Americký dolar roste s poklesem ponuré nálady traderů a růstem výnosů státních dluhopisů

Americký dolar se ve středu vůči koši měn zvýšil, protože po nevýrazných výsledcích podniků, které zvýšily obavy ohledně ekonomického výhledu, se snížil apetit investorů po rizikovějších měnách a výnosy státních dluhopisů vzrostly.

Riziková nálada utrpěla v důsledku propadu technologického gigantu Alphabet (NASDAQ:GOOG) poté, co jeho cloudová divize nedosáhla odhadovaných tržeb, zatímco ostatní akcie s megakapitálem rovněž klesly pod tlakem rostoucích výnosů amerických státních dluhopisů.

Dolarový index, který měří jeho sílu vůči koši šesti soupeřů, byl o 0,2 % vyšší na úrovni 106,46, když se dotkl nejvyšší úrovně za téměř týden na 106,52 bodu.

„Myslím, že jde hlavně o příběh rizikového pozadí,“ řekl Shaun Osborne, hlavní devizový stratég Scotiabank v Torontu. „Zdá se, že slabá ochota riskovat je hnací silou širokých zisků USD.

Benchmarkové desetileté výnosy amerických státních dluhopisů se posunuly výše a obnovily pohyb směrem k 16letému maximu 5,0 %, které bylo krátce překonáno v pondělí. Naposledy byl desetiletý výnos na úrovni 4,9165 %.

Globální finanční trhy zachvátil prudký růst výnosů amerických dluhopisů, který pomohl počátkem tohoto měsíce vyhnat dolarový index na nejvyšší hodnotu za téměř rok.

Analytici však vidí omezený prostor pro rozšíření zisků výnosů a dolaru.

„Přikláním se k tomu, abychom se na tyto aktuální tržní pohyvy dívali jako na příležitost k posílení dolaru vůči některým měnám,“ řekl Osborne ze Scotiabank.

Zdroj: Getty Images

Jinde australský dolar ve středu vyskočil poté, co překvapivě vysoký údaj o inflaci podnítil spekulace o dalším zvýšení úrokových sazeb a snížil futures na dluhopisy. Všechny tyto zisky však smazal a během dne se obchodoval o 0,52 % níže.

„Zajímavé na Austrálii je, že mnoho dalších centrálních bank je ve velmi podobné situaci. Udělaly si pauzu, trh doufá, že to bude všechno, ale všichni jsou v napětí a doufají, že inflace zůstane dobře zvládnutá, což se v případě Austrálie nestalo,“ řekla Jane Foleyová, vedoucí oddělení FX strategie v Rabobank.

Kanadský dolar vůči svému americkému protějšku oslabil poté, co Bank of Canada podle očekávání ponechala svou klíčovou jednodenní sazbu na úrovni 5,0 % a předpověděla slabý růst, přičemž ponechala otevřené dveře pro další zvýšení sazeb s cílem zkrotit inflaci, která by mohla zůstat nad cílovou úrovní další dva roky.

Americký dolar si vůči kanadské měně naposledy připsal 0,44 %.

Dolar také udržoval kurz jenu v blízkosti ostře sledované hranice 150. Japonská měna se naposledy pohybovala na úrovni 149,93 za dolar, přičemž obchodníci vyhlíželi jakékoli známky intervence ze strany japonských úřadů.

S rostoucími globálními úrokovými sazbami roste tlak na Bank of Japan, aby změnila kontrolu výnosů dluhopisů. Zvýšení stávajícího výnosového limitu stanoveného teprve před třemi měsíci se projednává jako možnost před politickým zasedáním příští týden, citovala tento týden agentura Reuters své zdroje.

„Existuje slušná šance, že dojde k další úpravě kontroly výnosové křivky,“ řekl Foley. „Pokud se toho nedočkáme, je docela možné, že se poměrně brzy dočkáme druhé strany 150.“

V kryptoměnách bitcoin naposledy vzrostl o 1,39 % na 34 390 USD a držel se poblíž zhruba 18měsíčního maxima dosaženého v úterý.

Největší světová kryptoměna za celý týden vzrostla o zhruba 15 %, k čemuž přispěly spekulace, že se chystá vytvoření burzovně obchodovaného bitcoinového fondu.

Zdroj: Getty Images