Kryptoměny zažívají další vzestup, který je poháněn optimismem spojeným s příchodem spotového bitcoinového ETF, ačkoli se nezdá, že by tato rally zmírnila skepsi, kterou k bitcoinu chová jeden z nejtvrdších kritiků tohoto odvětví Warren Buffett.
Navzdory býčímu vzestupu o 10 % za poslední týden a překonání hranice 30 000 dolarů vážený generální ředitel Berkshire Hathaway na to nevěří. Prudce rostoucí naděje na spotové bitcoinové ETF, které tlačí cenu ještě více vzhůru, totiž nejsou dostatečně silné na to, aby změnily Buffettovu teorii o digitálních měnách – jejím ústředním bodem je vysoce spekulativní a neproduktivní povaha těchto aktiv.
Věštec z Omahy, který je známý tím, že o bitcoinu mluví jako o “pravděpodobně krysím jedu na kvadrát”, vidí souvislost mezi vzkvétající bitcoinovou mánií a pověstnou mánií tulipánových cibulek, která zachvátila Nizozemsko na počátku 16. století. V rozhovoru pro CNBC v roce 2018 Buffet objasnil, že bitcoin v podstatě nepřináší žádnou hodnotu, a prohlásil: “Jediné, na co spoléháte, je, zda vám další člověk zaplatí víc, protože je ještě více nadšený z toho, že přijde další další člověk. Ale samotné aktivum nic nevytváří.”
Buffettova nedůvěra v bitcoin je patrná z jeho přirovnání, kdy jej prezentuje jako “věc typu Bucka Rogerse”, u níž podobně jako u tulipánových cibulek v minulosti lidé nakupují a prodávají pouze v naději, že se cena bude pohybovat v jejich prospěch. Tento pohrdavý přístup generálního ředitele společnosti Berkshire ještě umocňuje jeho poznámka: “Když se na něco jen podíváte a řeknete, že je to kouzelné, můžete to udělat se žraločími zuby nebo mušlemi nebo čímkoli jiným.”
Buffett není sám, kdo digitálními měnami opovrhuje; odsuzuje je také místopředseda představenstva společnosti Berkshire Charlie Munger. Jeho zatracující hodnocení označuje kryptoměny za zlovolnou směs klamu a podvodu a označuje je za nástroj “dobrý pro únosce”. Mungerův odpor je tak hluboký, že se zasazuje o úplný zákaz kryptoměn v USA.
Zdroj: Getty Images
Buffett tvrdí, že na rozdíl od farem, které přinášejí potraviny, a nemovitostí, jejichž výsledkem je nájemné, bitcoin nemůže přinést žádné hmatatelné produkty, takže je v podstatě bezcenný. Jediné, na co se zřejmě spoléhá, jsou rozmary tržních nálad a dynamika nabídky a poptávky. Pro srovnání Buffett uvádí, že kdyby mu byl nabídnut 1% podíl na veškeré zemědělské půdě ve Spojených státech za 25 miliard dolarů nebo 1% podíl na všech bytových domech v zemi za dalších 25 miliard dolarů, okamžitě by za ně vypsal šeky.
Naopak při srovnání s ochotou investovat do produktivních aktiv, jako je zemědělská půda a nemovitosti, dává Buffett svou apatii vůči bitcoinu zcela jasně najevo, když prohlašuje: “Kdybyste mi teď řekli, že vlastníte všechny bitcoiny na světě, a nabídli mi je za 25 dolarů, nevzal bych si je, protože co bych s nimi dělal? Musel bych vám je tak či onak prodat zpět. K ničemu mi to nebude.”
Buffett, kterému je nyní 93 let, znovu potvrzuje, že bitcoin nesplňuje ani základní definici měny, a to vzhledem k neustálému kolísání jeho ceny vůči dolaru. Příznivci digitálních měn se často domnívají, že bitcoin je vzhledem ke své vlastní decentralizované technologii lepším způsobem placení. Buffett to však v rozhovoru pro televizi CNBC v roce 2014 zpochybňuje: “Není to trvalý prostředek směny. Není to úložiště hodnoty. Lidé říkají: ‘Dobře, prodám vám zboží v bitcoinech’, ale jejich cenu mění pokaždé, když se změní cena dolaru…., že cenu odvozují od dolaru.”
Vzhledem k tomu, že kryptoměny pokračují ve své odvážné cestě v hlavním proudu finančního vyprávění, jedna věc je jasná – z každého konvertitu neudělají. Digitální mince budou muset projít minovým polem smíšených reakcí, od širokoúhlého optimismu až po přísný skepticismus, a prokázat svou odvahu, aby si zajistily jak široké přijetí, tak upevnily své místo v peněžním světě. Buffettovy myšlenky odrážejí široce rozšířenou skepsi. Teprve čas však ukáže, zda tato skepse přeroste v širší odmítání kryptoměn ve finanční komunitě, nebo zda digitální měny nakonec dokáží, že se jejich kritici mýlí.