Dolar si před rozhodnutím Fedu připisuje vysoký měsíční zisk

Americký dolar se v ranním evropském obchodování ve středu posunul na vyšší úroveň a je na cestě k největšímu měsíčnímu zisku od září, zatímco euro po slabých údajích o inflaci ustoupilo.

V tuto chvíli se dolarový index, který sleduje zelenou americkou národní měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % výše na úrovni 103,352 a je na cestě zaznamenat tento měsíc více než 2% zisk.

Zdroj: Shutterstock

Dolar je na cestě k výrazným měsíčním ziskům

Dolar byl tento měsíc mezi obchodníky na forexovém trhu více než žádaný, protože obchodníci snížili očekávání ohledně toho, kdy Federální rezervní systém začne snižovat úrokové sazby, vzhledem k silným ekonomickým údajům USA a tlaku centrálních bankéřů.

Zelené bankovce také pomohlo eskalující geopolitické napětí na Blízkém východě, které zatížilo rizikový sentiment v obavách z širšího regionálního konfliktu.

Všeobecně se očekává, že americká centrální banka ponechá úrokové sazby beze změny, a tak se pozornost pravděpodobně zaměří na tiskovou konferenci předsedy Fedu Jeroma Powella po zasedání, aby se zjistilo, zda naznačí, že dojde ke snížení sazeb.

„Vzhledem ke zveřejněným americkým údajům – naposledy prosincovému údaji JOLTS, který ukázal, že počet volných pracovních míst se rozšiřuje – se zdá, že dnešní sdělení FOMC nemá příliš důvodů tlačit trh k tomu, aby si pro letošní rok stanovil vyšší cenu než současných 130 bb snížení sazeb,“ uvedli analytici ING ve své poznámce. „Pro dolar by to měl být neutrální/pozitivní vývoj.“

Ve středu nás čekají další údaje z oblasti práce, a to v podobě ADP soukromých mezd za leden, před čtvrtečními týdenními počátečními žádostmi o podporu v nezaměstnanosti a následně páteční široce sledovanou měsíční zprávou o mzdách.

Nejnovější data z ekonomického prostředí ve Spojených státech je v tuto chvíli doslova v centru veškerého dění. Nezapomínejme, že dolar je stále tou nejklíčovější měnou na světě.

Euro ustupuje kvůli slabým údajům o inflaci

V Evropě se EUR/USD obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 1,0829 poté, co regionální údaje o německých a francouzských spotřebitelských cenách poukázaly na pokles inflace, což zvyšuje možnost, že Evropská centrální banka sníží úrokové sazby dříve, než se očekávalo.

Francouzský index spotřebitelských cen se v lednu meziměsíčně snížil o 0,2 %, v důsledku čehož meziroční míra inflace klesla na 3,1 % z prosincových 3,7 %. Co tento údaj ale ukazuje v širším kontextu?

Německý CPI bude zveřejněn později během seance, ale jednotlivé státy již začaly reportovat své údaje. Všechny naznačily prudký pokles meziročních údajů, což naznačuje, že inflace je v dominantní ekonomice eurozóny na ústupu.

Zároveň se německé maloobchodní tržby v prosinci meziměsíčně propadly o 1,6 %, protože spotřebitelé zůstávají pod tlakem.

Tyto údaje „ponechávají otevřené dveře pro dubnové snížení sazeb ECB“, dodala ING. „To není náš domácí názor, ale znamená to, že EUR/USD by měl zakončit týden směřující k pátečním údajům o pracovních místech v USA v tzv. slabé zóně.“

GBP/USD se před čtvrtečním zasedáním Bank of England obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 1,2683. To je poměrně překvapivý údaj. Pojďme se ale podívat na širší ekonomický výhled a prostředí ve Velké Británie.

Ceny domů ve Velké Británii tento měsíc vzrostly více, než se očekávalo, přičemž Nationwide Building Society uvedla, že ceny domů v lednu oproti předchozímu měsíci vzrostly o 0,7 % poté, co v prosinci loňského roku stagnovaly.

Zdroj: Shutterstock

Jen se chystá k výraznému měsíčnímu poklesu

V Asii kurz USD/JPY klesl o 0,1 % na 147,43. Jen mírně posílil, ale tento měsíc by měl klesnout o téměř 5 % a směřovat k největšímu měsíčnímu poklesu od června 2022, protože Bank of Japan zachovala svou ultra uvolněnou měnovou politiku.

USD/CNY se zvýšil na 7,1759, přičemž jüan by měl za tento měsíc klesnout přibližně o 1 %, protože výrobní aktivita v Číně v lednu klesla již čtvrtý měsíc v řadě.