Kryptoměnový trh před rozhodnutím Federálního rezervního systému ustupuje z maximálních hodnot

Kryptoměny, včetně bitcoinu a dalších altcoinů, zaznamenaly v pondělí mírný ústup a stáhly se ze svých nejvyšších hodnot zaznamenaných za posledních 20 měsíců. Ačkoli ceny zůstaly blízko vrcholu, období ochlazení následovalo po energické rally zaznamenané v předchozích týdnech. Nálada na trhu však zůstává pozitivní, neboť se očekává, že blížící se rozhodnutí Federálního rezervního systému bude potenciálním katalyzátorem, který by mohl znovu nastartovat kryptoměnovou rally.

Během uplynulých 24 hodin zaznamenal Bitcoin, největší digitální měna na světě, 4% pokles své ceny a z přibližně 44 500 dolarů zaznamenaných v pátek sklouzl na 42 150 dolarů. Tato páteční cena byla nejvyšší, jaké Bitcoin dosáhl od dubna 2022, což předcházelo trestajícímu a prodlouženému medvědímu trhu, který zaznamenal výrazný propad hodnoty většiny tokenů.

Navzdory tomu hodnota Bitcoinu za poslední dva měsíce vzrostla přibližně o dvě třetiny a dala tak sbohem dlouhotrvajícímu období nevýrazného obchodování. Toto nedávné oživení vyvolalo předpovědi o novém nadcházejícím býčím období na relativně volatilním trhu s kryptoměnami.

Jako potenciální přispěvatelé tohoto náhlého vzestupu cen kryptoměn bylo označeno několik faktorů. Klíčovou hnací silou je rostoucí optimismus, že regulační orgány v USA brzy dají zelenou prvnímu spotovému fondu obchodovanému na burze (ETF) s bitcoiny. Schválení takového fondu je všeobecně vnímáno jako pravděpodobný spouštěč nového zájmu investorů o kryptoměny.

Vliv na zvýšení zájmu o kryptoměny má také optimistická makroekonomická situace. Tržní předpovědi naznačují, že Federální rezervní systém může v příštím roce několikrát snížit úrokové sazby. Kromě toho se historicky nízká nabídka tokenů ukázala jako podpůrná při stabilizaci cen a podpoře růstu.

Zdroj: BurzovníSvět.cz

Podobně jako hlavním akciovým indexům, jako jsou Dow Jones Industrial Average a S&P 500, se bitcoinu daří i v prostředí makroekonomických negativních vlivů. Uklidňující se míra inflace a zpomalující se růst zažehly naděje na výrazné snížení sazeb v příštím roce ze současných úrovní generačního maxima. Trhy po celém světě upírají své zraky na nadcházející měnověpolitické zasedání Fedu, které se uskuteční tento týden v úterý a ve středu a od kterého se očekává, že poskytne silnější náznaky budoucího ekonomického vývoje.

Ačkoli trhy nepředpokládají okamžitý pokles výpůjčních nákladů v tomto měsíci, všechny oči budou upřeny na tiskovou konferenci předsedy Fedu Jeroma Powella. Hráči na trhu budou v Powellových prohlášeních hledat vodítka, kdy by mohlo dojít ke snížení sazeb, přičemž současná očekávání ukazují na březen příštího roku. Pokud by jeho komentář odhalil nějaké holubičí náznaky nebo naznačil dřívější snížení sazeb, mohlo by to opět nastartovat kryptoměnovou rally, zejména při absenci dalších významných událostí, jako je schválení spotového ETF na bitcoin.

Kromě Bitcoinu zaznamenaly klesající trend i další kryptoměny. Ether, druhý největší podle tržní kapitalizace, klesl o 4 % a usadil se pod 2 250 USD. Ušetřeny nebyly ani další altcoiny, přičemž Cardano ustoupilo o 5 % a Polygon až o 5 %. Kryptoměny založené na memech, lidově nazývané memecoiny, také utrpěly ztrátu. Dogecoin zaznamenal 2% pokles a Shiba Inu, další stále populárnější memecoin, se propadl o 4 %.

Závěrem lze říci, že navzdory nedávnému medvědímu trendu, který byl v pondělí mezi kryptoměnami pozorován, sektor zadržuje dech před nadcházejícím rozhodnutím Federálního rezervního systému a následným oznámením předsedy Jerome Powella. Nadcházející vývoj bude pravděpodobně diktovat trajektorii trhu a mohl by potenciálně oživit kryptoměnovou rally.