Americký dolar se v úterý na začátku evropského obchodování vyšplhal výše, přičemž rizikovou náladu ovlivnilo zvýšené napětí na Blízkém východě a také obavy, že Federální rezervní systém může odložit snížení úrokových sazeb .
V tuto chvíli se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,8 % výše na úrovni 102,955 poté, co si přes noc v utlumeném obchodování během pondělního státního svátku v USA připsal 0,2 %.
Zvýšené napětí na Blízkém východě podpořilo americký dolar poté, co skupina Hútíů v pondělí uvedla, že po amerických a britských úderech na její objekty v Jemenu rozšíří své cíle v oblasti Rudého moře i na americké lodě.
Hlavním motorem však v poslední době bylo očekávání, kdy Federální rezervní systém začne snižovat úrokové sazby, čímž v podstatě říká, že boj proti inflaci byl vyhrán.
Jestřábí komentáře představitelů Evropské centrální banky v pondělí způsobily, že se obchodníci začali bránit myšlence brzkého snížení sazeb v celosvětovém měřítku.
Pozornost se nyní obrací k pozdějšímu úternímu projevu guvernéra Fedu Christophera Wallera, vlivného člena výboru centrální banky pro určování měnové politiky.
„Připomeňme, že koncem listopadu pronesl definitivní a trh ovlivňující projev „něco se zdá, že se dává“,“ uvedli analytici ING ve své poznámce. „Tento projev poskytl důležitý předstihový indikátor pro holubičí obrat Fedu na prosincovém zasedání FOMC.“
Zdroj: Canva
Britská libra se během dne propadá
V Evropě měnový pár GBP/USD klesl o 0,5 % na 1,2658 po zveřejnění údajů z trhu práce, které ukázaly, že růst průměrného výdělku se v listopadu snížil na 6,6 %, což představuje pokles oproti 7,2 % v předchozím měsíci.
To bude pozitivně přijato Bank of England, která se snaží omezit jednu z nejvyšších měr inflace v zemích G7, ale větší význam bude mít pravděpodobně středeční zveřejnění prosincového indexu spotřebitelských cen.
Očekává se, že meziročně klesne na 3,8 %, což je mírný pokles z listopadových 3,9 %, ale stále se nachází vysoko nad 2% střednědobým cílem centrální banky.
Měnový pár EUR/USD poklesl o 0,5 % na 1,0896, přičemž německá inflace byla v prosinci potvrzena na úrovni 3,7 % meziročně, což je skok z 3,2 % v předchozím měsíci.
„Je příliš brzy mluvit o snižování, inflace je příliš vysoká,“ řekl v pondělí Joachim Nagel z ECB a dodal, že je třeba se vyvarovat chyby spočívající v příliš brzkém snižování úrokových sazeb.
Euro se však snaží z jestřábích stanovisek těžit, protože německá ekonomika, největší v eurozóně, se potýká s problémy pod tíhou série zvyšování úrokových sazeb.
Podle průmyslového sdružení BDI v Německu v roce 2024 pravděpodobně vzroste jen o 0,3 %, zatímco podle prognózy poroste světová ekonomika o 2,9 %.
„Ekonomika v Německu je na mrtvém bodě. Ve srovnání s většinou ostatních velkých průmyslových zemí naše země stále více zaostává,“ uvedl prezident BDI Siegfried Russwurm. „Nevidíme žádnou šanci na rychlé oživení v roce 2024.“
Zdroj: Asiatimes
Jüan klesá na měsíční minimum
V Asii měnový pár USD/CNY mezitím vzrostl o 0,3 % na 7,1922, přičemž jüan ustoupil na více než měsíční minimum vůči dolaru, protože obchodníci zůstali převážně nakloněni čínským aktivům v souvislosti s přetrvávajícími obavami ohledně hospodářského oživení.
Pozornost se nyní soustředila na údaje o hrubém domácím produktu za čtvrté čtvrtletí, které mají být zveřejněny ve středu, aby se dozvěděla další informace o ekonomice.
Měnový pár USD/JPY se obchodoval o 0,5 % výše na 146,49 poté, co údaje ukázaly, že inflace indexu cen japonských výrobců zůstala v prosinci mírná, což přišlo jen několik dní před údaji o indexu spotřebitelských cen, u nichž se rovněž očekává, že inflace zůstane vlažná.
Situace ve světovém makroekonomickém prostředí je v současnosti sice docela napjatá, pokud jde ale o výhledy předních amerických analytiků, nálada se obecně nese v poměrně pozitivním tónu. Nyní se čeká na nejnovější stanoviska amerického Federálního rezervního systému – tato data rozhodnou o mnohém.