Dolar klesá, ale jeho momentum je i nadále podpořeno odolností ekonomiky

Americký dolar se během čtvrtečního ranního evropského obchodování snížil, ale zůstal poblíž měsíčního maxima poté, co silné údaje o maloobchodních tržbách v USA vyvolaly další pochybnosti o brzkém snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému.

V 10:20 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 103,107 poté, co ve středu poprvé od 13. prosince dosáhl 103,69.

Odolná americká aktivita posiluje dolar

Dolar v noci získal podporu poté, co maloobchodní tržby v USA byly vyšší, než se očekávalo, což poskytlo podporu nedávným komentářům řady představitelů Fedu, že centrální banka bude držet sazby na vyšší úrovni po delší dobu.

Ve čtvrtek nás čekají další údaje z USA, včetně týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti, stavebních povolení a zahájených staveb bytů za prosinec a také lednového výrobního indexu Philly Fed.

Americká ekonomická aktivita má tendenci překvapovat svou odolností, což je pro tvůrce měnové politiky další důvod k pomalému postupu.

Zdroj: Unsplash

Ve středu zveřejněné údaje z Velké Británie ukázaly, že meziroční míra inflace v prosinci poprvé za posledních 10 měsíců zrychlila. Další zveřejnění amerického indexu spotřebitelských cen je naplánováno na 13. února.

„Investoři budou pravděpodobně chtít počkat na toto zveřejnění, než se například budou snažit obnovit krátké a dlouhé – tedy nyní rizikovější – dolarové pozice,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.

Libru naopak podporuje inflace

V Evropě GBP/USD vzrostl o 0,1 % na 1,2685 a pokračoval tak ve středečním růstu poté, co údaje ukázaly, že inflace v prosinci nečekaně zrychlila, což posílilo očekávání, že Bank of England bude snižovat sazby pomaleji než její kolegové.

„Údaje o inflaci včera také pomohly měnovému páru GBP/USD udržet podporu na úrovni 1,2600 a 1,26-1,28 vypadá jako pravděpodobné krátkodobé rozpětí, dokud se nevyřeší širší trend dolaru,“ dodala ING.

Měnový pár EUR/USD se obchodoval převážně beze změny na úrovni 1,0880 poté, co se ve středu odrazil od měsíčního minima poté, co prezidentka ECB Christine Lagardeová označila léto za nejpravděpodobnější dobu pro první snížení úrokových sazeb centrální banky, tedy později, než trh očekával jarní snížení.

Jen čeká na klíčové údaje o inflaci

V Asii se USD/JPY obchodoval o 0,2 % níže na 147,84, přičemž se jen pohyboval těsně nad více než měsíčním minimem před klíčovými údaji o indexu spotřebitelských cen, které budou zveřejněny v pátek a které by měly ukázat trvalý pokles inflace.

Očekává se, že tento údaj poskytne Bank of Japan jen málo podnětů k tomu, aby začala zpřísňovat svou ultra uvolněnou politiku, což pro jen nevěstí nic dobrého.

USD/CNY se obchodoval převážně beze změny na úrovni 7,1964 poté, co jüan klesl na nejnižší úroveň za téměř dva měsíce.

Výhled pro jüan zůstal chmurný, protože PBOC se potýká s pomalým růstem a omezeným prostorem pro další podporu měny.

Zdroj: Getty Images

ECB sníží úrokové sazby patrně v létě, řekla šéfka centrální banky Lagardeová

Evropská centrální banka (ECB) sníží úrokové sazby patrně v létě, řekla dnes v rozhovoru s agenturou Bloomberg na Světovém ekonomickém fóru v Davosu šéfka ECB Christine Lagardeová.

„Řekla bych, že je to pravděpodobné,“ odpověděla Lagardeová na otázku, zda by takový krok mohl mít většinovou podporu. „Ale musím být zdrženlivá, protože zároveň říkáme, že závisí na hospodářských datech a že stále existuje určitá míra nejistoty – některé ukazatele nejsou ukotveny na úrovni, na které bychom je rádi viděli,“ dodala.

Lednové zasedání Rady guvernérů ECB, která se bude zabývat měnovou politikou, se koná příští týden ve čtvrtek. Lagardeová se svým výrokem připojila k několika svým kolegům, kteří se snaží tlumit očekávání brzkého uvolnění měnové politiky, napsala agentura Bloomberg.

„Obecně se s kolegy shodujeme na rozhodnutích, která činíme na základě hospodářských údajů. Někteří z nich mají své místní domácí údaje, mají své příslušné míry inflace, které se v jednotlivých zemích liší,“ uvedla šéfka ECB.

Sázka trhu na agresivní snižování sazeb „našemu boji s inflací nepomáhá, pokud jsou očekávání příliš vysoká ve srovnání s tím, co se skutečně stane“, dodala Lagardeová. Připomněla, že zástupci ECB potřebují více důkazů, než si budou moci být jisti, že se spotřebitelské ceny dostaly pod kontrolu.

ECB v prosinci ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na 4,50 procenta. Zopakovala také, že ponechá úroky na dostatečně vysokých úrovních, dokud to bude zapotřebí. Centrální banka předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat pod kontrolu inflaci, loni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila.

Zdroj: Canva