2 kryptoměny, které klesly o 20 % a jsou připraveny na oživení

Na pozadí současného býčího trendu ve světě kryptoměn, kdy Bitcoin zaznamenal za celý rok neuvěřitelný 107% nárůst, se dvě významné kryptoměny – Polygon a Uniswap – vyvíjejí směrem na jih. Na rozdíl od většiny svých prosperujících protějšků a navzdory značnému humbuku nashromážděnému v roce 2022 si obě kryptoměny v letošním roce připsaly 20% srážku. Tento pokles převládal před probíhajícím oživením Bitcoinu. Nepříznivá situace nicméně slibuje hmatatelný potenciál růstu, pokud se splní určité podmínky.

Polygon, známý také jako MATIC, debutoval velkolepě uprostřed euforie kolem Etherea The Merge v roce 2022. Slouží jako řešení pro škálování na 2. vrstvě a zvyšuje rychlost a efektivitu blockchainu Ethereum. Zpočátku byl oslavován jako přední řešení pro škálování na 2. vrstvě pro Ethereum a jeho růst byl vnímán jako přímo spojený s růstem Etherea, čímž mu byla zajištěna zářná budoucnost.

V průběhu měsíců však lesk Polygonu slábl. S příchodem roku 2023 došlo v týmu Polygon Labs, který token vytvořil, k výraznému propouštění. V létě se situace ještě zhoršila, když americká Komise pro cenné papíry a burzy naznačila, že kryptografický token Polygon (MATIC) je potenciálně neregistrovaným cenným papírem. Současně se konkurence v aréně Layer 2 zintenzivnila více než kdy jindy.

Zdroj: Polygon

Přesto se zdá, že Polygon nosí eso v rukávu. Příchod Polygonu 2.0, nové strategie zveřejněné na začátku tohoto roku, zahrnuje rebranding tokenu MATIC, aby byl pro investory atraktivní. Cílem této strategie je vyřešit převládající problémy a pomoci Polygonu znovu získat pozici špičkového řešení 2. vrstvy pro Ethereum. Pokud tato strategie přinese ovoce, Polygon by mohl zaznamenat pozoruhodný návrat.

Mezitím se společnosti Uniswap začalo dařit v mainstreamových kruzích po listopadovém krachu FTX, centralizované kryptoměnové burzy. Uniswap, decentralizovaná burza, ukládá prostředky mimo burzu v blockchainové peněžence, kterou investoři kontrolují, a nabízí tak jistotu proti případným nekalým praktikám. Hlavní investiční hypotéza společnosti Uniswap se opírala o očekávání, že decentralizované burzy převezmou podíl na trhu od svých centralizovaných protějšků.

Uniswap se však musel vyrovnat s propadem obchodních aktivit uprostřed kryptozimy, a to navzdory svému vedoucímu postavení mezi decentralizovanými burzami. K jejímu trápení přispělo i to, že zatímco Uniswap se letos propadl o téměř 20 %, jeho centralizovaný protivník, Coinbase Global, vyskočil o 54 %. Přesto Uniswap nadále dominoval decentralizovaným burzám, pokud jde o 24hodinové objemy obchodů, a po většinu roku 2023 dokonce překonával spotový objem obchodů Coinbase.

Zdroj: Uniswap

Potenciální oživení zájmu drobných investorů o krypto, které v příštím roce katalyzuje tolik očekávané půlení bitcoinu a spuštění nových spotových bitcoinových ETF, by mohlo společnosti Uniswap nabídnout záchranné lano. Tento příliv spolu s expanzí do nových digitálních aktiv, pokud se Uniswap rozhodne pro diverzifikaci, může vyvolat prudký růst ceny.

Jádro věci spočívá v blížícím se termínu pro Polygon i Uniswap. Společnost Polygon musí v krátké době vykrystalizovat svou vizi Polygon 2.0 a provést komplexní rebranding. Mezitím bude osud společnosti Uniswap spjat s potenciální bitcoinovou rallye v příštím roce. Jakákoli stagnace nebo pokles pokroku Bitcoinu by mohla odradit investory od podpory investiční teze decentralizované burzy, což by ještě více prohloubilo potíže společnosti Uniswap.

Investice do společností Polygon a Uniswap s sebou nepochybně nese značná rizika. Každý investor musí postupovat obezřetně, protože tyto kryptoměny ještě nedohnaly ostatní významné hráče. Pokud však někdo hledá příležitosti v podhodnocených kryptoměnách, které nabízejí vysoký růstový potenciál, pak by právě Polygon a Uniswap mohly upoutat jeho pozornost. Je nezbytné mít na paměti, že tyto platformy vyžadují před jakýmkoli investičním rozhodnutím důkladný průzkum a pochopení.