Warren Buffett je v čele seznamu největších dárců roku 2023

V roce 2023 se na poli filantropie odehrál další významný rok, neboť mnohamilionové dary od bohatých jednotlivců a nadací dosáhly úctyhodné výše přesahující 3,5 miliardy dolarů, jak uvádí washingtonská Chronicle of Philanthropy – hlavní kronikář významných dobročinných darů ve veřejném prostoru. Z těchto rozsáhlých finančních závazků těžila celá řada příjemců: vysoké školy, vědecko-výzkumné ústavy, zdravotnické systémy a rodinné nadace obdržely značné příspěvky, stejně jako organizace zabývající se rasovou spravedlností.

Mezi přispěvateli tohoto masivního přílivu bylo osm miliardářů, kteří se mohou pochlubit úctyhodným celkovým majetkem ve výši 305,1 miliardy USD. Podle Marie Di Mento, vedoucí reportérky listu Chronicle, největší jednotlivé příspěvky zahrnovaly spektrum od 200 milionů USD do 541,5 milionu USD od každého. Di Mento zdůraznila zajímavou skutečnost, že tyto velkorysé dary jsou obecně odolné vůči prchavým ekonomickým výkyvům, protože pocházejí od dárců z řad multimiliardářů.

Na seznamu je snadno rozpoznatelné jméno Warrena Buffetta, spoluzakladatele, předsedy představenstva a generálního ředitele společnosti Berkshire Hathaway, který vede s velkým příspěvkem ve výši 541,5 milionu USD. Buffett, jehož čisté jmění se podle časopisu Forbes odhaduje na 119 miliard USD, převedl 1,5 milionu akcií své společnosti třídy “B” na tento významný dar určený Nadaci Susan Thompson Buffettové, která byla pojmenována na počest jeho první manželky.

Zdroj: Bloomberg

Nadace, která od svého založení v roce 1964 sídlí v Omaze ve státě Neb, směřuje své prostředky především na reprodukční zdraví žen a usnadňuje studentům Buffettova rodného státu studium na vysokých školách prostřednictvím stipendií. Nadace má vliv v Buffettově rodině a v její správní radě v současné době zasedají dvě ze tří Buffettových dětí. Buffett od roku 2006 soustavně rozděluje své jmění na dobročinné účely, což je rozhodnutí vyplývající z jeho odhodlání zbavit se téměř veškerého svého nashromážděného majetku, což vyústilo v dary ve výši více než 50 miliard USD.

Na druhém místě v žebříčku štědrých dárců jsou James Simons, zakladatel hedgeového fondu Renaissance Technologies, a jeho manželka Marilyn. Prostřednictvím jejich nadace Simons Foundation byl v červnu nabídnut dar ve výši 500 milionů USD Státní newyorské univerzitě ve Stony Brooku s cílem rozšířit nadační jmění, stipendia, profesury, výzkum a klinickou péči tohoto zařízení.

Manželé Simonovi, jejichž společné jmění se odhaduje zhruba na 30,7 miliardy USD, jsou s univerzitou významně spojeni. Pětaosmdesátiletý James byl v letech 1968-1978 bývalým vedoucím katedry matematiky a dvaasedmdesátiletá Marilyn se může pochlubit dvěma tituly ze stejné instituce. Jejich počáteční příspěvek 750 USD zahájil od roku 1983 tradici a podpořil závazky univerzity ve výši více než 1,2 miliardy USD.

O třetí příčku na tomto působivém seznamu se dělí Ross Brown, zakladatel společnosti Cryogenic Industries, i dvojice spoluzakladatelů firmy Nike Phil a Penny Knightovi, z nichž každý přislíbil dar ve výši 400 milionů USD. Brown přispěl svou štědrostí své alma mater, Kalifornskému technologickému institutu, a připravil tak půdu pro Brownův institut pro základní vědy. Spoluzakladatelé společnosti Nike směřovali svůj dar na Rebuild Albina prostřednictvím fondu 1803 – veřejného neziskového subjektu, který se věnuje vzdělávání černošské komunity v Portlandu ve státě Ore.

Dan Gilbert, zakladatel společnosti Rocket Mortgage a předseda klubu NBA Cleveland Cavaliers, spolu se svou ženou Jennifer odkázali prostřednictvím své nadace Gilbert Family Foundation 375 milionů USD společnosti Henry Ford Health a prostředky určili na výstavbu dvou lékařských center.

Zdroj: Bloomberg

Mezi dalšími, kteří se zapsali do tohoto velkolepého seznamu filantropie, jsou finančník Kenneth Griffin, zakladatel farmaceutické společnosti LeukoSite Timothy Springer v doprovodu Chafen Lu, vědec Franklin Antonio posmrtně a spoluzakladatel společnosti Home Depot Kenneth Langone s manželkou Elaine. Každý z nich věnoval významné částky na účely zahrnující finanční pomoc, pediatrii, pokročilé vědecké pobyty pro středoškoláky a lékařská stipendia. Výše darů se pohybovala od 200 do 300 milionů USD a byly určeny příslušným příjemcům, jako je Harvardská fakulta umění a vědy, Institut pro inovaci proteinů, Institut SETI, Letní vědecký program a Grossmanova lékařská fakulta na Long Islandu při Newyorské univerzitě.

Kromě toho Leonard a Ronald Lauderovi – dědicové kosmetické společnosti Estee Lauder – a jejich čtyři děti přispěli částkou 200 milionů USD na výzkum a provoz Nadace pro objevování léků proti Alzheimerově chorobě.

Štědrost, které jsme byli svědky v roce 2023, jen odráží nárůst dynamiky filantropie, posiluje instituce a organizace napříč různými sférami a nastavuje impozantní měřítko pro budoucí dárcovství. Tyto velké dary slouží jako úžasné svědectví o bezkonkurenční síle filantropie, která zvyšuje společenský pokrok, růst vzdělanosti, vědecký pokrok, rozvoj zdravotní péče a úsilí o rasovou spravedlnost.