Ether, druhý největší digitální token na světě, zažívá oslabující poptávku na pozadí rostoucích výnosů amerických státních dluhopisů. Snižující se poptávka přichází v době, kdy dramaticky klesá výplata za sázky na tokeny Ether, což se shoduje s poklesem počtu validátorů čekajících ve frontě v síti Ethereum.
Staking, proces, při němž kryptoinvestoři lobují za své tokeny Ether, aby pomohli fungování blockchainu Ethereum, je tradičně lukrativním tahem a nabízí klíčovou motivaci k držení mince. Míra návratnosti stakovaných tokenů však klesla na roční sazbu 3,5 %, což je jedna z nejnižších sazeb za posledních deset měsíců a výrazně pod nedávným maximem přes 8 %.
Tyto výnosy z kryptoměn navíc nyní zaostávají za výnosy nabízenými americkými státními dluhopisy, které v současnosti dosahují 5 % a tvoří základ konvenčních finančních systémů. Rostoucí výnosy z dluhopisů fakticky obracejí atraktivitu trhu s kryptoměnami, kterému se dříve dařilo v prostředí ultra nízkých úrokových sazeb živených pandemií. David Lawant, vedoucí výzkumu v platformě FalconX pro obchodování s digitálními aktivy, poznamenal: “Relativní atraktivita výnosů ze sázek na ether se výrazně snížila.”
Zdá se, že tento klesající zájem o Ether staking se odráží v činnosti validátorů, kteří se do tohoto postupu zapojují. Validátoři spouštějí software, který souběžně ověřuje a zaznamenává transakce do digitální účetní knihy, a na oplátku dostávají odměny vyplácené v nativních tokenech. Možnost působit v této funkci v síti Ethereum však vyžaduje, aby se zařadili do fronty.
Podle údajů z fronty Validator Queue došlo k výraznému poklesu a fronta se 19. října zmenšila na 257 z dřívějšího vrcholu zhruba 96 500 v červnu. Zpráva společnosti Kaiko, která se zabývá výzkumem digitálních aktiv, poznamenává: “To naznačuje, že poptávka po sázkách na Ether byla – prozatím – uspokojena.”
Motivace ke sázení Etheru prudce poklesla, když platforma Ethereum zažila upgrady začínající v září loňského roku. Platformy podporované etherem, jako jsou Lido a Rocket Pool, které umožňují snazší přístup k odměnám, pokles ještě podpořily, protože se rychle rozrostly na vrchol odvětví decentralizovaných kryptografických financí. V poznámce, kterou tento měsíc rozeslali stratégové společnosti JPMorgan Chase & Co. včetně Nikose Panigirtzogloua, se poukazuje na to, že “zvýšení sázek snížilo atraktivitu Etherea z hlediska ‘výnosu’, zejména na pozadí rostoucích výnosů tradičních finančních aktiv”.
Mezitím se ostatní konkurenční blockchainy, jako jsou Solana a Cardano, kde staking tvoří přibližně 72 % a 63 % u jejich příslušných tokenů SOL a ADA, drží na stabilní úrovni. Na druhou stranu poměr stakingu u Etherea, který v současné době činí 22,6 %, se podle Lawanta zdá být na vrcholu “nižšího čísla, než někteří očekávali”.
Zdroj: Getty Images
Podle údajů zveřejněných emitentem burzovně obchodovaných produktů 21Shares AG klesl podíl etheru v září oproti květnu o pozoruhodných 67 % na 1,2 milionu. V letošním roce Ether zaznamenal ústup od Bitcoinu a dosáhl pouze 32% vzestupu na rozdíl od 77% vzestupu Bitcoinu, a to po roce 2022, kdy se digitální aktiva propadla. Za posledních 30 dní Ether sklouzl o více než 5 %, zatímco Bitcoin zaznamenal 8% nárůst, a to v období, kdy výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů vzrostly o přibližně 50 bazických bodů. Analytici připisují nedávný úspěch Bitcoinu spekulacím, že USA možná brzy povolí první burzovně obchodovaný fond investující přímo do Bitcoinu.