Americký dolar se v úterý pohyboval v těsném rozmezí, když obchodníci sledovali vývoj na Blízkém východě a připravovali se na projevy představitelů centrálních bank v tomto týdnu, zatímco libra se propadla, protože údaje naznačovaly oslabení trhu práce.
Jen krátce vzrostl, ale rychle zisky snížil po zprávě v médiích, že Bank of Japan zvažuje zvýšení prognózy jádrového indexu spotřebitelských cen pro fiskální roky 2023 a 2024, ale zachování inflačního výhledu pro rok 2025.
Naposledy se kurz jenu dostal na 149,47 za dolar, když po zprávě vzrostl až na 148,75. Analytici uvedli, že reakce na vyšší inflační prognózy v krátkodobém horizontu byla popřena dlouhodobějšími projekcemi.
„Centrální banky se nesnaží v nejbližší době dosáhnout cílů CPI,“ uvedl Colin Asher, hlavní ekonom společnosti Mizuho.
Zdroj: Getty Images
„Za sebe vidím slušné riziko, že BoJ podceňuje rizika, že CPI zůstane zvýšený i v roce 25, což je jeden z důvodů, proč očekávám, že BoJ bude nucena v novém roce zpřísnit politiku,“ dodal Asher.
Investoři byli také ostražití vůči jakýmkoli známkám intervence japonských úřadů, protože jen se obchodoval blízko úrovně 150, která přiměla úředníky k zásahu na nákup měny v roce 2022.
Nejvyšší japonský finanční diplomat Masato Kanda uvedl, že jen je i přes své nedávné oslabení stále vnímán jako bezpečné aktivum, stejně jako dolar a švýcarský frank, a těží z poptávky v důsledku konfliktu na Blízkém východě.
Valentin Marinov, globální vedoucí oddělení výzkumu a strategie měnových trhů G10 společnosti Credit Agricole (OTC:CRARY) CIB, uvedl, že hlavními faktory na širších měnových trzích jsou nadále napětí na Blízkém východě a zvýšené výnosy globálních dluhopisů.
„Dokud se ceny ropy budou tváří v tvář geopolitickému napětí chovat předvídatelně, bude to znamenat, že nákladově orientovaná inflace nemusí znovu akcelerovat, a Fed by se tak implicitně mohl držet své nedávné více optimistické rétoriky vylučující další zvyšování sazeb.“
Dolarový index, který měří americkou měnu vůči šesti srovnatelným měnám, klesl o 0,1 % na 106,13 poté, co v pondělí klesl o 0,4 %.
Pozornost investorů bude během nabitého týdne projevů šéfů regionálních bank pevně upřena na předsedu Federálního rezervního systému Jeroma Powella, který by měl promluvit ve čtvrtek. Představitelé Fedu vstoupí 21. října do období výpadku před zasedáním centrální banky, které se uskuteční 31. října až 1. listopadu.
Prezident Federální rezervní banky ve Filadelfii Patrick Harker v pondělí uvedl, že centrální banka by neměla vytvářet nový tlak na ekonomiku zvyšováním nákladů na půjčky.
Podle nástroje FedWatch společnosti CME obchodníci s futures na Fed funds oceňují zhruba 7% šanci, že Fed na listopadovém zasedání zvýší sazby, a zhruba 35% šanci na zvýšení sazeb v prosinci.
Zdroj: Unsplash
Libra se propadla poté, co růst pravidelné mzdy britských pracovníků zpomalil z předchozího rekordního maxima a klesl také počet volných pracovních míst, ačkoli zveřejnění některých údajů z trhu práce včetně míry nezaměstnanosti bylo odloženo na příští týden.
Libra se naposledy pohybovala na úrovni 1,2174 USD, což představuje denní pokles o 0,4 % poté, co v pondělí vyskočila o 0,6 %.
Novozélandský dolar klesl o 0,6 % na 0,5898 USD poté, co úterní údaje ukázaly, že spotřebitelská inflace dosáhla dvouletého minima, což snížilo očekávání, že centrální banka v listopadu dále zvýší peněžní sazbu.
Euro mezitím vzrostlo o 0,1 % na 1,0569 USD, když se podle institutu pro ekonomický výzkum ZEW v říjnu zlepšila morálka německých investorů více, než se očekávalo.
Australský dolar vzrostl o 0,2 % na 0,6357 USD. Australská centrální banka na svém posledním zasedání zvažovala zvýšení sazeb, ale usoudila, že není dostatek nových informací, které by tento krok odůvodňovaly, ukázal zápis z politického zasedání Reserve Bank of Australia z 3. října.