Překvapivé první místo argentinských vládnoucích peronistů v nedělních parlamentních volbách by mohlo zmírnit obavy trhu z vítězství libertariánského radikála Javiera Mileiho, který se zavázal k dolarizaci ekonomiky a zrušení centrální banky.
Peronistický ministr hospodářství Sergio Massa získal přibližně 36,7 % hlasů a předstihl pravicového outsidera Mileiho s přibližně 30 % hlasů, čímž výrazně překonal předvolební průzkumy a připravil polarizované druhé kolo voleb, které se uskuteční 19. listopadu.
Podle analytiků by výsledek měl snížit pravděpodobnost náhlé devalvace místní měny peso a snížit pravděpodobnost, že se země v dohledné době zbaví pesa, ačkoli jen málo řeší nesčetné ekonomické problémy Argentiny.
„Zdá se mi, že to může zmírnit útěk k dolarům,“ řekl analytik Salvador Vielli.
„Mnoho aktiv začalo oceňovat neuspořádanou dolarizaci, takže dolar by mohl trochu polevit,“ dodal. Mohlo by dojít k větší intervenci na trhu dluhopisů, kde se státní dluh již obchoduje za stísněné ceny.
Dluhopisy, které se v poslední době v souvislosti s volební nejistotou propadají, v pondělí ráno v předobchodní fázi klesly.
Měna peso byla v předvolebním období volatilní a dolar se na oblíbených paralelních trzích obchodoval za cenu blízkou 1 000 peso, přičemž Argentinci měli omezený přístup k zeleným bankovkám za přísně kontrolovaný oficiální kurz 350 pesos.
Argentina čelí nejhorší hospodářské krizi za posledních dvacet let, kdy trojciferná inflace způsobila krizi životních nákladů, rostoucí dluhy a hrozící recesi po bolestivém suchu.
Místní operátor trhu, který si nepřál být jmenován, souhlasil, že v pondělí pravděpodobně nedojde k velkému propadu trhu.
„Nemyslím si, že vítězství Massy vyvolá výprodej několika zbývajících držitelů argentinských aktiv,“ uvedl obchodník.
Mimohodinové obchodování s takzvaným „krypto dolarem“ naznačovalo mírné posílení měny v paralelních kurzech, které jsou vzdálené od kontrolovaného oficiálního kurzu.
Výsledek znamenal, že z boje vypadává kandidátka establishmentu oblíbená u podnikatelů Patricia Bullrichová z hlavního proudu Společně pro změnu a těsný souboj se ještě odehraje mezi Massou a Mileiovou.
„Čtení pro trh je dvakrát negativní. Jednak proto, že ‚Společně pro změnu‘ vypadlo, a také proto, že pokračuje nejistota, protože neexistuje jasná většina,“ uvedl Roberto Geretto ze společnosti Fundcorp.
„Budeme si muset počkat, jaké budou projevy, politické shody nebo ekonomická opatření.“
Sebastián Azumendi ze společnosti Adcap uvedl, že trh byl již nervózní a výsledek pomůže tím, že sníží šance na radikální politické změny.
„Myslím, že je třeba se na to dívat z toho úhlu, že investoři se Mileiho báli a Bullrichovy šance byly nízké,“ řekl Azumendi a dodal, že investoři „se více báli Mileiho vítězství než tohoto výsledku“.
„Domnívám se, že trh se otevře směrem dolů, ale bude existovat dno, na kterém by byla určitá poptávka,“ řekl.
Dolar je stabilní, výnosy státních dluhopisů překračují 5 %, v centru pozornosti je jen
Výnos desetiletého amerického státního dluhopisu se v pondělí posunul nad 5 %, což udrželo dolar celkově podpořený, ale neposunulo ho výrazně výše, zatímco dříve během dne japonský jen krátce oslabil nad úroveň 150 za dolar.
Investory tento týden čeká několik událostí včetně zasedání Evropské centrální banky a zveřejnění údajů o americkém HDP a preferovaného ukazatele inflace Federálního rezervního systému.
