Dolar v úterý vzrostl vůči koši měn, protože řada nových ekonomických údajů zdůraznila sílu americké ekonomiky ve srovnání s Velkou Británií a Evropskou unií.
Podnikatelská produkce USA v říjnu vzrostla, když se výrobní sektor vymanil z pětiměsíčního poklesu díky růstu nových zakázek a aktivita ve službách mírně zrychlila v souvislosti se známkami zmírnění inflačních tlaků, uvedla v úterý společnost S&P Global.
Jednalo se o nejnovější známku toho, že americká ekonomika odolává prudkému růstu úrokových sazeb, který byl podnícen kampaní Federálního rezervního systému na potlačení inflace.
Dolarový index, který měří sílu měny vůči koši šesti soupeřů, byl o 0,6 % vyšší na úrovni 106,27. Na začátku seance se index propadl na měsíční minimum 105,35.
„Celkový obrázek stále zjevně zůstává nedotčen, zejména když porovnáte americký PMI se souběžnými zprávami z Velké Británie a eurozóny z dnešního rána,“ uvedla Helen Givenová, FX traderka společnosti Monex USA.
„Zatímco všechny tři údaje PMI za USA (výroba, služby a kompozitní index) byly pozitivní, Spojené království i eurozóna vykázaly pokles, což znovu zdůrazňuje přetrvávající odolnost větší americké ekonomiky ve srovnání s jejími protějšky ve světě.“
Dříve v úterý údaje z průzkumů ukázaly, že podnikatelská aktivita v eurozóně se tento měsíc překvapivě zhoršila v rámci rozsáhlého poklesu v celém regionu, což naznačuje, že blok může sklouznout do recese.
Euro bylo naposledy o 0,8 % níže na úrovni 1,0588 USD.
Zdroj: Canva
Obzvláště chmurné byly německé údaje. Průzkum indexu nákupních manažerů ukázal, že sektor služeb se připojil k výrobnímu sektoru v oblasti kontrakce.
Bank of England by měla příští týden ve čtvrtek stanovit úrokové sazby po středečním rozhodnutí Fedu. Zasedání Evropské centrální banky končí tento čtvrtek a obchodníci očekávají, že všechny tři centrální banky budou držet sazby na stejné úrovni.
„Říjnové bleskové průzkumy PMI naznačují, že ekonomická aktivita ve čtvrtém čtvrtletí odstartovala slabě, zejména v Evropě,“ uvedla globální ekonomka společnosti Capital Economics Ariane Curtisová.
„A vzhledem k tomu, že slabá aktivita ubírá trhům práce a inflaci na síle, jsme stále jistější v našem názoru, že Fed, ECB a Bank of England se zvyšováním sazeb skončily,“ dodala.
Globální finanční trhy zachvátil prudký nárůst výnosů amerických dluhopisů, který v pondělí posunul výnosy desetiletých státních dluhopisů nad 5 % a dosáhl nejvyšší úrovně od července 2007. Růst výnosů vyhnal dolarový index na téměř roční maximum na začátku tohoto měsíce.
Později v pondělí výnosy prudce klesly. Analytici uvedli, že jedním z katalyzátorů byla zpráva známého investora do hedgeových fondů Billa Ackmana na sociálních sítích, že uzavřel svou sázku proti dluhopisům s delší splatností a že jedním z faktorů jsou geopolitické obavy. Výnosy rostou s poklesem cen a naopak.
Dolar naposledy vzrostl o 0,1 % na 149,91 jenu, což udržuje obchodníky v nervozitě z možných vládních intervencí na podporu japonské měny.
Britská libra naposledy klesla o 0,72 % na 1,2161 USD. Britské podniky tento měsíc vykázaly další pokles aktivity a nákladové tlaky se dále ochladily, ukázaly úterní průzkumy, které zdůraznily riziko recese.
Na trzích kryptoměn bitcoin prodloužil svůj růst, k čemuž přispěly spekulace, že se chystá vytvoření burzovně obchodovaného bitcoinového fondu. Největší světová kryptoměna podle tržní kapitalizace naposledy vzrostla o 2,4 % na 33 850 USD.
Zdroj: Grape Skrrt