Bitcoin by mohl dál růst a naděje na krypto ETF nejsou jediným důvodem růstu

Bitcoin a další kryptoměny se ve středu ustálily a mírně snížily zisky na pozadí velké rally. Analytici však vidí před Bitcoinem další růst, a to nejen kvůli vyhlídce, že brzy budou spuštěny spotové burzovně obchodované fondy Bitcoin.

Cena Bitcoinu za posledních 24 hodin ztratila necelé 1 % na přibližně 34 200 USD, přičemž největší digitální aktivum snížilo zisky poté, co v úterý krátce překonalo 35 000 USD – nejvyšší úroveň od května 2022, kdy se kryptoměny začaly propadat do brutálního medvědího trhu. Bitcoin zůstává nahoře o přibližně 30 % za méně než dva týdny v naději, že Komise pro cenné papíry (SEC) brzy povolí zahájení obchodování s prvními fondy obchodovanými na burze (ETF), které drží Bitcoin.

„Kryptotrh se pokouší usadit na maximech z předchozího dne,“ uvedl Alex Kuptsikevich, analytik makléřské společnosti FxPro. „Index relativní síly na denním časovém rámci je však silně překoupený, což naznačuje, že krátkodobí spekulanti by měli vyhlížet korekční pullback. Z dlouhodobějšího pohledu se současné nastavení bitcoinu zdá být pro býky velmi slibné.“

Vyhlídka na schválení spotových ETF na bitcoin ze strany SEC – která by mohla katalyzovat novou vlnu zájmu investorů – je sice klíčovou silou, která stojí za lepší výkonností kryptoměn než Dow Jones Industrial Average a S&P 500, není však silou jedinou.

„Zatímco širší akciový trh se potýkal s problémy, Bitcoin z toho těžil a zhodnocoval se,“ uvedl James Butterfill, vedoucí výzkumu u správce investic do digitálních aktiv CoinShares. Butterfill uvedl nejen optimismus ETF, ale také skutečnost, že korelace Bitcoinu s akciovými indexy S&P 500 a Nasdaq se vytratila, zatímco jeho vazba na ceny zlata se zvýšila, což by mohlo být známkou toho, že obchodníci považují Bitcoin za útočištné aktivum.

Zdroj: Unsplash

„Korelace mezi zlatem a Bitcoinem je nyní pozitivní a oddělila se od ostatních,“ řekl Butterfill. „To dále upevňuje paralely mezi Bitcoinem a zlatem v době, kdy investoři hledají útěk do bezpečí.“

Geopolitické riziko v souvislosti s novým konfliktem na Blízkém východě vyvolalo mezi investory obavy a obchodníci se vrhli na zlato, které bylo dlouho považováno za bezpečnou sázku v dobách nepokojů, které otřásají akciovým trhem. Bitcoin by mohl tuto roli hrát stále častěji, řekl Butterfill. Zatímco Bitcoin byl svými zastánci dlouho nazýván „digitálním zlatem“, největší krypto měna ne vždy fungovala jako útočištné aktivum, ačkoli její rostoucí propojení se zlatem by mohlo být známkou toho, že se to mění, zejména s ohledem na geopolitické riziko.

„V analýze od roku 2015 reagoval Bitcoin pozitivně na zvýšené geopolitické riziko … zvýšení geopolitického rizika vedlo k pozitivním 30denním výnosům Bitcoinu,“ uvedl Butterfill. „Údaje ukazují, že ve skutečnosti se investoři obracejí k Bitcoinu jako k útěku do bezpečí.“

Kromě Bitcoinu ztratil Ether -druhá největší krypto- 3 % na 1 780 USD. Menší tokeny nebo altcoiny také klesly zpět, přičemž Cardano se snížil o 1 % a Polygon sklouzl o 3 %. Memecoiny byly také v červených číslech, přičemž Dogecoin a Shiba Inu ztratily po 3 %.