Dolar byl v pondělí stabilní, protože investoři před zasedáním Federálního rezervního systému, které se uskuteční tento týden, vyhodnocovali ekonomické údaje z USA, zatímco euro kleslo, protože tvůrci úrokových sazeb zvažovali načasování snížení úrokových sazeb.
Dolarový index, který měří americkou měnu vůči šesti konkurentům, v pondělí vzrostl o necelé 0,1 % na 103,61 a zůstal blízko šestitýdenního maxima 103,82, kterého se dotkl minulý týden. V lednu je index nastaven na 2% růst, protože obchodníci mírní očekávání brzkého a hlubokého snížení úrokových sazeb v USA.
Fed v prosinci překvapil trhy tím, že se přiklonil k holubičímu postoji, což vedlo k tomu, že obchodníci ocenili agresivní uvolnění, přičemž snížení se očekává již v březnu.
Od té doby však silné ekonomické údaje a tlak ze strany centrálních bankéřů přiměly obchodníky k úpravě očekávání. Podle nástroje CME FedWatch trhy v současné době očekávají 49% pravděpodobnost snížení sazeb v březnu, zatímco na konci prosince byla tato šance 86%.
„Dominantním faktorem, který určuje pohyby na finančních trzích, jsou i nadále spekulace o krátkodobém vývoji úrokových sazeb,“ uvedl ekonom banky Lloyds (LON:LLOY) Nikesh Sawjani.
„Fed v současné době čelí ekonomickému obrazu Spojených států, podle něhož se ekonomická aktivita stále drží lépe, než se očekávalo, přestože měřítka inflace se nadále pohybují směrem dolů. To sotva naznačuje, že ekonomika naléhavě potřebuje snížení sazeb.“
Zdroj: Canva
Páteční údaje ukázaly, že ceny v USA v prosinci mírně vzrostly, čímž se meziroční růst inflace udržel již třetí měsíc v řadě pod 3 %.
Pozornost investorů bude tento týden upřena na středeční oznámení politiky amerického Federálního rezervního systému, přičemž se očekává, že centrální banka zůstane u svých sazeb, a pozornost tak bude upřena na komentáře předsedy Fedu Jeroma Powella.
„Neočekáváme, že by Fed na tomto zasedání spěchal se snižováním sazeb, což pravděpodobně udrží americký dolar pevný v celém rozsahu,“ uvedl Roberto Mialich, globální devizový stratég UniCredit Bank.
Euro kleslo o 0,2 % na 1,0825 USD a v průběhu měsíce směřovalo k téměř 2% poklesu. Evropská centrální banka minulý týden udržela úrokové sazby na rekordní úrovni 4 % a potvrdila svůj závazek bojovat proti inflaci.
Dalším krokem bude snížení úrokových sazeb, ale tvůrci měnové politiky, kteří vystoupili v pondělí, se lišili v názoru na přesné načasování, kdy se tak stane, přičemž někteří se vyslovili pro uvolnění již na dubnovém zasedání.
„Jsou to relativně holubičí projevy několika členů ECB, které euro trochu zjemňují,“ řekl Michael Brown, analytik trhu ve společnosti Pepperstone.
Obchodníci nyní plně oceňují dubnový krok, přičemž pro letošní rok je v cenách zahrnuto téměř 150 bazických bodů uvolnění.
Před čtvrtečním oznámením politiky Bank of England se šterlinková měna pohybovala na úrovni 1,2700 USD, tedy beze změny.
Japonský jen posílil na 147,935 za dolar, ale je na cestě k téměř 5% poklesu v lednu, což je jeho nejslabší měsíční výkon od června 2022, protože obchodníci zmírňují svá očekávání, kdy Bank of Japan ukončí svou ultra uvolněnou politiku.
„Ke konci prosince jsme byli svědky toho, že se pozice staly čistě dlouhými vůči JPY – možná je k tomu vedlo očekávání jak agresivního uvolňování Fedu, tak rychlé normalizace politiky BOJ,“ uvedl Sid Mathur, vedoucí oddělení asijské makro strategie a výzkumu rozvíjejících se trhů ve společnosti BNP Paribas (OTC:BNPQY).
„Obě tato očekávání však byla v posledních několika týdnech omezena a ukazatel pozice BNPP naznačuje, že tyto dlouhé pozice v JPY byly rovněž sníženy.“
Investoři se také obávají rostoucích geopolitických rizik poté, co byli při leteckém útoku dronu na americké síly v severovýchodním Jordánsku poblíž syrských hranic zabiti tři příslušníci americké armády.
Podle analytiků by tyto nejistoty mohly poskytnout jenu, který je v tuto chvíli vnímán jako nejnovější aktivum bezpečného přístavu, dočasné povzbuzení. Jak dlouho ale ve skutečnosti bude možné z tohoto stavu těžit — to se můžeme jen a jen domnívat.
Zdroj: Getty Images