o špičku ledovce. Vzpomeňme si například na ještě poměrně nedávné problémy kolem online platformy Alibaba, jejíž CEO Jack Ma jistě prožil celou řadu bezesných nocí.

Zdroj: Evergrande