Společnost Tesla Inc., průkopnický výrobce elektromobilů, se zasloužila o revoluci v automobilovém průmyslu. Akcie společnosti se letos zdvojnásobily, což z ní udělalo miláčka investorů. Její úspěch vyvolal rozsáhlé diskuse o jejím budoucím potenciálu a ocenění. V tomto rozruchu zůstává jeden zkušený investor, místopředseda představenstva společnosti Berkshire Hathaway Inc Charlie Munger, nápadně opatrný.
Mungerova neochota přidat se k Tesle není zcela neopodstatněná. Jeho disciplinovaný přístup k výběru investic, který vychází z jeho hlubokého porozumění obchodním trajektoriím, mu v investorských kruzích vynesl vynikající pověst.
Zajímavé je, že Munger měl příležitost investovat do společnosti Tesla v době jejího zrodu. Přesto se rozhodl zdržet, protože tento podnik považoval za příliš riskantní. Dnes je Tesla důkazem síly inovativních nápadů, jejichž hnací silou je Elon Musk, který v současnosti vede žebříček Forbes 400.
Mungerova skepse vůči Tesle mu však nebránila v investicích do dalších společností vyrábějících elektromobily. Projevil zájem o předního čínského výrobce elektromobilů, společnost BYD Co. Ltd. Munger hrál klíčovou roli při řízení investice společnosti Berkshire Hathaway do BYD v roce 2008. Jeho obdiv k generálnímu řediteli společnosti BYD Wang Chuanfu je patrný z jeho přirovnání k legendárním osobnostem, jako je vynálezce Thomas Edison a bývalý předseda představenstva a generální ředitel společnosti General Electric Jack Welch.
Zdroj: Getty Images
Munger zopakoval svou víru v potenciál společnosti BYD a poznamenal: “BYD má v Číně takový náskok před Teslou, že je to až úsměvné.” Na začátku tohoto roku na virtuálním výročním zasedání deníku Daily Journal projevil Munger své nadšení z této investice slovy: “Nikdy jsem v Berkshire nepomohl udělat nic, co by bylo tak dobré jako BYD, a to jsem to udělal jen jednou.”
Přesto v červnu agentura Reuters oznámila, že Berkshire Hathaway prodala 2,53 milionu akcií společnosti BYD za 86,3 milionu dolarů, čímž se podíl firmy snížil z 10 % na 8 %.
Mungerův ostražitý postoj se rozšířil i na otázku, co si myslí o Elonu Muskovi a kolísání hodnoty akcií společnosti Tesla. Během setkání akcionářů pro deník Daily Journal v roce 2020 otevřeně odpověděl: “Nikdy bych [Teslu] nekoupil a nikdy bych ji neprodal nakrátko.”
Raketově rostoucí prodeje společnosti Tesla přičítal Muskově schopnosti přesvědčit lidi, že dokáže “vyléčit rakovinu”. Ohledně Muska prohlásil: “Myslím, že Elon Musk je svérázný a možná se přeceňuje, ale nemusí se mýlit pořád.”
Zdroj: Getty Images
Mungerova filozofie najímání zaměstnanců také odráží náznak skepse vůči Muskovým postojům. Na výročním zasedání deníku Daily Journal v roce 2019 ocenil sebevědomí a prohlásil, že by raději zaměstnal někoho s IQ 130, kdo si myslí, že je 120, než jiného s IQ 150, který si myslí, že je 170. V hravém žertu na adresu Muska odpověděl na otázku slovy – “Asi máte na mysli Elona Muska”.
Ačkoli růst společnosti Tesla stále přitahuje pozornost a vyvolává debaty, úspěch společnosti BYD za posledních deset let by neměl být přehlížen. Vzhledem k tomu, že její akcie za deset let vzrostly o více než 600 % a podíl Berkshire Hathaway ve společnosti dosáhl mnohamiliardového ocenění, je Mungerova důvěra v čínského výrobce elektromobilů opodstatněná. Jeho výhrady vůči Tesle a Muskovi spolu s jeho opatrným a vypočítavým přístupem vytvářejí živý obraz pohledu zkušeného investora v éře rozvíjejících se odvětví a převratných inovací.