Dolar stoupá, obchodníci čekají na signál Fedu ohledně snížení sazeb

Dolar ve středu vzrostl před závěrem zasedání Federálního rezervního systému, které by mohlo poskytnout určitý náhled na to, kdy americká centrální banka začne snižovat úrokové sazby.

Libra patřila v tento den k nejslabším poté, co údaje ukázaly, že britská ekonomika v říjnu poklesla, což zvýšilo riziko recese a potenciálně zkomplikovalo snahu Bank of England (BoE) držet se svého postoje nesnižovat sazby při čtvrtečním zasedání.

Index amerického dolaru, který měří výkonnost měny vůči šesti dalším měnám, vzrostl o 0,2 % na 103,94, čímž získal zpět většinu z 0,31% poklesu z předchozího dne.

Představitelé Fedu později během dne poskytnou aktualizované prognózy vývoje ekonomiky a úrokových sazeb po zasedání, na kterém analytici a investoři očekávají, že sazby zůstanou beze změny.

Investoři budou sledovat zejména to, zda předseda Fedu Jerome Powell zatlačí na pilu s vyhlídkou snížení úrokových sazeb v první polovině roku 2024, ale také to, co o smýšlení politiků ohledně výhledu měnové politiky vypovídá tzv. bodový graf centrální banky.

Poslední náznaky ukazovaly na měkké přistání, ale údaje z noci ukázaly, že spotřebitelské ceny v listopadu nečekaně vzrostly. Trh s futures ukazuje, že obchodníci v současné době očekávají až čtyři snížení sazeb o čtvrt procentního bodu v příštím roce, přičemž první z nich by mělo přijít již v květnu.

Zdroj: Unsplash

Podle stratéga společnosti OANDA Craiga Erlama by se bodový graf mohl ukázat jako důležitější pro nastavení tržních očekávání než dokonce Powellovy komentáře.

„Neznamená to, že budeme svědky agresivního odsunu, jako tomu bylo dříve, ale v tuto chvíli je zřejmě vše v bodovém grafu. Je téměř irelevantní, co (Powell) říká, pokud dot plot oceňuje čtyři snížení sazeb v příštím roce.“

James Kniveton, senior corporate FX dealer společnosti Convera, zopakoval, že Fed trvá na tom, že je závislý na datech, ale trh „se už chová, jako by snížení sazeb bylo zapečené.

„Pokud Fed dnes večer tato očekávání snížení sazeb odsunul, dolarový index může mít příležitost posunout se zpět do říjnového pásma 105-107,“ řekl.

Ve čtvrtek zasedá Evropská centrální banka, BoE, Norges Bank a Švýcarská národní banka. Norská centrální banka je považována za jedinou, která by mohla potenciálně zvýšit sazby. Existuje také riziko, že SNB by mohla snížit svou podporu franku na měnových trzích.

Příští týden zasedá Bank of Japan (BOJ) a kurz jenu je volatilní kvůli spekulacím, že se centrální banka blíží k ukončení své politiky záporných sazeb. Rostoucí naděje, že by k tomu mohlo dojít příští úterý, byly zmařeny poté, co agentura Bloomberg tento týden uvedla, že představitelé BOJ nevidí příliš potřebu spěchat s ukončením.

„Pokud je historie nějakým vodítkem, USD/JPY se bude příští týden na zasedání BOJ obchodovat ve velkém a bez ohledu na to, zda dojde k úpravě (politiky), USD/JPY se po jejich zasedání pravděpodobně odrazí ode dna,“ napsal v poznámce pro klienty Richard Franulovich, vedoucí oddělení FX strategie ve Westpac.

„Trhy byly z každého vylepšení politiky podrážděné a (guvernér BOJ Kazuo) Ueda každou úpravu oblékl do holubičího příběhu.“

Dolar vzrostl o 0,1 % na 145,61 jenu po 0,5% poklesu v předchozí seanci. Vůči euru byl o něco silnější na 1,0783 USD a vůči libře, která se obchodovala za 1,2525 USD, vzrostl o 0,3 %.

Novozélandský dolar klesl o 0,6 % na 0,6096 USD, když se předtím dotkl nejnižší hodnoty od 28. listopadu poté, co měkčí než očekávané údaje o inflaci naznačily, že jeho centrální banka možná nebude muset následovat svou hrozbu zvýšení sazeb.

Čínský jüan se držel na stabilní úrovni poté, co zasedání nejvyšších představitelů země, které stanovilo program jednání, nepřineslo silná stimulační opatření na podporu hospodářského růstu.

Na offshore trhu se kurz jüanu pohyboval na úrovni 7,1928 za dolar.

Jinde hlavní kryptoměna bitcoin oslabila o 1 % na 41 057 dolarů, když ustoupila z pátečního 20měsíčního maxima na úrovni 44 729 dolarů.

Zdroj: Shutterstock