Hlavní pondělní zprávou však byl výnos desetiletých amerických státních dluhopisů, který dosáhl až 5,021 %, což je poslední fáze neutuchajícího výprodeje na trzích státních dluhopisů, který je způsoben tím, že investoři akceptují, že centrální banky budou udržovat sazby trvale na vysoké úrovni, zejména ve Spojených státech, nárůstem nabídky dluhopisů a rozšiřováním termínové prémie.
Kromě toho udržuje trhy v napětí riziko, že izraelská válka proti islamistické skupině Hamás přeroste v širší regionální konflikt, protože izraelské nálety bily Gazu již v pondělí a Spojené státy vyslaly do regionu další vojenské prostředky.
Dolarový index byl stabilní na úrovni 106,1, euro vzrostlo o 0,1 % na 1,06075 USD a šterlink se nezměnil na 1,2170 USD.
Zdroj: Getty Images
I když nerostl v souladu s výnosy, dolar byl podporován stálým růstem výnosů na dlouhém konci křivky amerických státních dluhopisů.
Od poloviny července vzrostl obchodně vážený dolarový index o 6,7 %, ale tento měsíc byl téměř stabilní.
„Na papíře by to měl být pro dolar dobrý týden. Americký HDP by měl dosáhnout více než 4 % a Fedem preferovaný ukazatel inflace by měl být stále v kurzu,“ uvedl Chris Turner, vedoucí globálních trhů ING.
„V Evropě by měly indexy PMI a průzkum bankovních úvěrů ECB ukázat ekonomiku, která se utápí ve stagnaci, ne-li v recesi.“
Analytici Barclays si však nebyli tak jistí, že dolar má před sebou ještě mnoho cesty, a poukazovali na roztažené dlouhé dolarové pozice a menší pravděpodobnost dalšího růstu dlouhodobých výnosů bez přehodnocení výhledu sazeb Fedu.
Japonský jen se naposledy obchodoval na úrovni 149,95 za dolar poté, co v pondělí na začátku dne krátce oslabil na 150,14, což je úroveň, která byla naposledy zaznamenána 3. října, kdy obchodníci pojali podezření, že Japonská centrální banka (BOJ) intervenovala, aby jej postrčila zpět na silnější stranu 150. V pondělí se japonský jen obchodoval za 149,95 za dolar.
Údaje BOJ o peněžním trhu později naznačily, že náhlé posílení jenu s největší pravděpodobností nebylo výsledkem oficiální japonské intervence.
Masafumi Yamamoto, hlavní měnový stratég společnosti Mizuho Securities v Tokiu, uvedl, že to vypadá, jako by určitá skupina investorů sázela na to, že BOJ bude bránit úroveň 150, i když jiní viděli v rostoucích amerických výnosech důvod, proč nadále tlačit dolar vzhůru.
„Potenciálně se kolem úrovně 150 perou dva tábory, takže to je důvod, proč se dolar-jen odtud nehýbe,“ řekl Yamamoto.
I když se objevily určité spekulace, že by BOJ mohla na plánovaném přezkumu politiky příští týden opět upravit své pásmo výnosové křivky, BOJ podle něj také ukázala, že nenechá domácí výnosy prudce vzrůst.
Nedávný prudký nárůst světových úrokových sazeb zvyšuje tlak na BOJ, aby příští týden upravila svůj postoj k regulaci výnosů dluhopisů, přičemž jako o možnosti se hovoří o zvýšení stávajícího výnosového limitu stanoveného teprve před třemi měsíci, uvedla v pondělí agentura Reuters.
ECB zasedá ve čtvrtek a průzkum agentury Reuters ukazuje, že ačkoli je se zvyšováním sazeb hotová, nezačne s uvolňováním minimálně do července 2024. V září zvýšila své klíčové úrokové sazby o 25 bazických bodů.
Pozitivnější zprávou pro společnou evropskou měnu však je, že agentura S&P v pátek zvýšila úvěrový rating Řecka do investičního pásma, což je první z „velké trojky“ ratingových agentur, která tak učinila od vypuknutí dluhové krize země v roce 2010.