Dolar byl v pátek na cestě k největšímu čtvrtletnímu zisku za poslední rok a k zisku jedenáctý týden v řadě, protože investoři počítali s pravděpodobností stále solidní ekonomiky a vyšších sazeb po delší dobu.
Americká měna umazala většinu dřívějších ztrát vůči koši měn a v průběhu dne byla jen mírně nižší po údajích, které ukázaly, že spotřebitelské výdaje v USA v srpnu vzrostly, ale základní inflace se zmírnila a meziroční růst cen bez potravin a energií zpomalil na méně než 4,0 %.
„Na měsíční bázi jsou ceny vyšší, ale celkově se inflace posouvá níže. Pro trh je to dobrá zpráva, protože Fed se zaměřuje na jádrovou míru,“ uvedl Peter Cardillo, hlavní tržní ekonom společnosti Spartan Capital Securities v New Yorku.
Dolar získal díky očekávání, že americká ekonomika zůstane vůči vyšším úrokovým sazbám a cenám ropy odolnější než ostatní ekonomiky, poté co Federální rezervní systém minulý týden varoval, že může sazby dále zvyšovat a pravděpodobně je bude držet na vyšší úrovni delší dobu.
Dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči šesti dalším, v pátek klesl o 0,05 % na 106,09 a je na nejlepší cestě zakončit čtvrtletí růstem o 3,13 % a zaznamenat jedenáctou týdenní rally v řadě, což je jeho nejdelší taková série za posledních devět let. Z 10měsíčního maxima 106,84 ve středu klesl.
Zdroj: Canva
Navzdory slabším úrovním ve čtvrtek a v pátek někteří analytici považují za pravděpodobné, že dolar bude i nadále překonávat svou výkonnost.
Jak to vypadá pro světové měny v krátkodobém horizontu?
„Toto oslabení dolaru považujeme za korektivní povahu a je s největší pravděpodobností způsobeno rebalancováním na konci čtvrtletí,“ uvedl Win Thin, vedoucí globální měnové strategie ve společnosti Brown Brothers Harriman v New Yorku. „Nejsme si jisti, jak dlouho tato korekce potrvá, ale investoři by měli hledat příležitost jít opět do dlouhého dolaru na levnějších úrovních.“
Mezitím hrozí částečné uzavření vlády, což by mohlo ovlivnit zveřejňování ekonomických údajů a potenciálně snížit hospodářský růst.
Tvrdá linie republikánů ve Sněmovně reprezentantů USA v pátek odmítla zákon navržený jejich lídrem na dočasné financování vlády, takže je téměř jisté, že federální úřady budou od neděle částečně uzavřeny.
Podle pátečního vyjádření americké ministryně financí Janet Yellenové by uzavření vlády „podkopalo“ hospodářský pokrok USA, protože by došlo k zastavení klíčových programů pro malé podniky a děti, a mohlo by zpozdit významné zlepšení infrastruktury.
Dolar vzrostl o 0,06 % na 149,41 japonského jenu. Snížil se tak z 11měsíčního maxima 149,71 ze středy. V tomto čtvrtletí americká měna vůči jenu vzrostla o 3,54 % po 8,66% zisku v minulém čtvrtletí.
Jen zůstává v centru pozornosti, protože se obchoduje poblíž úrovně 150, což je považováno za potenciální podnět k intervenci japonských úřadů.
Na co byste si jako obchodníci na Forexu měli v současnosti dát pozor?
Jádrová inflace v hlavním městě Japonska v září zpomalila již třetí měsíc v řadě, a to především v důsledku klesajících nákladů na pohonné hmoty, jak ukázaly páteční údaje.
Euro si během dne připsalo 0,10 % na 1,0578 USD, ale s poklesem o 3,08 % má před sebou nejhorší čtvrtletí vůči dolaru za poslední rok. Jednotná měna se ve středu odrazila od téměř devítiměsíčního minima 1,0488 USD.
Britská libra vzrostla o 0,04 % na 1,2206 USD, když se tento týden dostala nejníže od 17. března, poté co páteční údaje ukázaly, že ekonomické výsledky Británie od začátku pandemie COVID-19 byly lepší, než se původně předpokládalo.
Britská měna je na cestě ke čtvrtletní ztrátě 3,85 % vůči americkému dolaru, což je nejhorší výsledek za poslední rok.
Zdroj: Getty Images