Známý burzovní investor Warren Buffett je známý především pro své akcie s vysokým obratem. Jeho investiční portfolio však není zcela bezchybné. Příkladem může být Ally Financial (ALLY), banka zaměřená na spotřebitele, která zaznamenala prudký pokles ceny akcií poté, co byla počátkem roku 2022 zařazena do akciového portfolia Berkshire Hathaway. Cena jejích akcií je o 42 % nižší než na vrcholu v roce 2021. Přestože Berkshire Hathaway během třetího čtvrtletí roku 2023 prodala 14 akcií, Ally Financial mezi nimi nebyla.
Ve skutečnosti rok 2023 znamenal pro celý akciový trh významný rok a společnost Ally Financial zaznamenala nárůst svých akcií o 43 %.
Ally Financial, s více než stoletou historií, má kořeny v automobilovém průmyslu jako finanční dceřiná společnost General Motors. Tato společnost, založená na začátku 20. století, se původně zaměřovala na financování automobilů a pomáhala zákazníkům GM při nákupu vozidel. V průběhu let se však její role a služby rozšířily.
V roce 2010 došlo k významnému mezníku v historii společnosti, kdy se Ally Financial oddělila od General Motors a transformovala se na samostatnou finanční instituci. Tento krok byl součástí širší restrukturalizace společnosti, která reagovala na globální finanční krizi a změny na trhu.
Zdroj: inc.com
Od svého oddělení se Ally Financial soustředila na rozšíření svých služeb mimo automobilový sektor. Vstoupila do světa retailového bankovnictví a začala nabízet širokou škálu finančních produktů a služeb, včetně spořicích účtů, kontrolních účtů, investičních možností a osobních půjček. Tento posun byl strategickým krokem, který jí umožnil diverzifikovat své portfolio a snížit závislost na automobilovém sektoru.
Díky své historii se společností General Motors není překvapivé, že Ally Financial zpracovává řadu úvěrů na automobily – a to nejen pro dealery GM. Banka vytvořila nový firemní rekord, když ve třetím čtvrtletí zpracovala 3,7 milionu spotřebitelských žádostí o auto.
Při současných cenách nabízí Ally Financial solidní 3,6% dividendový výnos, který má potenciál k astronomicky velkému růstu v příštích letech. Jen za posledních pět let banka zaznamenala nárůst výplaty dividend o 76,5 %.
I když se čistá úroková marže Ally Financial v poslední době mírně snižuje, banka přesto dokázala v roce končícím v září loňského roku vygenerovat 3 miliardy dolarů volného peněžního toku ze svého spotřebitelského bankovnictví. Tento peněžní tok byl téměř osmkrát vyšší, než bylo nutné k udržení dividendového závazku.
V roce 2023 se odhadovaná úroková sazba nových úvěrů na automobily vyšplhala na 10,7 %, zatímco v roce 2021 to bylo jen 7,1 %.
Banka v současné době vyplácí výnosy z vkladů ve výši přibližně 4 %. Vzhledem k tomu, že Federální rezervní systém očekává snížení sazeb v roce 2024, předpokládá se, že úrokové náklady společnosti Ally Financial se buď zlepší, nebo si udrží současný stav. Kombinace stabilizovaných úrokových sazeb a přílivu vysoce úročených úvěrů na automobily dává bance jistotu, že její čistá úroková marže v letošním nebo příštím roce překročí 4 %.
Zdroj: Bloomberg
Navzdory ukončení stimulů souvisejících s pandemií a prudkému nárůstu inflace se obávaná katastrofa pro většinu investorů nenaplnila. V případě společnosti Ally dosáhla ve třetím čtvrtletí míra úvěrového zatížení u autoúvěrů 1,85 %. Ačkoli je tato hodnota poněkud zvýšená, je stále zvládnutelná. Banka drží stabilní výplatu dividendy od roku 2022.
V současné době, kdy se akcie Ally Financial obchodují za přibližně 1násobek hmotné účetní hodnoty banky a 9násobek zisku za posledních 12 měsíců, se zdá, že trh hodnotí tuto společnost poměrně konzervativně. Toto nízké ocenění může být výsledkem různých faktorů, včetně tržních obav z budoucího vývoje finančního sektoru, potenciálních rizik spojených s ekonomickým cyklem nebo specifických výzev, kterým čelí Ally Financial.
Nicméně, pro dlouhodobé investory může být tato situace příležitostí. I když existuje riziko, že investoři mohou vyjít naprázdno, pokud by podnikání banky nezaznamenalo žádný růst, je důležité si uvědomit, že Ally Financial má silný základ a historii adaptace na měnící se tržní podmínky. Její přechod na digitální bankovní služby a schopnost inovovat a diverzifikovat své služby naznačují potenciál pro budoucí růst.
Navíc, s ohledem na nedávné výsledky Ally Financial a odolnost americké ekonomiky, existuje dobrý důvod pro optimismus ohledně jejího budoucího výkonu. Americká ekonomika, ačkoliv čelí různým výzvám, zůstává jednou z nejsilnějších na světě, což může přispět k stabilnímu výkonu finančních institucí, včetně Ally Financial.