Mungerovi a Buffettovi se už nepodařilo uskutečnit poslední společnou transakci

Charlie Munger, zesnulý viceprezident společnosti Berkshire Hathaway, litoval, že nedošlo k poslední partnerské transakci s Warrenem Buffettem, jeho celoživotním partnerem. Přesto stále věřil v 160 miliard dolarů, které Berkshire Hathaway v současnosti drží. Jeho neutuchající optimismus spočívá v přesvědčení, že tato obrovská rezerva nakonec zprostředkuje tolik očekávanou transakci “mamutí velikosti”.

Munger své myšlenky vyjádřil ve speciálním pořadu televize CNBC s názvem “Charlie Munger: A Life of Wit and Wisdom”. “Máme 160 miliard dolarů v hotovosti a navíc skvělý úvěrový rating, který si zasloužíme. A kdo to sakra má? Málokdo,” prohlásil. Jeho výroky naznačují přetrvávající přesvědčení, že Berkshire Hathaway je vzhledem ke své finanční síle a bezprecedentnímu úvěrovému ratingu připravena na významnou akvizici.

Munger nicméně zdůraznil, že je obtížné být gigantem. Poznamenal, že je nutné, aby stejně velká perspektiva měla znatelný dopad na hospodářský výsledek korporace. Na základě rozhovoru s Becky Quick ze CNBC, který poskytl krátce před svým skonem ve věku 99 let, tvrdil: “Nemůže to být nic příliš malého, protože nezáleží na tom, jak je to dobré, jsme už tak velcí, že příliš malá společnost prostě s ukazatelem příliš nepohne. Takže potřebujeme, aby přišlo něco velkého, co by spotřebovalo všechny naše peníze a nějaké půjčky.”

Ke konci září vykázal konglomerát se sídlem v Omaze dosud nejvyšší úroveň hotovosti – 157,2 miliardy dolarů. Buffett již několik let naráží na potenciální “akvizici velikosti mamuta”. Žádné z jeho nedávných opatření však tento ambiciózní slib nesplnilo.

Mezi nejnovější investice Berkshire patří akvizice pojišťovny Alleghany Corp. v hodnotě 11,6 miliardy dolarů spolu s nákupem plynovodů a skladovacích aktiv společnosti Dominion Energy v hodnotě téměř 10 miliard dolarů v rámci snahy o rozšíření svého energetického impéria. Tyto nákupy však sotva pokrývají téměř 800 miliard dolarů tržní hodnoty společnosti Berkshire.

Munger si všiml obrovského rozsahu potenciálního obchodu, což naznačuje, že taková gargantuovská transakce by pravděpodobně mohla spadat pod vedení příští generace rozhodujících osob konglomerátu. Řekl: “Nemyslím si, že je to beznadějné. Možná to budou muset udělat jiní lidé,” a dodal: “Možná se nám nepodaří jen vymačkat trochu více citronové šťávy ze starých citronů. Možná budou muset vymačkat nějaké nové citróny, což znamená, že rozhodnutí budou muset učinit noví lidé.”

Zdroj: CNBC

Munger zmínil Grega Abela, místopředsedu představenstva společnosti Berkshire pro nepojišťovací operace, Ajita Jaina, místopředsedu představenstva společnosti Berkshire pro pojišťovací operace, a Buffettovy investiční náměstky Teda Weschlera a Todda Combse jako možné vedoucí představitele této budoucí transakce. Oni, nebo případně “někdo dosud neurčený”, by mohli být těmi, kdo dlouho očekávanou mamutí transakci dovedou do konce.

Navzdory dřívějším obavám z obrovské hromady hotovosti Berkshire v době, kdy se úrokové sazby blížily nule, krátkodobé sazby, které nyní překračují 5 %, změnily tento závazek v aktivum. Střádání hotovosti nyní přináší značné výnosy.

Munger během své kariéry důsledně zdůvodňoval zdánlivou nečinnost společnosti Berkshire. Nebyla mu cizí hodnota trpělivosti, nečinně sledoval, jak se jejich hotovostní rezervy rozšiřují, a zároveň vyhlížel lukrativní příležitosti.

Jednou slavně prohlásil: “Jsou horší situace než se topit v hotovosti a sedět, sedět, sedět. Vzpomínám si na dobu, kdy jsem nebyl zaplaven hotovostí – a nechci se k tomu vracet.” Výstižný citát od muže známého svým vtipem a moudrostí a příhodná myšlenka na závěr cesty obklopené bohatstvím, ambicemi a neochvějnou vírou v potenciál významných aktiv společnosti Berkshire Hathaway.