Před dvěma týdny zemřel ve věku 99 let Charlie Munger, vynikající podnikatel a partner miliardáře Warrena Buffetta. Munger, který byl proslulý svou obezřetností, svůj dlouholetý úspěch částečně přičítal filozofii “za každou cenu se vyhnout šílenství”, kterou minulý měsíc pronesl v rozhovoru s Becky Quick z televizní stanice CNBC, který měl být původně odvysílán v lednu v den jeho 100. narozenin.
Dynamická dvojice Munger a Buffet spojila své síly na téměř 45 let a díky svému partnerství nashromáždila neuvěřitelné bohatství a úspěch. Munger, jehož čisté jmění časopis Forbes nedávno odhadl na 2,3 miliardy dolarů, významně přispěl k rozkvětu jejich společného podniku. Buffett, kterému je v současné době 93 let, disponuje impozantním majetkem ve výši přibližně 120 miliard dolarů, což mu zajišťuje pozici sedmého nejbohatšího člověka na světě.
Na dotaz, jaký je klíč k jeho dlouhověkosti a triumfům, Munger projevil charakteristickou pokoru a prohlásil: “Neznám tajemství.” Následně však upřesnil, že se ve svém životě strategicky vyhýbá možným katastrofám, což přičítá svému opatrnému přístupu k vnímaným rizikům v osobním životě i v kariéře.
Upozornil: “Šílenství je mnohem častější, než si myslíte. Je snadné sklouznout k šílenství. Prostě se tomu vyhněte, vyhněte se tomu, vyhněte se tomu.” Definice “šílenství” podle Mungerova vysvětlení uzavírá tři oblasti, ve kterých může chytrý jedinec selhat: alkohol, dámy a páka. Buffett to upřesnil během rozhovoru v pořadu “Squawk Box” televize CNBC v roce 2018.
Zdroj: Getty Images
Pákový efekt označuje investiční strategii, při níž se k investování do akcií nebo pořízení jiného podniku používají vypůjčené peníze. Mungerův a Buffettův podnik Berkshire Hathaway, kde byl Munger dlouholetým místopředsedou, mohl reálně zdvojnásobit svou hodnotu využitím pákového efektu, místo aby pouze reinvestoval své minulé zisky, sdělil Munger Quickovi.
Nicméně taková strategie s sebou nese rizika. Navzdory schopnosti absorbovat značné ztráty se Munger a Buffet záměrně rozhodli chránit své menší akcionáře. Prováděli to tak, že Berkshire Hathaway provozovali “velmi opatrně” a dávali přednost trvalým investicím před dočasnými rizikovými podniky.
Při zkoumání různých výkladů pojmu “šílenec” Munger nastínil svůj široký postoj k osobním neřestem. Jeho hlavní zásadou bylo vyhýbat se všemu, co by mohlo “fajnšmekry přivést do velkých problémů”, včetně kouření a nadměrného pití alkoholu, které by mohlo vést k alkoholismu. Poznal, že mezi jeho blízkými příbuznými se v minulosti vyskytoval alkoholismus, což posílilo jeho odhodlání se od této destruktivní neřesti odpoutat.
Prohlásil: “Moje životní hra vždy spočívala v tom, že jsem se vyhýbal všem standardním způsobům selhání. Naučte mě hrát poker špatným způsobem a já se mu budu vyhýbat. Naučíte mě špatný způsob, jak dělat něco jiného, a já se mu vyhnu. A samozřejmě jsem se vyhnul mnoha věcem, protože jsem velmi opatrný.”
Navzdory své celkové pozorovací disciplíně Munger připustil několik drobných požitků, kterých se nedokázal zříci, a to arašídové oříšky a dietní kolu. Pokud jde o tento ústupek, podnikatel připustil: “Jsem si jistý, že dietní kola mi trochu zkracuje život, ale je mi to úplně jedno.”
Charlie Munger se po celý svůj bohatý život důsledně zasazoval o uvážlivé rozhodování, a to jak v obchodní, tak v osobní sféře. Záměrně se vyhýbal “šílenství”, hrál zásadní roli při vedení společnosti Berkshire Hathaway k jejímu celosvětovému úspěchu a zanechal po sobě dědictví, které se vyznačuje uvážlivými strategickými rozhodnutími podtrženými příměsí dietní koly a arašídových oříšků.