Dolar roste, australský dolar klesá po zvýšení výhledu ze strany RBA

Dolar v úterý posílil, když rallye rizikovějších měn z minulého týdne nabrala dech, zatímco australský dolar klesl poté, co australská centrální banka Reserve Bank of Australia zvýšila sazby, ale upravila svůj výhled, což podnítilo očekávání, že zvyšování sazeb je u konce.

RBA v úterý podle očekávání zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů, aby bojovala s tvrdohlavou inflací, ale trhy se chopily úpravy formulace v prohlášení centrální banky a dospěly k závěru, že další zpřísňování je nepravděpodobné.

Australský dolar se propadl až o 1,06 % na minimum 0,642 USD a naposledy byl na úrovni 0,6434 USD. Měna byla na cestě k největšímu jednodennímu procentuálnímu poklesu za poslední měsíc.

Měnová stratégka Commonwealth Bank of Australia (OTC:CMWAY) Carol Kongová uvedla, že výhledové pokyny RBA byly mírně oslabeny, což bylo vnímáno jako holubičí, což vedlo k tomu, že australský dolar po počáteční rally na kolenou rychle odevzdal své zisky.

Zdroj: Shutterstock

Australský dolar patřil minulý týden k příjemcům oslabujícího dolaru a v pondělí se dotkl tříměsíčního maxima poté, co páteční údaje z USA ukázaly, že růst počtu pracovních míst v říjnu zpomalil.

To vedlo trhy k tomu, že začaly počítat se snížením sazeb do poloviny příštího roku, což navázalo na pokles výnosů amerických státních dluhopisů a zvýšilo chuť riskovat.

„Po odchodu RBA se hlavní určující faktory pro AUD/USD přesunou zpět na globální úroveň. Očekávejte, že se pozornost přesune zpět na rétoriku Fedu a z ní vyplývající dopady na americké státní dluhopisy,“ uvedla Kongová.

Zdá se, že rally na dluhopisech a akciích z minulého týdne se vytrácí, výnosy na začátku týdne vzrostly a pozornost trhu se tento týden přesouvá na komentáře představitelů amerického Fedu [US/].

Prezident Federální rezervní banky v Minneapolisu Neel Kashkari v pondělí uvedl, že americkou centrální banku pravděpodobně čeká další práce na kontrole inflace.

Předseda Fedu Jerome Powell by měl promluvit ve středu a ve čtvrtek, kdy bude ústředním bodem, zda zachová holubičí tón nastolený po zasedání Fedu minulý týden.

Vůči koši měn dolarový index vzrostl o 0,1 % na 105,38 poté, co v pondělí stoupl o 0,2 %, avšak zůstal nedaleko téměř dvouměsíčního minima 104,84, kterého se dotkl v pondělí.

Minulý týden se index propadl o 1,3 %, což byl jeho nejprudší pokles od poloviny července, a došlo tak k prudkému obratu po nedávném vzestupu.

„Pokud se podíváte na procento měn, které byly vůči dolaru za posledních 26 týdnů v minusu, blížilo se 100 % a údaje také ukazovaly velmi dlouhé dolarové pozice … takže jsme se dočkali obratu některých těchto pozic vyvolaného zprávou o pracovních místech,“ řekl Chester Ntonifor, devizový stratég společnosti BCA Research.

Kam se trhy posunou dál, „bude záviset na příchozích údajích“.

Euro kleslo o 0,15 % na 1,070 USD, čímž se vzdálilo od svého osmitýdenního maxima 1,0756 USD dosaženého v pondělí. Sterling se naposledy nacházel na úrovni 1,2327 USD, což je o 0,1 % méně než v pondělí, kdy dosáhl sedmitýdenního maxima 1,2428 USD.

Japonský jen se nacházel na úrovni 150,28 za dolar, tedy opět na slabé straně hranice 150, která v posledních týdnech udržovala obchodníky v napětí, protože hledali známky intervence ze strany Tokia.

Minulý týden jen zmírnil na 151,74 za dolar, čímž se přiblížil k minimům z října 2022, která podnítila několik kol intervencí na prodej dolaru.

Zdroj: Canva