Akcie společnosti Boeing získávají další zvýšení. Proč může vzrůst o 30 %

Akcie společnosti Boeing se v úvodu pondělního obchodování výrazně posunuly po zvýšení ratingu od analytika Deutsche Bank Scotta Deuschleho. Deuschle zvýšil hodnocení akcií Boeingu z “Držet” na “Koupit” a cílovou cenu zvýšil z 204 na 270 USD, což představuje zhruba 30% nárůst oproti posledním obchodním hodnotám. K tomuto rozhodnutí přispěl především očekávaný nárůst dodávek komerčních letadel.

V roce 2022 dodala společnost Boeing 480 letadel, přičemž prognózy pro letošní rok předpokládají výrazný nárůst na zhruba 520 dodávek. Při pohledu do budoucna odhady dodávek letadel naznačují stabilní a výrazný nárůst v budoucích letech, přičemž v letech 2024, 2025 a 2026 se očekává expedice přibližně 700, 800 a 820 kusů.

Předpovědní trend ukazuje, že v nadcházejících letech by mohlo dojít k oživení dodávek a konečně se podaří překonat předchozí maximum 806 dodávek, kterého bylo dosaženo v roce 2018, před celosvětovou pandemií Covid-19 a rozsáhlým uzemněním letounů 737 MAX po dvou smrtelných haváriích v březnu 2019 a listopadu 2020. Příčinou havárií se nakonec stal špatně fungující software pro řízení letu, který se nechoval podle původních předpokladů.

Zdroj: BurzovníSvět.cz

Po zlepšení ratingu vzrostly akcie společnosti Boeing v předobchodní fázi o 1,7 % a dosáhly hodnoty 211,48 USD za akcii. Mezitím se futures na index S&P 500 i Dow Jones Industrial Average pohybovaly ve stabilním pásmu.

S tímto nově zavedeným ratingem se zdá, že přibližně 76 % analytiků je nakloněno označit akcie Boeing ratingem Buy, jak vyplývá z údajů shromážděných společností FactSet. To je výrazně nad průměrným poměrem nákupního hodnocení pro akcie kótované v indexu S&P 500, který se pohybuje kolem 55 %. Současná průměrná cílová cena analytiků pro akcie Boeing činí přibližně 243 USD za akcii.

Scott Deuschle nesleduje společnost Boeing dlouho, poprvé zahájil pokrytí tohoto leteckého giganta teprve v září s ratingem Hold a stanovenou cílovou cenou 204 USD. Dříve Deuschle pracoval pro Credit Suisse, kde jeho hodnocení akcií Boeing začátkem roku rovněž stálo na úrovni Držet.

Jeho hodnocení je však odrazem širšího trendu, který zachvátil Wall Street. Akcie Boeing v poslední době získávají na přízni, přičemž podíl analytiků s hodnocením Buy pro akcie Boeing vzrostl z 59 % v září na 76 %. Tento pozitivní trend byl podle údajů společnosti FactSet doprovázen působivou kumulací šesti nákupních hodnocení v posledních týdnech.

Nakoupit akcie The Boeing Company za $217.71 (4.65%)

Zajímavé je, že průměrná cílová cena pro akcie Boeing stanovená analytiky v září byla o něco vyšší a činila 256 USD za akcii.

Pohled zpět na trendy před třemi lety ukazuje kontrastní obrázek. V období uzemnění letounu 737 Max a uprostřed nejhorších dopadů pandemie Covid-19 hodnotilo pouhých 43 % analytiků akcie Boeing jako kupní s průměrnou cílovou cenou 228 USD za akcii.

Za současného stavu, kdy akcie společnosti Boeing vstoupily do pondělního obchodování, vykazují silný růst s 9% nárůstem své výkonnosti od počátku roku a značným 20% nárůstem za předchozích 12 měsíců.