Spojené státy jsou domovem celé řady dynamických a výkonných společností, a přestože se nejedná o všeobecně známé firmy, mnohé z nich jsou světovými lídry ve svých oborech. Jednou z takových společností je McKesson Corporation (MCK), distributor léků, kterého někteří mohou považovat za největší americkou společnost, o které investoři nikdy neslyšeli. Ačkoli její činnost a význam pro farmaceutický průmysl mohou být kvůli jejímu relativně nízkému profilu zastřeny, analytici naznačují, že přehlížení akcií společnosti McKesson by mohlo být pro investory velkou chybou.
Čím přesně se tedy společnost McKesson zabývá? Je nezbytné objasnit, že na rozdíl od společností Express Scripts ze skupiny Cigna a OptumRx ze skupiny UnitedHealth Group není McKesson ani správcem lékárenských výhod, ani výrobcem léků jako Pfizer, Merck nebo Eli Lilly. Hlavní činnost společnosti McKesson se točí kolem dodávek léčivých přípravků do lékáren a zdravotnických zařízení, což je služba, kterou poskytuje v takovém rozsahu, že je nyní devátou největší americkou společností podle výše tržeb.
Navzdory své velikosti a stálému 22% nárůstu hodnoty akcií v tomto roce se však společnosti McKesson nedostává velké pozornosti. Ať už je to způsobeno nepochopením činnosti společnosti ze strany veřejnosti, nebo nedostatečným povědomím veřejnosti o službách, které poskytuje, přístup k investicím do společnosti McKesson by se mohl změnit, zejména s ohledem na její stabilní peněžní toky a perspektivní obchodní nárůst díky dodávkám léku Ozempic společnosti Novo Nordisk a dalších léků na hubnutí.
Zdroj: Getty Images
Zdá se, že společnost se sídlem v Irvingu v Texasu je připravena udržet si své zisky díky základním službám, které nabízí a na nichž jsou závislé miliony lidí. “McKesson vykazuje na společnost své velikosti zdravý růst, kterému napomáhají velmi cílené investice a silné vztahy s klienty,” podotýká analytik Jefferies Brian Tanquilut, “To z ní činí přesvědčivý fundamentální příběh.”
Společnost v podstatě nakupuje léky od výrobců a poté je distribuuje do lékáren. Jejími klienty jsou jak nezávislé, lokálně vlastněné lékárny, tak národní řetězce, jako jsou Walmart a CVS Health, které patří mezi její největší klienty. Dodávání léčivých přípravků vyžaduje logisticky složitý a přísně regulovaný model činnosti, který by i takové společnosti, jako je United Parcel Service nebo FedEx, navzdory svým zkušenostem jen těžko dokázaly zopakovat.
Vzhledem k tomu, že podle údajů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí užila téměř polovina obyvatel USA za poslední měsíc alespoň jeden předepsaný lék a téměř čtvrtina tři nebo více, poptávka po službách společnosti McKesson pravděpodobně v dohledné době neklesne. Rostoucí zastoupení léků na hubnutí, jako je Mounjaro společnosti Lilly a Ozempic společnosti Novo Nordisk, na trhu by mělo společnosti McKesson poskytnout ještě větší výhodu, protože tyto léky distribuuje spolu s Cardinal Health a Cencora v rámci distribuovaného triopolu.
Tyto distribuční sítě nejsou snadno replikovatelné, což je patrné z jejich návratnosti vlastního kapitálu a investovaného kapitálu. “Obecně se jedná o solidní podniky,” říká Chris Conway, senior portfolio manažer společnosti GYL Financial Synergies.
Obavy vyvolané pandemií, které souvisejí s vládní regulací cen léků, vysokými platy vedoucích pracovníků a odpovědností za opioidy, rozsáhle brzdí akcie společnosti McKesson. Naštěstí se zdá, že tyto problémy jsou již za společností. Generálního ředitele společnosti McKesson Johna Hammergrena nahradil v roce 2019 Brian Tyler. V roce 2022 byla společnost součástí urovnání se státními a místními samosprávami za údajnou roli v opioidové krizi, čímž se konečně vyřešil dlouholetý právní problém.
V současném fiskálním období zaznamenává hlavní distribuční činnost společnosti McKesson nízkociferný růst provozního zisku. Předpokládá se, že tržby vzrostou o 10 % a ve fiskálním roce 2024 dosáhnou 304 miliard USD a zisk se zvýší o 4,8 % na 27,20 USD na akcii, ve fiskálním roce 2025 pak dále zrychlí na 13,4 % na 30,84 USD na akcii.
Přestože společnost McKesson pracuje s nízkými ziskovými maržemi, které se v posledních pěti letech pohybují v průměru kolem pouhých 4,8 %, neznamená to, že by jí chyběla likvidita. V posledním fiskálním roce, který skončil 31. března, totiž společnost vygenerovala cash flow z provozní činnosti ve výši více než 5 miliard USD.
Podle Briana Tanquiluta ze společnosti Jefferies je ocenění akcií McKesson na úrovni 15,6násobku budoucích zisků v dobré pozici, přestože je mírně nad pětiletým průměrem společnosti, který činí 11,1násobek.
Dodávka léků Ozempic, Wegovy společnosti Novo Nordisk a léků na hubnutí Mounjaro společnosti Lilly by mohla výrazně zvýšit nejvyšší tržby společnosti, což by zvýšilo atraktivitu akcií McKesson pro investory.
Celkově lze říci, že trajektorie společnosti McKesson je slibná. Vzhledem k nárůstu poptávky po lécích na předpis a potenciálu společnosti těžit z vysokých cen některých léků by akcie společnosti McKesson mohly investorům i nadále přinášet hodnotu. Investoři by si neměli nechat ujít tuto příležitost.