Dolar čeká pozitivní týden před nejnovější zprávou o zaměstnanosti v USA

Americký dolar v pátek na začátku evropského obchodování posílil a před zveřejněním hojně sledované měsíční oficiální zprávy o zaměstnanosti je na cestě k nejsilnějšímu týdnu od července.

V tuto chvíli se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,3 % výše na úrovni 102,410 a byl tak nastaven na týdenní zisk kolem 1,3 %.

Zdroj: Canva

Dolar je podle analytiků zcela připraven na výrazné týdenní zisky

Dolar se tento týden výrazně odrazil ode dna, protože odolnost ekonomiky přiměla obchodníky omezit očekávání, že by Federální rezervní systém mohl začít snižovat úrokové sazby již v prvním čtvrtletí roku 2024.

Údaje zveřejněné ve čtvrtek ukázaly, že američtí soukromí zaměstnavatelé v prosinci přidali mnohem více rolí, než se očekávalo, přičemž počet soukromých zaměstnanců podle ADP dosáhl v minulém měsíci 164 000, což je nárůst oproti sestupně revidované hodnotě 101 000 v listopadu.

Ve středu samostatné údaje ministerstva práce ukázaly, že počet lidí opouštějících zaměstnání v listopadu klesl na nejnižší úroveň od roku 2021, zatímco počet volných pracovních míst v USA rovněž klesl na téměř tříleté minimum.

Tato čísla slouží jako předzvěst veledůležité zprávy o mzdách mimo zemědělský sektor, která má být zveřejněna později během tohoto zasedání a která by mohla nabídnout další vhled do situace na americkém trhu práce.

„Začátek obchodování na devizovém trhu v roce 2024 se vyznačuje mírným obratem některých velmi příznivých, prorizikových trendů, které dominovaly na konci loňského roku,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.

„Jádrem příběhu je konsenzuální názor o měkkém přistání v USA, kde inflace zpět na cílové úrovni může umožnit Federálnímu rezervnímu systému vrátit sazby na jakousi normální úroveň, aniž by se ekonomika musela prudce snížit.“

Euro před očekávaným indexem spotřebitelských cen v eurozóně klesá

V Evropě se měnový pár EUR/USD obchodoval o 0,3 % níže na úrovni 1,0913, na cestě k týdennímu poklesu o 1 %, čímž přerušil sérii tří týdnů zisků.

Německé maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně poklesly o 2,5 %, což je prudký ústup po růstu o 1,1 % v předchozím měsíci, ale pozornost se v pátek zaměří na zveřejnění prosincového indexu spotřebitelských cen v eurozóně později během seance.

Hlavní tisky pro Francii i Německo se na začátku týdne posunuly výše a očekává se, že údaj za eurozónu vzrostl na 3,0 % meziročně z listopadových 2,4 %.

GBP/USD klesl o 0,1 % na 1,2664, a je tak na cestě ke ztrátě zhruba 0,5 % v tomto týdnu, přičemž libře šterlinků do jisté míry pomohly údaje agentury Halifax, podle kterých průměrné ceny domů ve Velké Británii v prosinci rostly třetí měsíc v řadě na nejvyšší úroveň od března 2023.

Zdroj: Canva

Jen se přiblížil třítýdennímu minimu

Mezitím se měnový pár USD/JPY obchodoval o 0,4 % výše na 145,12. Jen se tak přiblížil nejslabší úrovni za více než tři týdny, když náladu vůči Japonsku oslabilo i ničivé zemětřesení v zemi.

USD/CNY se snížil na 7,1564, přičemž jüan tento týden ztratil téměř 1 %, protože nálada vůči Číně zůstala převážně negativní.

Přesto další oslabení jüanu brzdila série silnějších denních fixací středního bodu ze strany Čínské lidové banky.

Míra inflace v eurozóně v prosinci kvůli potravinám zrychlila na 2,9 %

Míra inflace v zemích platících eurem v prosinci zejména kvůli potravinám zrychlila na 2,9 procenta z listopadové hodnoty 2,4 procenta. Ve svém rychlém odhadu to uvedl statistický úřad Eurostat. Nejvyšší inflaci mělo v eurozóně Slovensko, kde činila 6,6 procenta. Dál zlevňují energie.

Inflace v eurozóně ve druhém pololetí loňského roku převážně klesala, v listopadu byla nejníže od léta 2021. Prosincový vzestup je v souladu s odhady analytiků. Rychlý odhad neobsahuje informace i za ostatní země Evropské unie, které nejsou zároveň v eurozóně. V České republice byla o měsíc dříve, tedy v listopadu, podle Eurostatu inflace na osmi procentech a byla nejvyšší v celé EU.

Ekonomové upozorňují, že návrat k rychlejší inflaci by mohl způsobit, že Evropská centrální banka (ECB) ještě vyčká, než přistoupí ke snižování základních úrokových sazeb. Zejména investoři a podnikatelé na ECB tlačí, aby začala sazby urychleně snižovat, protože evropské hospodářství skomírá.

Eurostat na základě prvotních informací o prosincovém vývoji cen očekává, že složkou s nejvyšší inflací byla kategorie potraviny, alkohol a tabák, kde úřad očekává inflaci 6,1 procenta. Bude to ale zmírnění proti listopadu, kdy meziroční vzestup cen v této kategorii činil 6,9 procenta. Služby v prosinci meziročně zdražily o čtyři procenta, což je stejné tempo jako v listopadu. Nadále zlevňují energie, meziročně o 6,7 procenta.

Meziměsíčně, tedy z listopadu na prosinec, spotřebitelské ceny v eurozóně vzrostly o 0,2 procenta. Ceny v kategorii potraviny, alkohol a tabák zůstaly beze změn, služby zdražily o 0,7 procenta, ceny energií naopak za měsíc o 1,5 procenta klesly.