Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) ve středu schválila 11 žádostí o povolení založení burzovně obchodovaných fondů (ETF), které budou kopírovat vývoj ceny Bitcoinu. Ty podalo několik největších světových správců aktiv, včetně společností BlackRock a Fidelity. Tento vstřícný tah ze strany SEC znamená významný posun v oblasti digitálních aktiv a předznamenává éru, kdy se Bitcoin, hlavní světová kryptoměna, stane ještě levnější a dostupnější pro investory – instituce i jednotlivce.
Schválení provozování bitcoinových ETF znamená, že kryptoměna po desetiletém čekání získává oficiální uznání v klasických finančních kruzích. To představuje také širší důsledky pro sektor digitálních měn; mohlo by to oživit ustrnulé kryptoměny, vyvolat zájem začínajících investorů do kryptoměn a zintenzivnit závod mezi správci fondů o spuštění podobných nabídek, které by mohly potenciálně demokratizovat přístup na trh digitálních aktiv v hodnotě 1,6 bilionu dolarů.
V zásadě ETF zahrnuje druh fondu a produktu obchodovaného na burze, což znamená, že se s ním obchoduje na burzách. Akcie ETF lze nakupovat a prodávat v průběhu dne stejně jako akcie společnosti.
Schválení SEC umožňuje obchodníkům přímou expozici na trhu s digitálními aktivy, aniž by museli obchodovat s burzou aktiv, jako je Binance, Kraken nebo Coinbase, aby si mohli koupit a držet token, jako je Bitcoin. Mohou jednoduše využít nově schválené tzv. spotové bitcoinové ETF.
Zdroj: Getty Images
Bitcoinová ETF umožňují investorům koupit produkt, který sleduje cenu Bitcoinu, pomocí stejného mechanismu, jaký používají k nákupu akciových a dluhopisových indexových fondů. To je výhodné zejména pro drobné investory, protože ETF jsou často spojeny s nižšími poplatky než nákup Bitcoinu na kryptoměnových burzách, jako je například Coinbase (COIN). Investice do bitcoinového ETF navíc zbavuje investory zátěže spojené se správou jejich majetku, která je obvykle spojena s udržováním kryptoměnové peněženky a chladicího úložiště k ochraně jejich investice.
Podle údajů má dnes nějakou tu pozici v kryptoměnách více než 52 milionů Američanů. Řada schválení ze strany SEC však vyvolala optimismus, že nové finanční nabídky přilákají novou vlnu retailových a institucionálních investorů, kteří fenomén kryptoměn trpělivě pozorovali z povzdálí. Čekali, až tradiční finanční společnosti nabídnou jednodušší a známější nástupní rampu pro přístup do fenomenálního světa digitálních měn.
Schválené bitcoinové ETF jsou velmi atraktivní i pro významné světové správce fondů. Odvětví správy majetku s poradenstvím v hodnotě 30 bilionů dolarů v USA bylo dříve z velké části od kryptoměnových fondů odříznuto. Provozní ředitelka společnosti Coinbase Emilie Choiová v posledním listopadovém hovoru k výsledkům hospodaření společnosti poznamenala, že větší přístup ke kryptoměnám prostřednictvím bitcoinových ETF by mohl pro mnoho investičních firem změnit pravidla hry.
Nejnovější přikývnutí SEC na žádosti o Bitcoin ETF signalizuje rostoucí konkurenci mezi správci fondů. Mnozí z nich začali snižovat své náklady, což vedlo k rozhodnutí SEC. Bitwise, ARK Invest, Invesco Galaxy, iShares, VanEck, Franklin, Fidelity, WisdomTree, Valkyrie, Hashdex a Grayscale patří mezi firmy, které si nechaly schválit své žádosti. Struktura poplatků u těchto ETF se liší, některé nabízejí 0 % poplatků po dobu několika prvních měsíců od založení, zatímco jiné mají různé struktury během prvního roku fungování.
Navzdory vzniku těchto levnějších ETF se zaměřením na Bitcoin neplánuje Coinbase snížit transakční poplatky, jak uvedl Choi v komentáři k poslednímu čtvrtletnímu hovoru Coinbase. Zajímavé je, že největší společnosti spravující aktiva, jako jsou ARK, Invesco, Fidelity, WisdomTree a Valkyrie, nabízejí lákavé nabídky, které zahrnují obchodování po určitou dobu bez poplatků. Jiné volí snížené poplatky. Mezi nově schválenými spotovými ETF je však Grayscale Investments jediným fondem s poplatkovou sazbou vyšší než 1 % (1,5 %).
Zdroj: Unsplash
S množstvím schválených spotových ETF na bitcoiny a větší konkurencí vedoucí ke snížení poplatků pro investory by se dal očekávat rostoucí zájem investorů o tyto produkty, ale analytici trhu zůstávají opatrní. K opatrnosti nabádají například výzkumní pracovníci společností JPMorgan a Mizuho, kteří upozorňují, že apetit po bitcoinových ETF nemusí odpovídat hypotetickým očekáváním.
Další klíčovou obavou investorů je, zda není apetit po spotových ETF na bitcoin přehnaný. Výzkumná společnost Bernstein označila nové spotové ETF za “největší cestu, která kdy byla vybudována mezi tradičními finančními trhy a finančními trhy s kryptoměnami”, a očekává, že dynamika bude postupně narůstat.
“Existuje zde riziko, protože na rozdíl od jiných komodit, které je obtížné vlastnit přímo, jako je barel ropy nebo zlatá cihla, je Bitcoin snadnější vlastnit,” napsali analytici z JP Morgan a naznačili, že trh by mohl dopad Bitcoin ETF přeceňovat. Jako nejrelevantnější měřítko pro výhled kryptoměnových ETF uvádějí ETF na zlato, přičemž uvádějí, že “ETF se zaměřením na zlato v současnosti tvoří pouze 1,4 % nadzemního investovatelného zlata”.
Závěrem napsali: “Domníváme se, že kryptoměnová komunita už oceňuje optimistický dopad bitcoinových ETF, který pravděpodobně nesplní očekávání.” Plný dopad tohoto významného kroku na hlavní finanční svět, sektor kryptoměn a investory se však teprve ukáže. Ať už budou konečné výsledky jakékoliv, středeční rozhodnutí představuje významný milník v transformaci a zrání Bitcoinu a širšího ekosystému digitálních aktiv.