Dolar byl vůči hlavním měnám v podstatě beze změny, protože obchodníci upírali svůj zrak na zveřejnění zápisu z jednání Federálního rezervního systému později ve středu a na klíčový inflační tisk následující den, který napoví, jakým směrem se budou ubírat úrokové sazby.
Výnosy amerických státních dluhopisů pokračovaly v poklesu a přiblížily dolar k dvoutýdenním minimům, když trhy zpracovávaly nedávné komentáře tvůrců měnové politiky, že Fed možná nebude muset dále zpřísňovat měnovou politiku.
Investoři také pozorně sledovali konflikt mezi Izraelem a palestinskou islamistickou skupinou Hamás, přičemž v posledních dnech se objevily určité známky pohybu na trhu bezpečných přístavů.
Referenční výnos desetiletých amerických státních dluhopisů klesl o deset bazických bodů a rozšířil tak pokles z úterý poté, co prudký výprodej v září zlevnil dluhopisy.
Dolarový index – který sleduje americkou měnu vůči šesti hlavním měnám – zůstal beze změny na úrovni 105,74 poté, co se dříve v průběhu seance propadl na dvoutýdenní minimum 105,6 bodu. Během předchozích pěti obchodních seancí index uzavřel níže.
„Americké výnosy dluhopisů pokračovaly v korekci směrem dolů v důsledku očekávání, že Fed nechá trhy, aby zpřísnily podmínky, a upustí od dalšího zvyšování sazeb,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
Zdroj: Canva
Zápis ze zářijového zasedání Fedu bude zveřejněn ve středu
V úterý prezident atlantské centrální banky Fed Raphael Bostic uvedl, že centrální banka nepotřebuje dále zvyšovat výpůjční náklady, zatímco prezident minneapoliského Fedu Neel Kashkari řekl, že je „možné“, že další zvyšování nebude potřeba.
Sterling krátce vzrostl na třítýdenní maximum 1,23035 USD a naposledy se pohyboval beze změny na 1,22850 USD. Euro se nacházelo na úrovni 1,06110 USD, tedy nedaleko od více než dvoutýdenního maxima 1,06280 USD, kterého dosáhlo na začátku seance.
Domácnosti v eurozóně vidí, že inflace zůstane ještě tři roky mírně nad 2% cílem Evropské centrální banky, ukázal středeční průzkum ECB, protože tvůrci sazeb se snaží přesvědčit veřejnost, že jejich plány na zkrocení cen jsou na dobré cestě.
Euro vůči dolaru posiluje v souvislosti s holubičími komentáři Fedu a očekávanými čínskými stimuly.
Ve středu euro vůči americkému dolaru posilovalo pod vlivem poklesu výnosů státních dluhopisů v důsledku holubičích komentářů představitelů Federálního rezervního systému a očekávaných čínských stimulačních opatření. Prezident Federálního rezervního systému v Atlantě Raphael Bostic se ve svém projevu na zasedání Americké bankovní asociace vyjádřil, že další zvyšování úrokových sazeb není nutné. Toto prohlášení vedlo k poklesu dolarového indexu, přičemž Bostic tvrdil, že současná restriktivní politika Fedu je dostatečná. Navzdory zpomalení ekonomiky v důsledku zvyšování sazeb nepředpokládá recesi. V důsledku těchto názorů euro vzrostlo o 0,25 %, zatímco dolarový index zaznamenal mírný pokles o zhruba 0,05 %.
Obchodníci s napětím očekávají středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu a klíčové údaje o inflaci v USA, které budou zveřejněny ve čtvrtek. Kromě toho je pro euro vnímáno jako přínosné potenciální vydání dalšího státního dluhu v hodnotě 1 bilionu jüanů (137,1 mld. USD) Čínou za účelem stimulace její ekonomiky.
Předchozí den, v úterý v pozdních hodinách obchodování, došlo také k poklesu hodnoty amerického dolaru v důsledku holubičích komentářů Bostice i guvernéra Fedu Christophera Wallera na stejném kongresu. Jejich výroky vedly k poklesu výnosů státních dluhopisů, zejména desetiletých, které zaznamenaly největší jednodenní pokles za téměř sedm měsíců. V důsledku toho dolarový index klesl o 0,24 % na 105,8270.
Bostic i Waller zdůraznili závazek Federálního rezervního systému dosáhnout dvouprocentního inflačního cíle, ačkoli Wallerová se k možnému zvýšení úrokových sazeb nevyjádřila. Obchodníci, kteří využívají nástroj FedWatch společnosti CME, očekávají stabilní úrokové sazby v listopadu a prosinci. Kumulativní efekt těchto událostí vedl k posílení eura i britské libry vůči americkému dolaru a k oslabení americké měny vůči švýcarskému franku.
Zdroj: Canva
K utváření vývoje světových měn přispěly různé faktory, jako je izraelsko-hamaský konflikt, svátek Kolumbův den, prognóza inflace Bank of Japan, zprávy tiskové agentury Kjódó, výkonnost bezpečných aktiv a výkonnost asijských a evropských akcií. Shaun Osborne ze Scotiabank naznačil, že termínované výnosy by mohly omezit pokrok dolaru.