Warren Buffett o tom, co dělat během cenových výkyvů – “Volatilita je pro skutečného investora obrovskou výhodou“

Investiční magnát Warren Buffett radí investorům, aby se nenechali zneklidnit návratem volatility na akciový trh. V uplynulých týdnech došlo k eskalaci cenových výkyvů na akciových trzích, které byly podpořeny prudkým růstem výnosů z dluhopisů, očekáváním dlouhodobě vyšších úrokových sazeb a působivou zářijovou zprávou o zaměstnanosti. Nicméně generální ředitel Berkshire Hathaway doporučil, že pokud investoři vnímají své akciové podíly jako části podniků, neměla by je volatilita znepokojovat.

V rozhovoru pro televizi CNBC v roce 2018 Buffett, často označovaný jako “věštec z Omahy”, prohlásil: “Pokud vlastníte akcie jako farmu nebo bytový dům, nedostanete na ně kurz každý den nebo každý týden. Hodnota amerického podniku závisí na tom, kolik dodá svým akcionářům v hotovosti od dnešního dne do soudného dne. Nemyslím si, že se během dvou měsíců změní o 10 %.”

Ve svých 93 letech si Buffett vybudoval pověst člověka, který dokáže určit vnitřní hodnotu aktiva, přičemž se odvolává na současnou diskontní hodnotu očekávané budoucí hotovosti, kterou by podnik mohl vygenerovat. Ať už kupuje akcie společnosti nebo celé firmy, k investici se zavazuje až poté, co pochopí konkurenci v odvětví a předpoví jeho potenciální vývoj.

Buffettův přístup k investování zahrnuje důkladné prozkoumání podniku za účelem zjištění jeho perspektivního úspěchu, přičemž se zaměřuje zejména na konkurenci. Buffett řekl: “Podívám se na podnik, abych zjistil, zda jsem udělal dobrou investici, a zajímá mě, zda nemáme konkurenci, nebo ji budeme mít v průběhu roku, ale je to podnik, na který se dívám. Když se díváte pouze na cenu něčeho, neinvestujete.”

Zdroj: Getty Images

Přísné výkyvy na trhu však mohou investorům posloužit jako výhoda. Emocionálně motivovaný prodej na trhu nabízí těm, kteří mají bystré oko, jako Buffett, zmocnit se zlevněných aktiv. Buffett uvádí příklad pomyslného “Pana Trhu”, který vymyslel Benjamin Graham ve své publikaci “Inteligentní investor” z roku 1949. “Pan Trh” navrhuje denní nákupní nebo prodejní cenu na základě svých pocitů paniky nebo euforie, což prozíravým investorům umožňuje buď nakoupit akcie během výrazného propadu, nebo ustoupit, když převládá býčí nálada.

Tento zkušený investor před časem využil volatility trhu a koupil podstatnou část akcií společnosti Occidental Petroleum (OXY). V roce 2021 se mu během dvou týdnů podařilo získat 14 % této energetické firmy v hodnotě přes 7 miliard dolarů. Tento výkon, jak poznamenal, byl prostřednictvím Berkshire nedosažitelný.

Nakoupit akcie Occidental Petroleum Corporation za $64.37 (1.82%)

“V drtivé většině se z velkých amerických společností staly pokerové žetony,” prohlásil Buffett v roce 2022; výrok označující společnou povahu hazardních sklonů investorů. Krátkodobé výkyvy na trhu na počátku roku 2022 poskytovaly akční příležitosti k nalezení lukrativních dlouhodobých investic. “Vydělali bychom mnohem více peněz, kdyby byla volatilita vyšší, protože by na trhu vzniklo více chyb,” prohlásil.

Buffett zdůrazňuje základní investiční filozofii, při níž se neuvažuje pouze o ceně akcie, ale také o dlouhodobé perspektivě samotného podniku. Pro investory je významné vnímat akcie jako podíly na podnicích, a ne jen jako číselné hodnoty, které kolísají. Schopnost vydržet a profitovat z volatility trhu se opírá o to, že investor rozpozná měnící se nálady “Pana Trhu” a využije těchto výkyvů k získání podhodnocených akcií se slibnou budoucností. Zdá se, že tato perspektiva panu Buffettovi dobře sloužila po celou dobu jeho slavné kariéry a nabízí hmatatelný princip pro všechny investory tváří v tvář volatilnímu trhu.