Dolar se před zveřejněním klíčové inflace v USA obchoduje v úzkém rozpětí

Americký dolar ve středu klesl a obchodoval se v úzkém rozpětí, přičemž obchodníci byli před zveřejněním klíčových údajů o inflaci v USA, které by mohly ovlivnit budoucí vývoj úrokových sazeb, v napětí.

V tuto chvíli se dolarový index, který sleduje americkou národní měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 102,147 poté, co v úterý posílil o 0,2 %. Právě tento srovnávací koš je sice jen pomyslného charakteru, ve velkém měřítku je to ale právě on, který pomáhá investorům a traderům po celém světě napovědět něco více o stavu americké ekonomiky. Světová velmoc č. 1 totiž i dnes ve velkém ovlivňuje světové dění na ekonomické scéně, i když nám to někdy může připadat už jen jako nějaký přežitý stav. Skutečnost je ale dozajista jiná.

Americký index spotřebitelských cen bude určovat náladu investorů a traderů ohledně dolaru

Dolar se odrazil od prosincového 2% poklesu, protože obchodníci si vybrali nový rok k přehodnocení pravděpodobné rychlosti a rozsahu snížení úrokových sazeb, které většina očekává od Federálního rezervního systému v roce 2024.

Překvapivý holubičí příklon Fedu v prosinci vedl k tomu, že trh letos předpokládá snížení sazeb o zhruba 150 bazických bodů, což však závisí na tom, zda inflace bude nadále ustupovat.

Tím se čtvrteční zveřejnění prosincového indexu spotřebitelských cen v USA dostává pevně do středu pozornosti, neboť bude pravděpodobně určovat náladu na trhu až do dalšího zasedání Fedu na konci tohoto měsíce.

Očekává se, že celkový údaj meziměsíčně vzroste o 0,2 %, což představuje meziroční nárůst o 3,2 %, jen o málo vyšší než v předchozím měsíci, kdy činil 3,1 %. Jádrový údaj, který nezahrnuje volatilní ceny potravin a energií, by však měl meziročně klesnout na 3,8 %, což je nejnižší hodnota od poloviny roku 2021.

Později během seance bude také pečlivě studován projev prezidenta newyorského Fedu Johna Williamse, neboť tento vlivný politik stojí na jestřábí straně debaty o snižování sazeb.

Zdroj: Shutterstock

Euru pomohla francouzská průmyslová výroba

V Evropě se EUR/USD obchodoval o 0,2 % výše na úrovni 1,0947, přičemž jednotné měně pomohly údaje, podle kterých francouzská průmyslová výroba v listopadu meziměsíčně vzrostla o 0,5 %, což představuje zlepšení oproti poklesu o 0,3 % v předchozím měsíci.

To však představovalo vzácnou dobrou zprávu z regionu, neboť viceprezident Evropské centrální banky Luis de Guindos dříve ve středu uvedl, že eurozóna se v minulém čtvrtletí mohla dostat do recese a její vyhlídky zůstávají slabé.

Evropská centrální banka se snažila prosadit, aby úrokové sazby zůstaly po určitou dobu na rekordně vysoké úrovni, ale je pravděpodobné, že se v blízké budoucnosti dostane pod tlak, aby měnovou politiku uvolnila.

GBP/USD vzrostl o 0,1 % na 1,2721, přičemž guvernér Bank of England Andrew Bailey bude později během zasedání vypovídat před britským parlamentem ohledně zprávy o finanční stabilitě zveřejněné v prosinci.

„Jakákoli zmínka o budoucím směřování měnové politiky může následovat tón posledního zasedání BoE, kde se Bailey zaměřil na polévání sázek na snížení sazeb studenou vodou,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.

Jen oslabuje v blízkosti důležité hranice na grafu

Mezitím se pak ještě měnový pár USD/JPY obchodoval o 0,3 % výše na 144,94 a přiblížil se tak k hranici 145, když obchodníci byli stále více přesvědčeni, že Bank of Japan odloží odklon od své ultra holubičí politiky, zejména v důsledku nedávného ničivého zemětřesení v centrálním Japonsku.

Měnový pár USD/CNY se obchodoval převážně beze změny na úrovni 7,1682 před klíčovými údaji o inflaci a obchodu, které budou zveřejněny koncem tohoto týdne a které by měly ukázat jen malé zlepšení v největší asijské ekonomice.

Další velmi důležitý měnový pár AUD/USD potom rovněž vzrostl o 0,4 % na 0,6710, když údaje ukázaly, že inflace spotřebitelských cen se v listopadu snížila, ale stále zůstává vysoko nad ročním cílem rezervní banky ve výši 2 % až 3 %.

Zdroj: Shutterstock