Dolar v první obchodní den roku vzrostl, protože se pozornost obrátila k údajům o zaměstnanosti v USA a k evropským údajům o inflaci v tomto týdnu, které mohou napovědět o dalších krocích centrálních bank, zatímco bitcoin rostl.
Dolarový index, který měří americkou měnu vůči šesti soupeřům, byl naposledy na úrovni 101,55, tedy o 0,17 % výše. V roce 2023 klesl o 2 %, čímž přerušil dva roky trvající zisky, protože investoři zvažovali vyhlídku, že Fed letos sníží sazby.
Na opačné straně vzestupu dolaru stálo euro, které se propadlo o 0,17 %, když obchodníci zpracovávali údaje, podle nichž se aktivita továren v eurozóně v prosinci snížila již 18. měsíc v řadě.
Problémy měl také japonský jen, jehož kurz vzrostl o 0,43 % na 141,4 jenu.
Tento týden nás čeká řada ekonomických údajů včetně evropských údajů o inflaci a amerických údajů o počtu volných pracovních míst a počtu zaměstnanců mimo zemědělský sektor, které pomohou utvářet očekávání trhu ohledně kroků měnové politiky Fedu a Evropské centrální banky.
Podle nástroje CME FedWatch trhy nyní počítají s 86% pravděpodobností snížení úrokových sazeb ze strany Fedu od března, přičemž v letošním roce se očekává uvolnění sazeb o více než 150 bazických bodů.
Ve čtvrtek bude zveřejněn zápis z posledního prosincového zasedání Fedu, který poskytne další vhled do uvažování centrálních bankéřů.
„Pozitivní sentiment z konce roku 2023 se může přenést i do tohoto týdne, kdy se všechny oči upřou na páteční zprávu o zaměstnanosti v USA,“ uvedl Nicholas Chia, makro stratég ve společnosti Standard Chartered (OTC:SCBFF).
Tento sentiment v úterý posiloval komodity a akcie a přeléval se i do měn.
„Rok 2024 začíná na FX v pozitivní náladě,“ řekl Kenneth Broux, senior stratég pro FX a sazby ve společnosti Societe Generale (OTC:SCGLY), a poukázal na zisky související s komoditami a akciemi, a to u australského dolaru – růst o 0,22 % na 0,6825 USD -, norské koruny – mírné posílení na 10,16 za dolar – a na rozvíjejících se trzích u mexického pesa.
Záchranné týmy v Japonsku se v úterý snažily dostat do izolovaných oblastí, které na Nový rok zasáhlo silné zemětřesení, přičemž se objevily zprávy o téměř 50 mrtvých při katastrofě, která zavalila budovy a vyřadila z provozu tisíce domácností.
Sterling se naposledy nacházel na úrovni 1,2724 USD, tedy na denní úrovni, přičemž v loňském roce zaznamenal nejsilnější výkon od roku 2017 s 5% ziskem, ačkoli oslabující ekonomika a volební nejistota činí opakování tohoto výkonu nepravděpodobným.
Svět kryptoměn zahájil rok s velkým rozmachem, když se bitcoin dotkl 21měsíčního maxima 45 532 dolarů díky rostoucím očekáváním, že americká Komise pro cenné papíry brzy schválí burzovně obchodované spotové bitcoinové fondy.
Americký dolar se v úterý na začátku evropského obchodování zvýšil před zveřejněním klíčových ekonomických údajů tohoto týdne, které mohou napovědět o dalších krocích Federálního rezervního systému.
V 10:00 SEČ (09:00 GMT) se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % výše na úrovni 101,125 a mírně se tak zotavil z pětiměsíčního minima poté, co se americký dolar v roce 2023 propadl o zhruba 2 %.
Data o mzdách budou určovat sentiment dolaru
Dolar byl silně zasažen zvýšeným očekáváním, že Fed začne snižovat úrokové sazby v roce 2024, přičemž nástroj Fedwatch společnosti CME ukazuje, že obchodníci oceňují více než 70% šanci na snížení sazeb o 25 bazických bodů v březnu 2024.
Do březnového zasedání však trhy stále čekají přívaly klíčových ekonomických údajů.
Očekává se, že údaje PMI z amerického zpracovatelského průmyslu, které budou zveřejněny později v úterý, ukáží, že tento důležitý sektor zůstává v oblasti kontrakce, a ve čtvrtek bude zveřejněn zápis z posledního prosincového zasedání Fedu.
Zdroj: BurzovníSvět.cz
Největší pozornost však bude upřena na páteční údaje o mzdách mimo zemědělský sektor za prosinec. Ty by měly ukázat, že počet vytvořených pracovních míst v posledním měsíci roku 2023 klesl na 163 000 z necelých 200 000 v předchozím měsíci. Všeobecně se očekává, že toto zpomalení na trhu práce se promítne do měnové politiky.
Euro ustupuje z pětiměsíčního maxima
V Evropě se měnový pár EUR/USD obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 1,1031 a vzdálil se tak od pětiměsíčního maxima z minulého týdne na úrovni 1,1139 poté, co údaje PMI z výrobního sektoru potvrdily, že tento sektor zůstává v celém regionu pevně zakořeněn v teritoriu kontrakce.
Jednotná měna si v loňském roce připsala 3 %, což byl její první roční zisk od roku 2020.
GBP/USD vzrostl o 0,2 % na 1,2751, přičemž šterlinková měna zaznamenala v loňském roce nejsilnější výkonnost od roku 2017 s 5% ziskem.
Přesto údaje, které dříve v úterý zveřejnilo Britské maloobchodní konsorcium, ukázaly, že ceny potravin ve Spojeném království v prosinci poklesly na 6,7 % ze 7,7 % v předchozím měsíci, což je nejnižší úroveň od června 2022.
To přispěje k očekávání, že Bank of England začne v roce 2024 snižovat úrokové sazby, což pravděpodobně zatíží libru.
Japonský jen se propadá po silném zemětřesení, které zasáhlo Japonsko
Mezitím se USD/JPY obchodoval o 0,5 % výše na 141,55, a to i v době, kdy byly japonské trhy zavřené kvůli týdennímu svátku, poté, co sentiment zasáhlo ničivé zemětřesení v centrálním Japonsku.
USD/CNY se obchodoval o 0,5 % výše na 7,1346, když oficiální údaje o indexu nákupních manažerů ukázaly další zhoršení výrobní aktivity.
Soukromý průzkum sice ukázal určité posílení tohoto sektoru, ale růst stále zůstává převážně mírný, zatímco zaměstnanost a inflace se výrazněji nezvýšily. Tyto údaje naznačují jen malé známky oživení čínské ekonomické aktivity na konci roku 2023.
Zdroj: Getty Images