Dolar se před údaji o inflaci obchoduje smíšeně, Bitcoin klesá

Dolar se v úterý vůči euru zvýšil a vůči jenu klesl, protože obchodníci vyčkávali na čtvrteční údaje o inflaci, které jim napoví, kdy Federální rezervní systém pravděpodobně sníží sazby.

V oblasti kryptoměn bitcoin klesl, ale zůstal poblíž nejsilnější úrovně od dubna 2022, protože se zvýšilo očekávání, že Komise pro cenné papíry a burzy brzy schválí spotové bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF).

Dolarový index se v prosinci dostal na pětiměsíční minimum, když investoři ocenili pravděpodobnost, že Fed sníží sazby spíše dříve než později, protože inflace se zmírňuje blíže ke svému 2% ročnímu cíli a ekonomické údaje vykazují známky měkkosti.

V letošním roce se z části tohoto oslabení zotavil, přičemž někteří považují výprodej na konci roku za přehnaný. Očekávání Fedu však budou pravděpodobně i nadále určovat pohyby dolaru.

„V průběhu prosince bylo tématem skutečně otáčení Fedu uprostřed slabších údajů,“ řekl Bipan Rai, vedoucí severoamerické devizové strategie v CIBC Capital Markets v Torontu.

„V tuto chvíli počítáme s výrazným uvolněním od březnového zasedání a poměr rizika a odměny je do jisté míry vychýlený. Možná jsou zde někteří účastníci trhu, kteří se dívají na to, co je v cenách, a zmírňují své dolarové šorty, které byly zahájeny v prosinci,“ dodal.

Hlavním ekonomickým údajem tohoto týdne bude ve čtvrtek zveřejněná zpráva o vývoji spotřebitelských cen za prosinec. Očekává se, že celková inflace v tomto měsíci vzrostla o 0,2 % a meziročně o 3,2 %.

Pokud údaje potvrdí, že inflace pokračuje v mírném růstu, mohlo by to zvýšit očekávání březnového snížení sazeb, pokud však budou nad očekáváním, mohlo by to také částečně zvrátit toto oceňování.

Podle nástroje FedWatch od americké analytické společnosti CME naznačují futures na Fed Funds 64% pravděpodobnost březnového snížení sazeb, což je méně než 70 % před týdnem.

„Trh se stále snaží zorientovat, pokud jde o trajektorii a načasování prvního snížení sazeb v USA,“ uvedl Kamal Sharma, senior FX stratég G10 v Bank of America, který očekává, že Fed začne snižovat sazby na březnovém zasedání.

„Náš základní scénář počítá s měkkým přistáním, nižším dolarem, strmějším růstem býků a to by mělo obecněji podpořit riziková aktiva,“ dodal Sharma.

Index amerického dolaru, který sleduje stav americké měny vůči koši šesti měn, naposledy vzrostl o 0,07 % na 102,37 bodu.

Zdroj: Canva

Euro kleslo o 0,05 % na 1,09445 USD, zatímco britská libra se propadla o 0,23 % na 1,2719 USD.

V Asii úterní údaje ukázaly, že jádrová inflace v hlavním městě Japonska v prosinci zpomalila druhý měsíc po sobě, což snížilo tlak na Bank of Japan, aby spěchala s ukončením ultra uvolněné měnové politiky.

Dolar naposledy klesl o 0,26 % na 157,51 jenu.

Bitcoin naposledy klesl o 1,12 % na 46 470 USD poté, co v pondělí dosáhl 21měsíčního maxima 47 281 USD.

Investiční manažeři v pondělí zveřejnili poplatky, které plánují účtovat za své navrhované spotové bitcoinové ETF, což je další krok ke schválení, které tento týden učinil americký regulátor cenných papírů.

Světová banka čeká letos zpomalení globálního růstu na 2,4 procenta

Globální ekonomický růst v letošním roce třetím rokem za sebou zpomalí, což prodlouží chudobu a zvýší zadlužení mnoha rozvojových zemí. Uvedla to Světová banka (SB) ve své nejnovější zprávě Global Economic Prospects. Hrubý domácí produkt (HDP) se má v letošním roce zvýšit o 2,4 procenta po loňském růstu o 2,6 procenta.

Bez započtení pandemického poklesu v roce 2020 bude letošní růst nejslabší od globální finanční krize v roce 2009. V roce 2025 by měl růst mírně zrychlit na 2,7 procenta. Ještě loni však SB čekala v roce 2025 zvýšení HDP o tři procenta.

V roce 2022 globální ekonomika vzrostla o tři procenta. V roce 2021, kdy ekonomika oživila v souvislosti s ukončením pandemie, stoupla o 6,2 procenta.

SB upozornila, že první polovina dekády, která začala v roce 2020, se nyní jeví jako nejhorší polovina desetiletí za posledních 30 let. Toto období negativně poznamenala pandemie nemoci covid-19, válka na Ukrajině a prudké zrychlení inflace a růst úrokových sazeb. Růst v období let 2020 až 2024 bude slabší než v období kolem globální finanční krize z let 2008 a 2009, asijské finanční krize na konci 90. let minulého století a v době útlumu na počátku tisíciletí.

Zdroj: BurzovníSvět.cz