Tip číslo 1 Charlieho Mungera, jak se vypořádat s těžkostmi: Plačte, ale nevzdávejte to

Zesnulý miliardář Charlie Munger po sobě zanechal nejen odkaz bohatství a podnikání, ale také spoustu moudrosti. Než ve věku 99 let zemřel, Munger moudře radil, že tváří v tvář nevyhnutelným životním výzvám “se musíte probojovat”. Ačkoli vyjadřování emocí prostřednictvím slz je plně přijatelné, Munger zdůrazňoval, že vzdávat se nepřízni osudu není možné.

Munger se minulý měsíc podělil o tyto moudrosti s Becky Quickovou ze stanice CNBC. V upřímné diskusi Munger předal svou osvědčenou zásadu zaměřenou na podporu úspěchu a dlouhověkosti: vytrvalost bez ohledu na neštěstí. Podle něj v životě nezáleží na tom, jaké potíže vás potkají, ale na tom, jak se s nimi vyrovnáte, jak se z nich zotavíte a jak nakonec pokračujete dál.

Často posuzujeme lidi podle jejich povrchních úspěchů a zdálo se, že Mungerovy úspěchy jako významného právníka a investora vytvářejí dokonalý portrét muže, který vede okouzlující život. Pod touto fasádou úspěchu se však skrývala tapiserie hlubokých bolestí. Některé z osobních překážek, které mu změnily život, zahrnovaly rozvod ve dvaceti letech, slepotu na jedno oko po neúspěšné operaci šedého zákalu a tragickou ztrátu devítiletého syna Teddyho na leukémii.

Munger se však raději rozhodl nepodlehnout smutku, než aby zvolil odolnost. “Když mi zemřelo první dítě, neustále jsem plakal. Ale věděl jsem, že nemohu nic změnit. V té době byla úmrtnost na dětskou leukémii stoprocentní,” přiznal Munger. Pozoruhodné je, že jeho osobní vyprávění je důkazem jeho vlastní rady – nevzdávejte se, zpracujte svůj smutek a jděte dál.

Psychologové a odborníci v oblasti lidského chování Mungerovu radu opakují. Odolnost a odraz od zklamání, a to jak v osobním životě, tak v kariéře, považují za klíčové prediktory úspěchu a dlouhodobého štěstí.

“Nemyslím si, že existuje nějaká dovednost, která by byla pro úspěch zásadnější než odolnost,” prohlásil Adam Grant, významný organizační psycholog z Whartonské univerzity a autor bestsellerů, v rozhovoru pro CNBC Make It v roce 2017.

Zdroj: CNBC

Vyrovnání se se zklamáním totiž často vyžaduje zdravé období smutku a zpracování emocí, což zdůraznil i sám Munger. Jak odhalil nedávný výzkum, pláč, přirozená lidská reakce, slouží jako legitimní ventil pro uvolnění emocí, který spouští vylučování endorfinů, bojujících proti emočnímu stresu.

Potlačování emocí naopak často zhoršuje psychické a fyzické zdravotní problémy. Proto je umožnění vyjádřit své pocity během procesu potýkání se s nepřízní osudu považováno za důležitou součást osobní odolnosti a pevného duševního zdraví.

V hluboké úvaze o nevyhnutelných životních bojích Munger prohlásil: “Železné pravidlo života zní: Každý bojuje.” Rozdíl mezi těmi, kteří uspějí, a těmi, kteří neuspějí, často spočívá ve schopnosti vytrvat a načerpat z těchto těžkostí moudrost.

Ti, kteří dokáží sebrat odvahu a pokračovat dál – někdy v průběhu boje získají cenné poznatky -, mají podle Mungera větší sklon vést naplněný a úspěšný život. Jeho těžce vybojovaný život svědčil o jeho přesvědčení, že “nemůžete změnit to, co je minulostí, nemůžete vyléčit umírající dítě. Nemůžete udělat všechny možné věci. Musíte se tím probojovat.”

I v posledních dnech života zůstala odolnost Mungerovou nejsilnější lekcí, mantrou, o níž věřil, že je nedílnou součástí toho, jak čelit neúprosné životní zkoušce. Když se vydáváme na cestu, jeho moudrost nám připomíná obrovskou sílu odolnosti a nezdolnou schopnost lidského ducha překonat nepřízeň osudu.