Vzhledem k tomu, že renomovaný investor Warren Buffett upravuje své finanční obchody, drobní investoři by měli jeho kroky bedlivě sledovat – vždyť napodobování časem prověřené strategie obchodního magnáta, jako je on, je něco, co je může vést k jejich investičním úspěchům.
Nedávno podané 13F a výsledky společnosti Berkshire Hathaway za třetí čtvrtletí svědčí o neobvyklém vzorci – to, co kdysi zůstávalo nenasytným apetitem pro pořizování aktiv ve finanční oblasti, se nyní mění v rovnováhu, kdy se více aktiv vyřazuje, než získává. Vzhledem k Buffettově dosavadní chvályhodné investiční historii by drobní investoři měli vzít tuto změnu na vědomí.
Při bližším zkoumání tato odchylka signalizuje všeobecnou opatrnost vůči nadcházejícímu roku. Lee Munson, prezident společnosti Portfolio Wealth, v rozhovoru pro Yahoo Finance Live zdůraznil: “Poselstvím je být opatrný… Myslím, že (Buffett) vidí příští rok problémy.” Munson dále upřesňuje Buffettovu váhavost ohledně nových nákupů: “Nevidí žádné křiklavé obchody… Je těžké najít dobré společnosti za rozumné ocenění.”
Pokud se podíváme na čísla, k 1. lednu letošního roku Buffett po nákupech vyřadil akcie v hodnotě 23,6 miliardy dolarů, což znamená, že se v tomto roce stal čistým prodejcem akcií – což je výrazný odklon od jeho obvyklého portfolia plného nákupů. Ve třetím čtvrtletí měla společnost Berkshire Hathaway rekordně vysokou hotovost ve výši 157,2 miliardy USD, což představuje výrazný nárůst oproti předchozímu čtvrtletí, kdy činila 147,4 miliardy USD.
Zdroj: Getty Images
Greggory Warren, analytik společnosti Morningstar, se pro Yahoo Finance vyjádřil k důvodům Buffettových nedávných rozhodnutí a označil “trpělivost” za ctnost, kterou Buffett vždy propagoval jako tajnou ingredienci úspěšných investic. “Disciplína zabránila společnosti Berkshire dělat velké chyby,” poznamenává Warren. “Jejich hotovostní zůstatek je tam, kde je nyní, protože v průběhu času neudělali mnoho hloupých rozhodnutí.”
Warren dále osvětluje možnost strategie koordinovaného úklidu a spojuje nárůst prodejů Berkshire ve třetím čtvrtletí s “úklidem zbytků” některých starých majetkových účastí organizace.
Ve třetím čtvrtletí Berkshire Hathaway významně opustila mimo jiné své podíly ve společnostech General Motors (GM), Procter & Gamble (PG) a Johnson & Johnson (JNJ) a zároveň zeštíhlila své podíly ve společnostech HP (HPQ), Amazon (AMZN) a Chevron (CVX). Naproti tomu většinový podíl společnosti ve společnosti Apple (AAPL), který v současnosti tvoří polovinu akciového portfolia Berkshire, zůstává nedotčen, čímž dává najevo výraznou důvěru v technologického giganta. Totéž platí pro většinu dalších Buffettových hlavních podílů, jedinou výjimkou je Chevron.
Zdroj: Getty Images
Dan Ives, senior akciový analytik společnosti Wedbush, v rozhovoru pro Yahoo Finance naznačil, že Buffett má důvěru v několik vyvolených: “Buffett vidí černé mraky u GM a dalších, zatímco Apple má před sebou modrou oblohu. Toto je začátek další fáze cupertinského růstového příběhu a Buffett to ví… Prodat Apple by zde bylo jako opustit koncert Taylor Swift po první písni.”
Na důkaz věrnosti Buffettovu investičnímu vzorci mohou ti, kteří podle něj své investice vzorově nastavili, pozorovat, že jejich výkonnost se letos vyrovná výkonnosti širšího indexu S&P. Od 1. ledna zaznamenaly akcie Berkshire Hathaway třídy A (BRK-A) i třídy B (BRK-B) přibližně 16% růst, čímž mírně zaostaly za 17,5% nárůstem indexu S&P 500 (^GSPC).
Závěrem lze říci, že Buffettovy nedávné úpravy portfolia sice ukazují opatrný postoj a přitakávají ctnosti “trpělivosti”, ale zároveň zdůrazňují neochvějnou důvěru ve strategické investice, jako je Apple. Vzhledem k jasné paralele mezi výkonností Berkshire a indexem S&P 500 je nyní zajímavé sledovat, jak se tyto pohyby budou vyvíjet v nadcházejících měsících.