Jak by vlastně v praxi vypadala japonská intervence na podporu slabého jenu?

Japonské úřady čelí obnovenému tlaku na boj proti trvalému oslabování jenu, protože investoři sledují vyhlídky na dlouhodobě vyšší úrokové sazby v USA, zatímco Bank of Japan se nadále drží své politiky velmi nízkých úrokových sazeb.

Kromě slovní intervence má japonská vláda několik možností, jak zastavit to, co považuje za nadměrný pokles jenu. Mezi ně patří přímá intervence na měnovém trhu, nákup velkého množství jenů, obvykle prodejem dolarů za japonskou měnu.

Níže uvádíme podrobnosti o tom, jak by intervence spočívající v nákupu jenu mohla fungovat, jaká je pravděpodobnost, že k ní dojde, a jaké jsou problémy spojené s takovým krokem:

Bude třeba intervence ze strany Japonské centrální banky?

Japonsko nakupovalo jeny v září, což byl jeho první vstup na trh s cílem posílit svou měnu od roku 1998 poté, co rozhodnutí Japonské centrální banky (BOJ) udržovat ultra uvolněnou měnovou politiku srazilo kurz jenu až na 145 za dolar. V říjnu intervenovala znovu poté, co se kurz jenu propadl na 32leté minimum 151,94.

Proč je potřeba nyní zasáhnout?

Intervence na nákup jenu je vzácná. Mnohem častěji ministerstvo financí prodává jen, aby jeho růst nepoškodil ekonomiku závislou na vývozu tím, že by japonské zboží bylo v zahraničí méně konkurenceschopné.

Slabost jenu je však nyní považována za problematickou, protože japonské firmy přesunuly výrobu do zahraničí a ekonomika je silně závislá na dovozu zboží od pohonných hmot a surovin až po strojní součástky.

Co se stane nyní?

Když japonské úřady vystupňují svá slovní varování a říkají, že jsou „připraveny rozhodně zakročit“ proti spekulativním krokům, je to znamení, že intervence se může blížit.

Kontrola sazeb ze strany BOJ, kdy představitelé centrální banky volají dealerům a žádají o nákupní nebo prodejní sazby jenu, je obchodníky vnímána jako možný předstupeň intervence.

Ministr financí Shunichi Suzuki nedávno uvedl, že úřady „nevylučují žádné možnosti“, jak se vypořádat s nadměrnou volatilitou měny, a že sledují pohyby měny se „silným pocitem naléhavosti“.

Úřady tvrdí, že při rozhodování, zda zasáhnout na měnovém trhu, sledují spíše rychlost poklesu jenu než jeho úroveň a to, zda jsou tyto pohyby způsobeny spekulanty.

Dolar je již na dostřel od úrovně 150 jenů, kterou trhy považují za čáru v písku, kterou úřady stanovily. Pokud se tato hranice prolomí, mnozí hráči na trhu vidí jako další hranici 151,94 jenu, kde Japonsko naposledy intervenovalo, a poté 155 jenu.

Zdroj: Shutterstock

Co je spouštěčem celé této situace?

Rozhodnutí je vysoce politické. Když je hněv veřejnosti kvůli slabému jenu a následnému růstu životních nákladů vysoký, vyvolává to tlak na administrativu, aby reagovala. Tak tomu bylo v případě loňské intervence Tokia.

Ale zatímco inflace zůstává nad 2% cílem BOJ, tlak veřejnosti se snížil, protože ceny pohonných hmot a světových komodit klesly z loňských maxim.

Pokud se propad jenu zrychlí a vyvolá hněv médií a veřejnosti, šance na intervenci by opět vzrostla.

Rozhodnutí by nebylo snadné. Intervence je nákladná a mohla by snadno selhat vzhledem k tomu, že i velký nápor nákupů jenů by bledl vedle 7,5 bilionu dolarů, které denně mění majitele na devizovém trhu.

Jak by to ale všechno fungovalo v praxi?

Když Japonsko intervenuje, aby zastavilo růst jenu, ministerstvo financí vydává krátkodobé poukázky, čímž získá jeny, které pak prodává, aby oslabilo japonskou měnu.

K podpoře jenu však úřady musí sáhnout do japonských devizových rezerv, aby získaly dolary, které by prodaly za jeny.

V obou případech vydává příkaz k intervenci ministr financí a BOJ příkaz provede jako zástupce ministerstva.

S jakými výzvami se bude Japonsko potýkat v blízké budoucnosti?
Intervence na nákup jenu je obtížnější než prodej jenu.

Japonsko sice drží devizové rezervy v hodnotě téměř 1,3 bilionu dolarů, které by se však v případě opakovaných silných intervencí Tokia mohly výrazně snížit, což omezuje úřady v tom, jak dlouho mohou jeny bránit.

Japonské úřady také považují za důležité získat podporu partnerů ze skupiny sedmi zemí, zejména Spojených států, pokud se intervence týká dolaru.

Když Japonsko intervenovalo v loňském roce, Washington vyjádřil tichý souhlas, což odráží nedávné úzké dvoustranné vztahy. Americká ministryně financí Janet Yellenová minulý měsíc uvedla, že to, zda Washington projeví pochopení pro další intervenci Japonska na nákup jenu, „závisí na detailech“ situace.

Zdroj: Pixabay