Dolar se odráží ode dna, zatímco Williams z Fedu odmítá snižování sazeb

Dolar se v pátek zotavil poté, co prezident Federální rezervní banky v New Yorku John Williams odmítl očekávání trhu ohledně snížení úrokových sazeb, ačkoli dolarový index zůstal na cestě k nejhoršímu týdennímu výkonu za poslední měsíc.

Dolar se široce propadl poté, co aktualizované prognózy úrokových sazeb představitelů Fedu zveřejněné ve středu ukázaly očekávání snížení sazeb o 75 bazických bodů v roce 2024.

Předseda Fedu Jerome Powell byl na závěr dvoudenního zasedání americké centrální banky také interpretován jako více holubičí tón, když řekl, že utahování měnové politiky je pravděpodobně u konce a diskuse o snižování sazeb se blíží „na dohled“.

Zdroj: Getty Images

V pátek však Williams uvedl, že „o snižování sazeb nyní ve Fedu skutečně nemluvíme“ a je „předčasné“ o něm spekulovat.

„Vyznívá to v některých podobných tónech, které jsme slyšeli od Powella na začátku tohoto týdne, ale tak trochu to posiluje skutečnost, že Fed je stále do značné míry bankou závislou na datech a do jisté míry neschvaluje to, co trh oceňuje,“ řekl Bipan Rai, vedoucí severoamerické devizové strategie v CIBC Capital Markets v Torontu.

Rai také poznamenal, že velká část pohybu dolaru v tomto týdnu byla způsobena rebalancováním pozic, které byly silně vychýlené směrem k americkému dolaru a zaměřené na konkrétní měnové páry, například vůči japonskému jenu.

„Je to příběh o nepřiměřeném množství pákového efektu a zkreslených pozicích na trhu, které bylo třeba znovu vyvážit, více než o nějaké holubičí interpretaci toho, co Powell řekl na začátku tohoto týdne,“ řekl.

Obchodníci oceňují agresivní očekávání snížení sazeb, přičemž první snížení vidí pravděpodobně v březnu a snížení o 141 bazických bodů vidí do prosince.

Prezident atlantského Fedu Raphael Bostic v pátek uvedl, že americká centrální banka může začít snižovat úrokové sazby „někdy ve třetím čtvrtletí“ roku 2024, pokud inflace klesne podle očekávání.

Prezident chicagského Fedu Austan Goolsbee rovněž uvedl, že Fed se možná bude muset brzy zaměřit na prevenci nárůstu nezaměstnanosti před bojem s inflací.

Páteční údaje ukázaly, že výroba v amerických továrnách v listopadu vzrostla, k čemuž přispělo oživení výroby motorových vozidel po skončení stávek, ale jinde byla aktivita slabší, protože zpracovatelský průmysl se potýká s vyšším zadlužením a zmírněním poptávky po zboží.

Dolarový index naposledy v průběhu dne vzrostl o 0,56 % na 102,52 bodu. Ve čtvrtek klesl na 101,76, což je nejnižší hodnota od 10. srpna. Index je na cestě k týdenní ztrátě 1,39 %, což je nejhorší týdenní výkon od 19. listopadu.

Euro kleslo o 0,83 % na 1,0899 USD. Ve čtvrtek dosáhlo hodnoty 1,1009 USD, což je nejvyšší hodnota od 29. listopadu. Sterling klesl o 0,60 % na 1,2690 USD poté, co ve čtvrtek dosáhl 1,2793 USD, což je nejvyšší hodnota od 22. srpna.

Euro a libru šterlinků ve čtvrtek podpořily Evropská centrální banka (ECB) a Bank of England, které se postavily proti snižování úrokových sazeb.

Investoři nicméně stále výrazně sázejí na snížení sazeb ze strany obou centrálních bank v příštím roce.

Zdroj: Canva

Podle stratéga společnosti Pepperstone Chrise Westona má ECB vzhledem k nízkému růstu eurozóny a rychlému poklesu inflace větší prostor pro uvolnění než většina ostatních.

„Odraz od (prezidentky ECB) Lagardeové a spol. však naznačuje dohady o načasování počátečního uvolnění – možná je to funkce, že je žádoucí udržovat vlastní měnu silnou, aby se omezila importovaná inflace.“

Euro oslabily také páteční průzkumy, které ukázaly, že pokles podnikatelské aktivity v eurozóně se v prosinci překvapivě prohloubil.

Bank of Japan je poslední z hlavních centrálních bank, která se tento měsíc sejde, a mezi obchodníky a investory je otázkou, zda příští týden naznačí svůj záměr opustit politiku udržování úrokových sazeb na nejnižší úrovni.

Dolar naposledy vzrostl o 0,24 % na 142,18 jenu poté, co ve čtvrtek klesl na 140,95, což je nejnižší hodnota od 31. července. Zelená bankovka je s poklesem o 1,94 % na cestě k nejhoršímu týdnu vůči japonské měně od 14. července.

Bitcoin klesl o 2,1 % na 42 130 dolarů.