Sektor kryptoměn je kontroverzní a volatilní už sám o sobě. Ale Solana je nyní opravdu v centru pozornosti.
Není to sice žádný pomyslný zabiják a tržní přemožitel Bitcoinu (BTC-USD) ani Etherea (ETH-USD). Přesto má Solana (SOL-USD) vlastnosti, které ji odlišují prakticky od všech ostatních notoricky známých kryptoměn. Poté, co se o Solaně dozvíte co nejvíce, možná vás bude lákat ponořit se do ní s malou dlouhodobou pozicí.
Buďte však připraveni na to, že cena SOL-USD může dělat velké pohyby oběma směry. Jak uvidíme, jedna finanční společnost předpokládá pro Solanu velmi široké potenciální cenové rozpětí. Připoutejte se tedy, až se ponoříme do podrobností a zjistíme, co je na Solaně tak zvláštního.
Solana: Její technologie doslova posouvá hranice rychlosti a efektivity
Čím se Solana liší od ultrapopulárních Bitcoinů a Etherea? Jak vysvětlují oficiální webové stránky Solany, síť Solana je „navržena pro široké, mainstreamové použití tím, že je energeticky účinná, bleskově rychlá a extrémně levná“. Rovněž se uvádí, že je škálovatelná, což znamená, že má „schopnost růstu“.
Věřte tomu nebo ne, ale průměrné náklady na transakci v Solaně jsou pouhých 0,00025 USD. Solana je bleskově rychlá, doba zpracování jednoho bloku v blockchainu je 400 milisekund a k 22. lednu dosahovala rychlosti 2 663 transakcí za sekundu.
Opět platí, že Solana by neměla být považována za zabijáka Etherea. Přesto přispěvatel serveru InvestorPlace Omor Ibne Ehsan upozornil na pozoruhodnou věc. „Pokud se Ethereum v roce 2024 při býčí rallye zastaví, vývojáři a likvidita by mohli snadno přejít na rychlejší alternativy, jako je Solana,“ uvažoval Ehsan.
Síť Solana je navíc ideální pro výrobu nefungujících tokenů. K 22. lednu bylo v síti Solana vyraženo 21,9 milionu NFT. To je další úvaha, díky níž by Solana mohla být zajímavější než mnohé jiné kryptoměny.
Zdroj: Academy.binance
V tomhle případě neexistuje doslova žádná zlatá střední cesta
Pokud vám Solana zní zajímavě, je to pochopitelné, ale nedávejte si na její koupi hypotéku. Klíčem je zde umírněnost, protože cena SOL-USD je poměrně volatilní a může buď prudce vzrůst, nebo naopak klesnout.
Víceméně po vzoru Bitcoinu se Solana nedávno vyšplhala nad 120 USD, ale pak se stáhla zpět na 87 USD. To představuje příležitost k nákupu při poklesu, ale nepodnikejte žádné kroky, dokud si nevyslechnete, co na to říkají analytici/stratégové společnosti VanEck Patrick Bush a Matthew Sigel.
Bush a Sigel napsali: „Do roku 2030 naše scénáře ocenění Solana předpokládají cenu SOL v rozmezí od medvědího 9,81 USD po býčí 3 211,28 USD.“ Toto rozpětí předpovědí je „ukotveno na základě různých tržních podílů a odhadů tržeb v klíčových odvětvích“.
Jejich predikce zahrnuje „scénář, ve kterém je Solana prvním blockchainem, který hostí aplikaci, jež přijímá více než 100 milionů uživatelů“.
Samozřejmě neexistuje žádná záruka, že k tomu skutečně dojde, takže to považujte za býčí prognózu.
Ale na druhou stranu to také není nemožný scénář. Optimisticky pak analytici Bush a Sigel vidí docela věrohodnou cestu k 8 miliardám dolarů příjmů pro držitele tokenů SOL do roku 2030″. Je to možnost, která stojí za zvážení, ale ne za to, že na ni vsadíte své životní úspory.
Odvažte se snít, ale zůstaňte při zemi
Když si to spočítáme, vypadá to, že by Solana mohla vzrůst o téměř 3 600 %, pokud se z 87 dolarů vyšplhá na 3 211,28 USD. To je však na extrémní horní hranici rozsahu předpovědi Bushe a Sigela.
Spodní hranice tohoto rozpětí naznačuje, že by cena SOL-USD mohla klesnout až někam na pouhých 9,81 USD za jeden coin. Abychom se na tuto možnost připravili, je rozumné udržovat si v Solaně jen a jen velmi malý podíl. Tímto způsobem si zajistíte pozici pro potenciální raketový zisk, ale zároveň nebudete příliš poškozeni, pokud Solana zkolabuje a zmizí někam na pomyslné dno.
Zdroj: Solana