Mark Zuckerberg, generální ředitel společnosti Meta Platforms (META), je nyní čtvrtým nejbohatším člověkem na světě, a to díky raketovému růstu ceny akcií společnosti Meta, který letos zvýšil jeho čisté jmění více než u kterékoli jiné osoby. Jen v roce 2024 zaznamenal Zuckerbergův majetek nárůst o 42,4 miliardy dolarů, čímž se v žebříčku miliardářů agentury Bloomberg umístil na čtvrtém místě a předstihl spoluzakladatele společnosti Microsoft Billa Gatese, který klesl na pátou pozici.
Zuckerberg, který vlastní 13% podíl ve společnosti Meta Platforms, má nyní díky výraznému nárůstu akcií této společnosti působící v oblasti sociálních médií hodnotu přibližně 170 miliard dolarů. Společnost, kterou Zuckerberg původně založil v roce 2004 během svých studií na Harvardově univerzitě, zaznamenala během jediného pátku prudký nárůst svých akcií o 20 % a dosáhla nového rekordu 474,99 USD. Tento pozoruhodný nárůst přišel v souvislosti s vyhlášením historicky první dividendy společnosti Meta, kterou podpořil výrazný nárůst příjmů společnosti. Toto prohlášení rozšířilo ocenění společnosti o 204,5 miliardy dolarů, což znamenalo největší jednodenní nárůst tržní hodnoty v historii Wall Street.
Akcie společnosti Meta zaznamenaly v roce 2024 výrazný nárůst o 34 % a za předchozích 12 měsíců o 154 %. Od první veřejné nabídky akcií společnosti Facebook (nyní Meta) v roce 2012 vzrostly akcie kalifornské společnosti o úctyhodných 1 149 %. Za zmínku stojí, že společnost Facebook se v říjnu 2021 oficiálně transformovala na platformu Meta.
Nejbohatší internetový mág, který se v roce 2007 ve svých 23 letech stal prvním “self-made” miliardářem, by měl díky svému podílu ve společnosti Meta dostávat ročně 700 milionů dolarů na dividendách. Zuckerbergovo stoupající bohatství vedlo k tomu, že 39letý Zuckerberg rychle stoupá v žebříčku miliardářů agentury Bloomberg, který odhaluje nadvládu amerických technologických miliardářů v tomto indexu.
Zuckerbergovo bohatství mu vyneslo místo za generálním ředitelem společnosti Tesla Elonem Muskem, který je s neuvěřitelnými 205 miliardami dolarů největším miliardářem na světě, a zakladatelem společnosti Amazon Jeffem Bezosem, jehož majetek se během jediného dne zvýšil ze 144 miliard dolarů na 197 miliard dolarů. Bezos nyní vystřídal Bernarda Arnaulta, generálního ředitele LVMH s majetkem 185 miliard dolarů, a pohodlně se usadil na druhém místě. Masivní překonání zisku a uklidňující diskuse kolem cloudových služeb společnosti Amazon podnítily růst jejích akcií o 7,8 %.
Na pátém místě indexu následuje zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates, který disponuje čistým jměním ve výši 145 miliard USD. V první desítce žebříčku miliardářů jsou pouze dvě osoby, magnát v oblasti luxusního zboží Bernard Arnault a generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway Warren Buffett, kteří svůj majetek nashromáždili mimo technologický sektor.
Zdroj: Bloomberg
Zuckerbergova rychlá akumulace bohatství se dostala na první místo seznamu miliardářů, kteří v roce 2024 zaznamenali nejprudší nárůst svého jmění, a předstihla tak indického ocelářského magnáta Gautama Adaniho a generálního ředitele společnosti Nvidia Jensena Huanga.
Zatímco Zuckerbergovo čisté jmění stále roste, nejbohatšímu člověku na světě Elonu Muskovi se v letošním roce snížil majetek více než kterémukoli jinému člověku. Prudký pokles ceny akcií společnosti Tesla o 24 % vedl k poklesu Muskova čistého jmění, které se snížilo o 24,2 miliardy dolarů, přestože vlastní 13% podíl ve společnosti Tesla.
Na pozadí toho všeho se Zuckerberg spolu s dalšími miliardáři včetně Warrena Buffetta a Billa Gatese zavázal rozloučit se s 99 % svého majetku. Tato filantropická snaha technologického goliáše naznačuje jeho stále větší sladění osobního bohatství s širším společenským přínosem. Vzhledem k tomu, že se miliardářské prostředí proměňuje, bude skutečně zajímavé sledovat Zuckerbergovy další kroky – jak v oblasti tvorby bohatství, tak v oblasti filantropie.