Dolar klesá po smíšených údajích o spotřebitelských cenách; libře růst HDP naopak pomohl

Americký dolar se v pátek na začátku evropského obchodování ustálil, protože investoři se zabývali smíšenými údaji o spotřebitelské inflaci v USA a možným dopadem na budoucí snížení sazeb Federálního rezervního systému.

V tuto chvíli se dolarový index, který sleduje americkou bankovku vůči koši šesti dalších měn, obchodoval beze změny na úrovni 102,022, což je méně než čtvrteční maximum 102,76, ale výrazně více než pětiměsíční minimum 100,61 dosažené v prosinci.

Dolar po zveřejnění údajů CPI klesá

Spotřebitelské ceny v USA se v prosinci zvýšily o 0,3 %, jak ukázaly údaje zveřejněné ve čtvrtek, meziročně o 3,4 %, což předčilo očekávání 0,2% růstu, resp. 3,2% nárůstu.

Dolaru se však díky tomu dostalo jen malé podpory, protože „jádrový“ index spotřebitelských cen, který nezahrnuje volatilní ceny potravin a energií, opět klesl, což naznačuje, že základní inflace zůstává na ústupu.

Představitelé Fedu se snažili zlehčit pravděpodobnost brzkého snížení úrokových sazeb, přičemž prezidentka clevelandského Fedu Loretta Mesterová ve čtvrtek uvedla, že nejnovější údaje o CPI znamenají, že by bylo pravděpodobně příliš brzy na to, aby centrální banka v březnu snížila svou základní úrokovou sazbu.

Většina obchodníků však stále očekává, že Fed začne snižovat sazby již v březnu.

„Březnové snížení sazeb je stále z více než 60 % oceněno a my stále vidíme krátkodobou zranitelnost rizikových aktiv v důsledku jestřábího přecenění,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.

Pozornost se nyní obrací ke zveřejnění cen výrobců v USA později během seance, přičemž se očekává, že PPI v prosinci meziměsíčně vzrostl o 0,1 %, což představuje meziroční nárůst pouze o 1,3 %.

Zdroj: Gettyimages

Libra roste díky růstu britského HDP

V Evropě měnový pár GBP/USD vzrostl o 0,1 % na 1,2775 poté, co dříve v pátek zveřejněné údaje ukázaly, že britská ekonomika v listopadu rostla o něco silněji, než se očekávalo, přičemž hrubý domácí produkt země meziměsíčně vzrostl o 0,3 %, čímž překonal odhady expanze o 0,2 %.

Průmyslová i zpracovatelská výroba v listopadu vzrostly po prudkém ústupu v předchozím měsíci, což zvýšilo naději pro ekonomiku země, která je jednou z nejslabších v Evropě.

Měnový pár EUR/USD se zvýšil o 0,1 % na 1,0975, když byly potvrzeny údaje o francouzské a španělské inflaci na úrovni 3,7 %, resp. 3,1 % v meziročním vyjádření.

„EUR/USD byl odmítnut na klíčové úrovni odporu 1,1000,“ uvedla ING a „nyní očekáváme několik dalších dní obchodování v rozmezí s mírnými riziky poklesu“.

Jüan těží z nejnovější várky ekonomických údajů

Jinde USD/CNY klesl o 0,1 % na 7,1622 poté, co čínské údaje o inflaci a obchodu signalizovaly určité známky prosincového oživení v největší asijské ekonomice. Inflace měřená indexem spotřebitelských cen meziměsíčně mírně vzrostla, zatímco vývoz rostl více, než se očekávalo.

USD/JPY se obchodoval o 0,2 % níže na 145,02 poté, co se ve čtvrtek vůči dolaru výrazně zotavil. Trhy stále očekávají, že Bank of Japan ještě tento měsíc zopakuje svůj ultra holubičí postoj.

Asijský devizový trh je mezitím poměrně nevýrazný

Většina asijských měn v pátek stagnovala, zatímco dolar příliš neposílil, protože obchodníci očekávali snížení úrokových sazeb v USA v letošním roce, a to i přes silnější údaje o prosincové inflaci.

Náladě v regionu pomohly také některé pozitivní údaje z Číny, když čínský vývoz vzrostl více, než se očekávalo, zatímco inflace měřená indexem spotřebitelských cen (CPI) v prosinci mírně vzrostla.

Čínský jüan vzrostl o 0,1 %, zatímco australský dolar – který má velkou obchodní expozici vůči Číně – přidal 0,3 %.

Japonský jen posílil o 0,3 % poté, co se ve čtvrtek vůči dolaru prudce zotavil. Trhy stále očekávají, že Bank of Japan ještě tento měsíc zopakuje svůj ultra-dovish postoj.

Na přetrvávající slabost japonské ekonomiky poukázaly i další údaje, přičemž běžný účet platební bilance země v listopadu klesl více, než se očekávalo.

Americký dolar si vzal malou podporu z nočních údajů, které ukázaly, že inflace spotřebitelských cen v USA v prosinci vzrostla o něco více, než se očekávalo, což spolu s nedávnými známkami odolnosti na trhu práce dává Fedu méně podnětů k tomu, aby začal brzy snižovat sazby.

Dolarový index a futures na dolarový index klesly v asijském obchodování každý o 0,1 % poté, co čtvrteční seanci zakončily beze změny.

Zdroj: asia.nikkei.com

Zdá se však, že obchodníci zvýšili své sázky na to, že Fed začne snižovat sazby již v březnu, alespoň podle nástroje CME Fedwatch. Nástroj ukázal, že obchodníci oceňují 70,2% šanci na snížení sazeb o 25 bazických bodů v roce 2024, což je více než 64,7% šance zaznamenaná před jedním dnem.

Sázky na brzké snížení sazeb přetrvávaly i přesto, že několik představitelů Fedu se proti takovým očekáváním ohradilo vzhledem k tomu, že inflace zůstává lepkavá a výrazně nad 2% ročním cílem centrální banky.

„Jsme v polovině ledna a trhy stále počítají se 70% šancí na březnové snížení sazeb Fedu. To prostě vypadá špatně,“ napsali analytici ING ve své poznámce.

Poznamenali, že zdánlivě abnormální pohyby na finančních trzích může způsobovat zvýšená opatrnost v souvislosti s konfliktem na Blízkém východě a nadcházejícími volbami na Tchaj-wanu.

Čínské údaje o inflaci a obchodu signalizovaly v prosinci určité známky oživení největší asijské ekonomiky. Inflace měřená indexem spotřebitelských cen meziměsíčně mírně vzrostla, zatímco vývoz rostl více, než se očekávalo.