Po nedávných volbách v Polsku investoři reagovali povzbuzením tamního finančního trhu, který překonal své globální protějšky. Očekávání, že ve Varšavě po osmi letech vlády populistů převezme vládu nová proevropská administrativa, vedlo v týdnu po volbách k tomu, že polská aktiva obsadila přední příčky žebříčků. Tato silná reakce se odráží v hodnotě zlotého – měny země -, která vůči dolaru posílila o 2,4 %, čímž překonala všech 30 ostatních životně důležitých světových měn. Souběžně s tím varšavský akciový index WIG20 vzrostl o téměř 3 %.
K tomuto vzestupu dochází v době, kdy ostatní trhy shodně klesají, protože výnosy amerických dluhopisů se blíží k 5 % a konflikt mezi Izraelem a Hamásem by se mohl potenciálně vyhrotit. Pro srovnání, akciový benchmark pro rozvíjející se trhy se během stejného týdne propadl o 2,6 %, což je nejvýraznější ztráta od srpna.
Zdroj: Unsplash
Zdá se, že se mění i pohled Wall Street na Polsko jako na investiční destinaci. Stratégové Morgan Stanley vyjádřili zvýšený optimismus ohledně polských akcií a předpokládají další zisky. Tento potenciální růst přisuzují především očekávání, že proevropská politika by mohla odblokovat miliardové finanční prostředky. Pepijn Bergsen, makropolitický analytik společnosti Medley Advisors, uvedl, že vítězství opozice by mohlo vést k trvalému přehodnocení atraktivity Polska jako investiční nabídky, a to i přes jeho silný růst v posledních letech.
Výsledky voleb byly jednoznačné: opoziční aliance tří stran si zajistila nedobytnou většinu v parlamentu. Následná vláda, kterou podle očekávání povede bývalý předseda Evropské rady Donald Tusk, stojí před nelehkým úkolem zvrátit kontroverzní změny v soudnictví, které podle EU poskytují politikům rozsáhlý vliv na soudy. V případě úspěchu je Brusel připraven uvolnit 35 miliard eur (37 miliard dolarů) z pomoci EU – scénář, který je na trhu velmi oblíbený a který je připraven posílit ekonomiku a rozpočet.
Polský politický obrat má také širší důsledky než jen přístup ke klíčovým fondům EU. Ekonomika této východoevropské země, jejíž hodnota dosahuje 700 miliard dolarů, by měla profitovat z návratu do hlavního evropského proudu – očekávaný pokrok v oblasti právního státu a standardů správy věcí veřejných pravděpodobně přiláká portfoliové investory i investory na zelené louce. Podle Gustava Medeirose, vedoucího výzkumu ve společnosti Ashmore Group Plc, by posílené polsko-ukrajinské vazby mohly přispět k polskému hrubému domácímu produktu až 3,8 procentního bodu ročně, jakmile začne poválečná obnova. Jakub Cery, analytik Erste Group Bank AG, to vyjádřil stručně: “Polsko se stane pro investory atraktivnější jako nedílná součást Evropy.”
Zdroj: Unsplash
Přeměna moci by však mohla trvat dva měsíce a fiskální politika nastupující koalice by mohla být vzhledem k rostoucím nákladům na půjčky uvolněnější než optimální. Také prezident Andrzej Duda – bývalý poslanec PiS – může vetovat rozsáhlejší reformní iniciativy vlády. Navíc polská centrální banka, která v září překvapila investory drastickým snížením úrokových sazeb, by se po volbách mohla stát jestřábí, naznačují ekonomové Goldman Sachs Group Inc.
Tyto faktory by mohly zkrátit současnou rally, která rovněž znamenala zmenšení přebytku výnosu, o který investoři usilují při držení polských dluhopisů denominovaných v dolarech oproti státním dluhopisům. V současné době se však zdá, že investory polské trhy fascinují. Jak uvedl Eldar Vakhitov, analytik suverénních trhů rozvíjejících se zemí ve společnosti M&G Investments v Londýně, konečný test bude záviset na tom, zda nový kabinet dokáže splnit své sliby, u nichž očekává postupné, delší překonávání, což odpovídá očekávání trhu ohledně pozitivní změny politiky.