Miliardáři jako Jeff Bezos, Elon Musk a Larry Ellison jsou od vypuknutí pandemie bohatší o 1,6 bilionu dolarů

Podle nové zprávy se během pandemie znepokojivě zvětšily rozdíly v bohatství ve světě. Pěti nejbohatším lidem na světě vzrostlo čisté jmění o ohromujících 869 miliard dolarů. Toto odhalení bylo součástí zprávy, kterou minulou neděli zveřejnila charitativní organizace Oxfam International den předtím, než se světová podnikatelská elita sešla na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.

Oxfam International provedla analýzu seznamu miliardářů časopisu Forbes v reálném čase na konci listopadu 2023. Porovnala tyto údaje se seznamem z března 2020 a vypočítala změnu v bohatství miliardářů. Analýza přinesla překvapivé výsledky: majetek pěti nejbohatších mužů vzrostl mezi březnem 2020 a listopadem 2023 o obrovských 114 %. Jejich čisté jmění vzrostlo ze 405 miliard dolarů v roce 2020 na 869 miliard dolarů v roce 2023, což odpovídá nárůstu o 14 milionů dolarů za hodinu, uvedl Oxfam.

“Nová zpráva organizace Oxfam konstatuje mimořádnou koncentraci bohatství na vrcholu, přičemž pět nejbohatších mužů – a jsou to všechno muži – od roku 2020 svůj majetek více než zdvojnásobilo,” prozradila Abby Maxmanová, prezidentka a generální ředitelka organizace Oxfam America. V celkovém vyjádření vlastní nyní 1 % nejbohatší světové populace 43 % finančních aktiv na celém světě. Tento podíl je vyšší na Blízkém východě, v Asii a v Evropě, kde nejbohatší jednotlivci vlastní více než 47 % finančního majetku.

Zdroj: Getty Images

Maxmanová dále poukázala na to, že Spojené státy mají sice nejvyšší počet miliardářů, což je symbolem hromadění bohatství, ale zároveň se potýkají s obrovskými socioekonomickými rozdíly. “Ve Spojených státech žije nejvíce miliardářů na světě, včetně Elona Muska a Jeffa Bezose, což jsou jména, která se stala synonymem obscénního bohatství,” uvedla Maxmanová. Zdůraznila však, že tento národ “je také domovem desítek milionů lidí, kteří každý den čelí zbytečnému strádání v důsledku zoufale nízkých mezd, nespravedlivého daňového zákoníku a mizivých veřejných služeb, abychom jmenovali alespoň některé z nich”.

Zpráva rovněž kritizovala vliv miliardářů na světové ekonomiky a demokracie a konstatovala, že koncentrace jejich bohatství je škodlivá. “Žádná korporace ani jednotlivec by neměli mít takovou moc nad našimi ekonomikami a životy – aby bylo jasno, nikdo by neměl mít miliardu dolarů,” řekl Amitabh Behar, prozatímní výkonný ředitel Oxfam International.

Rozdíl v bohatství není jen fenoménem, který se týká miliardářů, ale je výrazně pozorován i v rámci korporací, přičemž nerovnováha mezi odměnami generálních ředitelů a zaměstnanců v posledních desetiletích exponenciálně roste. Institut hospodářské politiky zjistil, že v letech 1978 až 2022 vzrostly odměny nejvyšších generálních ředitelů o více než 1 200 % ve srovnání s pouhým 15,3% nárůstem odměn běžných zaměstnanců.

“Spojené státy čelí hluboké krizi nerovnosti, která byla podpořena desetiletími explodující moci monopolů a která krutě okrádá desítky milionů Američanů o jejich práva a jistoty,” komentoval situaci Nabil Ahmed, ředitel pro ekonomickou a rasovou spravedlnost v Oxfam America.

Celkově se bohatství amerických miliardářů od roku 2020 zvýšilo o 1,6 bilionu dolarů, což představuje 46% nárůst. Tři nejbohatší Američané, Elon Musk ze společnosti Tesla, Jeff Bezos z Amazonu a Larry Ellison ze společnosti Oracle, zvýšili své bohatství o 84 %, zjistil Oxfam.

Pro srovnání, reálný medián čistého jmění průměrného Američana se mezi lety 2019 a 2022 zvýšil pouze o 37 % na 192 900 dolarů. Tyto údaje byly získány z průzkumu spotřebitelských financí Federálního rezervního systému.

Majetek Muska, Bezose a Ellisona zaznamenal v letech 2020 až 2023 exponenciální růst. Muskovo bohatství se po zohlednění inflace zvýšilo o 737 % a dosáhlo 216,2 miliardy dolarů. Bezosovo bohatství vzrostlo o 24 %, tedy o 32,7 miliardy dolarů. Larry Ellison zaznamenal nárůst majetku o 107 % a nashromáždil dalších 75,2 miliardy dolarů.

Zdroj: Getty Images

Zjištění zprávy zdůrazňují naléhavou potřebu politických reforem, které by řešily nerovnost v bohatství. Senátor Bernie Sanders, známý propagací přerozdělování bohatství, navrhl zdanění “extrémního bohatství”.

“Ve Spojených státech vlastní tři lidé více majetku než spodní polovina společnosti, zatímco více než 60 % pracujících žije od výplaty k výplatě,” uvedl Sanders. “Navzdory obrovskému nárůstu produktivity práce a technologické explozi je dnes reálná týdenní mzda průměrného amerického pracovníka nižší než před 50 lety.”

Zatímco někteří miliardáři veřejně kritizovali návrhy na zdanění bohatství, v distribuci světového bohatství zůstává zachován status quo, kdy majetek světových miliardářů roste třikrát rychleji než míra inflace.

Tento nepoměr se neomezuje pouze na jednotlivce. “Dalšími velkými vítězi” se staly globální společnosti, z nichž některé řídí nejbohatší muži světa. Zpráva odhaduje, že firemní zisky největších světových společností vzrostly v letech 2021-2022 o 89 %. “Prudce rostoucí bohatství miliardářů a rostoucí moc společností a monopolů spolu hluboce souvisejí,” zdůraznila zpráva Oxfamu. Došla k závěru, že zisky obřích korporací slouží především ve prospěch akcionářů, často na úkor zaměstnanců a obyčejných lidí.