Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell naznačil, že americká centrální banka bude na svém příštím zasedání pravděpodobně nadále zachovávat stávající úrokové sazby. Tato možnost je však otevřená pro případné změny na základě budoucího silného hospodářského růstu. Tyto komentáře fakticky posilují očekávání trhu, že Fed na nadcházejícím zasedání plánovaném na 31. října a 1. listopadu opět upustí od zvýšení sazeb.
Powell tyto poznámky pronesl ve čtvrtek v Ekonomickém klubu v New Yorku. Ekonomický klub, který byl založen v roce 1907, poskytuje fórum pro diskusi o ekonomických, sociálních a politických otázkách.
Dlouhodobé výnosy státních dluhopisů v poslední době zaznamenaly prudký nárůst. Pokud bude tento vývoj pokračovat, Powell uvedl, že potřeba dalšího zvyšování sazeb by se mohla snížit. Toto prohlášení podporuje názory jeho kolegů a zdůrazňuje význam zpřísnění finančních podmínek pro výhled sazeb v nadcházejících měsících.
Uprostřed nejistot a rizik Powell vysvětlil, že výbor postupuje opatrně. Rozhodnutí o budoucím zpřísnění měnové politiky a délce jejího omezení budou do značné míry záviset na příchozích údajích, vývoji výhledů a rovnováze rizik.
Zdroj: Getty Images
Analytička hospodářské a energetické politiky Laura Rosnerová, partnerka společnosti Macropolicy Perspectives LLC, uvedla, že Powellovy výroky vysílají jasný signál pro pozastavení pohybu úrokových sazeb na listopad. Dodala, že Powellovy komentáře naznačují očekávání hospodářského zpomalení ve čtvrtém čtvrtletí, přičemž část práce za ně odvedou výnosy.
Powellův projev v newyorském ekonomickém klubu byl krátce přerušen protestujícími proti klimatickým změnám, kteří skandovali “konec fosilních financí”, což vedlo k tomu, že byl Powell vyveden z místnosti. Krátce poté byli demonstranti násilně vyvedeni a Powell mohl pokračovat ve svém projevu.
V poslední době úředníci ponechávají základní úrokovou sazbu beze změny v rozmezí 5,25-5,5 %. Prognóza ukázala, že 12 z 19 úředníků je pro jedno další zvýšení sazeb v tomto roce. Powell však další zpřísnění nevyloučil.
V otázce přetrvávajícího nadtrendového růstu Powell uvedl, že pokračující růst může odůvodnit další zpřísnění měnové politiky. To platí zejména v případě, že napětí na trhu práce zůstane neústupné, což by mohlo bránit pokroku v kontrole inflace.
Jádrová inflace bez započtení cen potravin a energií zpomalila v meziročním vyjádření na úroveň těsně pod 4 % a v tříměsíčním anualizovaném vyjádření těsně pod 3 %. Přesto údaje o maloobchodních tržbách překonaly prognózy a přírůstky mezd mimo zemědělský sektor dosáhly v posledních třech měsících v průměru 266 000, což svědčí o ekonomické síle.
Zdroj: Canva
Powell však varoval, že inflace je stále příliš vysoká. K úspěšnému snížení inflace několik měsíců dobrých údajů nestačí. Je třeba, aby došlo k udržitelnému poklesu směrem k jejich cíli.
Powell dále uvedl, že nás ještě může čekat výrazné zpřísňování. Za jedno z klíčových rizik označil geopolitické napětí.
Trh práce vykazuje známky ochlazení. Powell uvedl, že “udržitelný” návrat k 2% inflaci “bude pravděpodobně vyžadovat období růstu pod trendem a určité další zmírnění podmínek na trhu práce”.
Rychlost Powellovy kampaně zpřísňování měnové politiky se zdá být podobná té, kterou koncem 70. let minulého století zahájil bývalý předseda Paul Volcker v boji proti inflaci.
Náhlý nárůst dlouhodobých výnosů státních dluhopisů od července přiměl některé představitele Fedu, jako například místopředsedu Philipa Jeffersona, aby se při plánování dalšího postupu zaměřili na celkové finanční podmínky.
Powell uvedl, že tento nedávný nárůst je způsoben především rostoucími termínovými prémiemi. Mezi potenciální důvody zvýšené poptávky investorů po výnosech může patřit program kvantitativního zpřísňování (QT) centrální banky, revize názorů na celkovou sílu ekonomiky a potenciální budoucí potřeba vyšších sazeb.
Představitelé Fedu znovu potvrdili svůj cíl vrátit inflaci zpět na 2 %. Zápis ze zářijového zasedání odhalil, že zvažují také riziko přílišného omezení, které by mohlo vést k poklesu ekonomiky.
Zdroj: Getty Images
Prezident chicagského Fedu Austan Goolsbee uvedl, že udržování ukotvených inflačních očekávání pomáhá efektivně řídit práci za předpokladu, že důvěryhodnost Federálního rezervního systému zůstane zachována. Jeho protějšek z filadelfského Fedu Patrick Harker zastává názor, že centrální banka by měla držet úrokové sazby na stabilní úrovni, i když je nadále připraven podpořit další zvyšování sazeb, pokud to bude nutné.
Lorie Loganová, prezidentka dallaského Fedu, sice není zcela přesvědčena, že inflace směřuje k 2% cíli centrální banky, ale uvedla, že vyšší dlouhodobé výnosy poskytují více času na vyhodnocení ekonomických údajů. Pokud jde o to, kdy by Fed mohl začít snižovat úrokové sazby, Loganová uvedla, že “v tuto chvíli o zpřísnění neuvažuje”.
Závěrem lze říci, že čtvrteční komentáře předsedy Federálního rezervního systému Powella odrážejí upřesnění postoje Federálního rezervního systému k nadcházejícím měnověpolitickým rozhodnutím. Naznačil sice, že základní úroková sazba v USA zůstane v nejbližším období s největší pravděpodobností stabilní, zdůraznil však, že další zvyšování může být odůvodněno vývojem ekonomické situace.