Izraelská centrální banka v pondělí oznámila, že prodá na volném trhu až 30 miliard dolarů deviz, což je vůbec první prodej deviz centrální bankou, aby udržela stabilitu během války s palestinskými ozbrojenci v Gaze.
Šekel po tomto oznámení klesl vůči dolaru o 2,2 % na 3,924 – nejnižší hodnotu od roku 2016 – a poté se ustálil.
„Banka bude v nadcházejícím období působit na trhu s cílem zmírnit volatilitu kurzu šekelu a zajistit potřebnou likviditu pro další řádné fungování trhů,“ uvedla v prohlášení.
Centrální banka rovněž uvedla, že prostřednictvím mechanismů SWAP poskytne na trhu likviditu až do výše 15 miliard USD.
„Izraelská centrální banka bude nadále monitorovat vývoj, sledovat všechny trhy a v případě potřeby jednat pomocí nástrojů, které má k dispozici,“ uvedla.
Šekel byl již slabý, v roce 2023 zatím poklesl vůči americké měně o 10 %, částečně v důsledku vládního plánu revize soudnictví, který prudce omezil zahraniční investice.
Zdroj: Canva
„Navzdory našemu očekávání slabšího šekelu ve střednědobém horizontu – měkčí technologické toky akcií, složitější politické pozadí a více oboustranných rizik pro měnovou politiku – neočekáváme další trvalé záchvěvy slabosti šekelu,“ uvedli ekonomové Citi ve zprávě.
Ceny izraelských akcií a dluhopisů se v neděli propadly o 7 %, den poté, co ozbrojenci Hamásu pronikli přes plot z Gazy při nejsmrtonosnějším vpádu na izraelské území od útoků Egypta a Sýrie během jomkipurské války před 50 lety.
V pondělí během odpoledního obchodování klesly klíčové akciové indexy v Tel Avivu o dalších 0,3 %, zatímco ceny státních dluhopisů se propadly až o 1 %.
Izraelské státní dluhopisy denominované v dolarech se v počátku evropského obchodování rovněž prudce propadly, protože investoři dostali první příležitost reagovat na bezprecedentní víkendový útok.
Většina dluhopisů klesla o 1,5 až 4 centy, ačkoli „100letý“ dluhopis se splatností 2120 klesl o více než 5 centů na pouhých 65 centů, což bylo blízko jeho největšímu dennímu poklesu v historii.
Citi uvedla, že v oblasti podnikového dluhu je pravděpodobné, že primární tržní aktivita izraelských bank a podniků bude v nejbližší době uzavřena.
Izrael nashromáždil devizové rezervy ve výši více než 200 miliard dolarů, z nichž velkou část tvoří nákupy deviz od roku 2008 ve snaze zabránit přílišnému posílení šekelu a poškodit vývozce, protože příliv zahraničních investorů do technologického sektoru země prudce vzrostl.
Naposledy banka intervenovala v lednu 2022.
Minulý měsíc guvernér Bank of Israel Amir Yaron agentuře Reuters řekl, že navzdory prudce oslabenému šekelu, který pomohl zvýšit inflaci, není třeba intervenovat, protože nedochází k selhání trhu.
Ruský rubl se propadl na více než 18měsíční minimum vůči dolaru
Ruský rubl se v pondělí propadl na více než 18měsíční minimum vůči dolaru za hranici 102, přičemž ho stále brzdí snížená nabídka zahraničních měn a snaží se zachytit vyšší ceny ropy, protože násilnosti v Izraeli snižují chuť riskovat.
Izraelské jednotky v pondělí bojovaly o vyčištění ozbrojenců Hamásu více než dva dny poté, co vtrhli přes plot z Gazy a začali smrtelně řádit, a armáda uvedla, že brzy přejde do ofenzivy po největší mobilizaci v izraelské historii.
Vůči euru rubl ztratil 1,9 % a obchodoval se na 107,76 a vůči jüanu ztratil 2,1 % na 14,01.
Zdroj: Getty Images
Poslední pád rublu na trojciferné hodnoty v srpnu vedl Ruskou centrální banku k mimořádnému zvýšení úrokové sazby o 350 bazických bodů na 12 % a úřady začaly diskutovat o znovuzavedení kontrolních mechanismů na podporu měny, ale intervence – ať už slovní či jiné – byly tentokrát omezenější.
Sazby byly v září zvýšeny na 13 % a analytici oslovení agenturou Reuters očekávají, že centrální banka 27. října sazby opět zvýší, přičemž přetrvávající slabost rublu patří mezi faktory omezující dlouhodobé vyhlídky Ruska na růst.
Ropa Brent, globální benchmark pro hlavní ruský export, vzrostla o 3,4 % na 87,46 USD za barel, což bylo způsobeno vojenským konfliktem na Blízkém východě.
Ruské ministerstvo financí očekává, že daňové příjmy od energetických společností v říjnu vzrostou.
„Pokud se tyto prognózy naplní, pak ropné společnosti budou muset prudce zvýšit objem prodeje devizových příjmů pro zúčtování s rozpočtem,“ uvedl Alexej Antonov ze společnosti Alor Broker.
Podle něj je nepravděpodobné, že by exportéři omezili prodej FX až do konce měsíce, kdy jsou splatné daně, což znamená, že rubl by se mohl začít zotavovat již tento týden.
Ruské akciové indexy se vyvíjely smíšeně.
Dolarový index RTS klesl o 0,5 % na 981,9 bodu. Ruský index MOEX v rublech byl vyšší o 1,3 % na 3 184,6 bodu, což je téměř měsíční maximum.