Kariérní posun může být často náročnou cestou, a to i pro takové renomované osobnosti, jako je Bill Gates. Jeho nedávné odhalení připisuje jednoduchému celoživotnímu návyku, a to četbě, hlavní katalyzátor jeho významného kariérního přechodu od úzce zaměřené desetileté vášně pro počítače a software k mezinárodní filantropii.
Gatesova cesta nabízí hodnotné vyprávění zobrazující sílu čtení a jeho potenciální vliv na kariérní rozhodnutí. “Měl jsem dlouhé období od 18 do 40 let, kdy jsem byl velmi monomaniakální… Microsoft byl pro mě vším,” prohlásil 68letý Gates upřímně v nedávné výměně názorů s komikem Trevorem Noahem během rozhovoru v pořadu What Now? With Trevor Noah”. Jak Gates vyprávěl, měl to štěstí, že když Microsoft převzali jiní, měl možnost pustit se do čtení a poznávání celosvětových zdravotních problémů a příčin dětské úmrtnosti.
Tento Gatesův zvyk, všeobecně známý jako vášnivý čtenář, se stal zárodkem jeho kariérního posunu ještě dříve, než se projevil. Cesta začala v roce 1997, kdy Gates a jeho tehdejší manželka Melinda French Gatesová narazili na článek pojednávající o celosvětové dětské úmrtnosti způsobené nemocemi, které by se daly snadno léčit ve Spojených státech. Tato informace zůstala v Gatesově mysli, a když se v roce 2000 vzdal své pozice generálního ředitele společnosti Microsoft, udržení zastřešujícího zaměření na četbu mu umožnilo zkoumat probíhající globální zdravotní krize. To vyvrcholilo jeho rozhodnutím, že se jeho hlavním zájmem stane Nadace Billa a Melindy Gatesových.
Gatesova schopnost provádět důkladný výzkum a efektivně syntetizovat informace, kterou si osvojil díky celoživotní četbě, mu pomohla rychle se seznámit s nerovnostmi v oblasti zdraví. To mu usnadnilo odhalit oblasti, na které by mohl svými prostředky působit, a osvětlit perspektivní řešení. V rozhovoru pro časopis Time v roce 2017 Gates uvedl: “Čtení podporuje zvědavost vůči světu, což mi podle mého názoru pomohlo posunout se v kariéře a v práci, kterou nyní dělám se svou nadací.”
Zdroj: Getty Images
Současně od roku 2000 nadace vynaložila 53,8 miliardy dolarů na boj proti globálním zdravotním krizím, jako je AIDS, malárie a tuberkulóza, jak je uvedeno na jejích internetových stránkách. Gates připisuje nadaci podstatný podíl na snížení počtu dětí mladších pěti let, které ročně umírají, na polovinu. Nadace však také čelí kritice politologů a vědců zabývajících se rozvojem kvůli nedostatečné transparentnosti a dohledu a složitému měření jejího dopadu.
Zajímavé je, že Bill Gates není výjimkou ve skupině veřejných činitelů známých svými čtenářskými návyky. Několik osobností z oblasti technologií, politiky a byznysu se také hrdě hlásí k tomu, že jsou vášnivými čtenáři. Miliardář a investor Mark Cuban během loňského rozhovoru v podcastu “Club Random” komika Billa Mahera obhajoval každodenní čtení jako nutnost pro dosažení úspěchu. V komentáři k tomu uvedl: “Někdo, komu je 40 a více, dokonce i 30 a více, pokud nečte, je v pr…, protože si nerozšiřuje mysl.” Důležitost čtení podtrhl přirovnáním, že “někdo, kdo nečte”, “žije jeden život” a “někdo, kdo čte”, “žije neomezený počet životů”.
Odborníci upozorňují, že čtení zvyšuje empatii, komunikační a vůdčí schopnosti. Čtení je dokonce spojováno s dlouhověkostí. Studie z roku 2016 naznačila, že každodenní čtení jako zvyk může přispívat k delšímu životu. Zdá se tedy, že čtení, přestože jde o jednoduchý úkon, může hrát transformativní roli v osobní i profesní krajině a dokonce se zasazovat o zdravější a delší život. Gatesova kariérní dráha od technologického magnáta po globálního filantropa je nepopiratelným důkazem často podceňované síly čtení.