Amazon investuje až 4 miliardy dolarů do společnosti Anthropic, závody v AI se stupňují

Amazon (AMZN) uvedl, že se dohodl na investici až 4 miliard dolarů do společnosti Anthropic, která se zabývá umělou inteligencí, což je nejnovější velká investice technologických gigantů do startupů, kteří se snaží získat výhodu v závodě v umělé inteligenci.

Společnost Amazon uvedla, že v rámci této dohody bude Anthropic používat její vlastní čipy k vytvoření a nasazení softwaru umělé inteligence. Společnost Amazon rovněž souhlasila se začleněním technologie společnosti Anthropic do produktů napříč svým podnikáním.

Lidé obeznámení s transakcí uvedli, že Amazon se zavázal k počáteční investici do dva roky staré společnosti Anthropic ve výši 1,25 miliardy dolarů, která by se v závislosti na určitých podmínkách mohla časem zvýšit až na 4 miliardy dolarů. V rámci dohody Anthropic souhlasil s tím, že určitou část kapitálu vynaloží na cloudovou infrastrukturu Amazonu, Amazon Web Services, uvedl jeden z nich. Konkrétní podrobnosti této dohody nebylo možné zjistit.

Zdroj: Shutterstock

Technologičtí giganti a investoři rizikového kapitálu v letošním roce výrazně investují do startupů s umělou inteligencí, a to po úspěchu bota ChatGPT, který dokáže psát a vytvářet počítačový kód podobný lidskému. V lednu Microsoft investoval 10 miliard dolarů do výrobce chatbota, společnosti OpenAI, a v rámci rozsáhlého partnerství získal 49% podíl. V květnu investoval Google do společnosti Anthropic více než 300 milionů dolarů. Společnost Salesforce rovněž investovala do řady startupů v oblasti umělé inteligence, včetně Anthropicu a konkurenční společnosti OpenAI Cohere.

Společnost Anthropic, založená v roce 2021, nabízí asistenta s umělou inteligencí jménem Claude, který konkuruje službě ChatGPT. Společnost, kterou vedou sourozenci Dario a Daniela Amodeiovi, kteří dříve pracovali ve společnosti OpenAI, tvrdí, že její technologie je bezpečnější a spolehlivější než technologie konkurence.

Tím, že Anthropic přijímá peníze od Amazonu i Googlu, zahrnuje několik společností zabývajících se cloudovou infrastrukturou, čímž se také odlišuje od exkluzivního partnerství OpenAI se společností Microsoft.

Menšinový podíl společnosti Amazon ve společnosti Anthropic má být součástí nového kola získávání finančních prostředků, jehož hodnota bude teprve stanovena, uvedl jeden z lidí obeznámených se situací.

Zdroj: Anthropic

Mezi prvními podporovateli Anthropicu byl i podnikatel v oblasti kryptoměn Sam Bankman-Fried.

Společnost Amazon, která provozuje největší cloudové služby, poněkud mění svou strategii v podpoře startupů v oblasti umělé inteligence. Dříve společnost raději zůstávala mezi konkurenčními startupy AI neutrální a zaměřovala se na poskytování širokého výběru různých služeb AI na své cloudové infrastruktuře. Minulý měsíc byla společnost Amazon jednou z několika technologických společností, které se podílely na kole financování startupu Hugging Face zabývajícího se umělou inteligencí ve výši 235 milionů dolarů.

Začátkem tohoto měsíce šéf společnosti Amazon Web Services Adam Selipsky uvedl, že její strategií je poskytnout zákazníkům, kteří chtějí vytvářet funkce umělé inteligence, co největší flexibilitu, a ne je omezovat na jednoho poskytovatele.

„Pevně věříme, že nebude existovat jeden model, který by vládl všem,“ řekl tehdy Selipsky, i když dodal, že Amazon je „otevřený investicím, pokud se naskytne vhodná příležitost“.

Společnost Anthropic využívá cloudové služby Amazonu od roku 2021. Využívá také konkurenční cloudovou službu společnosti Google. V rámci nové dohody se AWS stane hlavním poskytovatelem cloudu společnosti Anthropic pro to, co společnosti nazvaly „kritickými pracovními úlohami“, a Anthropic plánuje provozovat většinu svých pracovních úloh v cloudu Amazonu.

Zdroj: AI

Velké jazykové modely, algoritmy, které pohánějí chatboty, jako jsou ChatGPT a Claude, vyžadují obrovské množství kapitálu na vytvoření a trénink a začínající firmy tyto peníze vynakládají převážně na náklady na cloudové výpočty. Z miliard dolarů, které společnost OpenAI získala od Microsoftu, byla velká část vynaložena na obchodní systém AI Azure tohoto technologického giganta.

Navzdory nadšení a investicím do umělé inteligence tvoří stále jen zlomek příjmů plynoucích do firem zabývajících se cloudovými výpočty. Ve svém posledním hovoru k výsledkům Microsoft předpokládal, že z 26% čtvrtletního růstu tržeb, který očekává ve své divizi Azure, budou dva procentní body pocházet ze služeb AI.