Dolar roste, americká inflace snižuje sázky na snížení sazeb Fedu

Dolar vzrostl na nové tříměsíční maximum vůči hlavním protějškům, když obchodníci po překvapivě vysokých údajích o inflaci v USA snížili sázky na snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému.

Poté, co úterní údaje ukázaly, že index spotřebitelských cen (CPI) v USA v lednu vzrostl oproti předchozímu roku o 3,1 % oproti očekávanému růstu o 2,9 %, peněžní trhy podle skupiny ME Group stanovily cenu za žádné snížení sazeb Fedu v březnu a 53% šanci na snížení sazeb v červnu.

Dolarový index, který měří americkou měnu vůči šesti hlavním srovnatelným měnám, se obchodoval o 0,05 % výše na úrovni 104,91, když se dotkl čerstvého tříměsíčního maxima 104,97.

Lednový index spotřebitelských cen v USA zavřel dveře pro březnové snížení sazeb Fedu. Zatímco údaje o PCE budou důležitější, debata se přesunula na květen nebo červen, kdy Fed zahájí cyklus uvolňování, pokud nedojde k eskalaci bankovních rizik,“ uvedl Charu Chanana, vedoucí oddělení měnové strategie společnosti Saxo.

„Díky tomu je síla dolaru trvalejší, protože rizika snížení sazeb SNB (Švýcarské národní banky) a ECB (Evropské centrální banky) před Fedem by mohla nabýt na síle.“

Zdroj: Unsplash

Inflace ve Spojeném království je v centru zájmu traderů na forexovém trhu

Vůči britské libře dolar vzrostl o 0,35 % na 1,2548 USD a krátce se dotkl osmidenního maxima poté, co údaje ukázaly, že inflace ve Spojeném království v lednu nezrychlila, jak se očekávalo. To může částečně zmírnit tlak na Bank of England (BoE), aby sazby ponechala na stávající úrovni po delší dobu.

Inflace ve Spojeném království dosáhla v lednu meziroční míry 4,0 %, což je beze změny oproti prosinci. Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpokládali zvýšení na 4,2 %.

„Základní vlivy by nyní měly nastavit velmi prudký pokles meziroční míry inflace v příštích čtyřech měsících,“ uvedl Michael Metcalfe, vedoucí oddělení makrostrategie ve společnosti State Street (NYSE:STT) Global Markets.

„To by na základě příznivého lednového údaje mohlo ještě stačit k tomu, aby se míra inflace přiblížila cíli natolik, že BoE bude moci v červnu zahájit cyklus uvolňování měnové politiky.“

Podle údajů skupiny LSE peněžní trhy vidí 51% šanci na snížení sazeb BoE v červnu a 75% šanci na snížení sazeb v srpnu.

Jen je na pomyslném rozcestí

Dolar mezitím oslabil vůči jenu poté, co vrcholní představitelé japonské měnové politiky varovali před tím, co označili za rychlé a spekulativní pohyby jenu.

„Ještě pozorněji sledujeme trh,“ řekl novinářům japonský ministr financí Šunichi Suzuki. „Rychlé pohyby jsou pro ekonomiku nežádoucí.“

Na otázku, zda by úřady mohly na měnovém trhu intervenovat, Suzuki beze slova opustil svůj úřad.

Již dříve nejvyšší japonský diplomat pro měnu Masato Kanda uvedl, že země v případě potřeby přijme příslušná opatření na devizovém trhu.

Dolar vůči jenu klesl o 0,1 % na 150,60 a nebyl příliš daleko od tříměsíčního maxima, kterého vůči japonské měně dosáhl v úterý. Od začátku letošního roku dolar přidal na ceně přibližně 10 jenů.

Japonsko v roce 2022 třikrát intervenovalo na měnovém trhu, když se kurz jenu propadl na 32leté minimum poblíž 152 jenů za dolar, a provádělo vzácné intervence na prodej dolaru, resp. nákup jenu.

Jinde se euro po řadě ekonomických údajů z eurozóny příliš nepohnulo. Kleslo o 0,06 % na 1,0702 USD poté, co se krátce propadlo na čerstvé tříměsíční minimum 1,0695 USD.

Zdroj: CNBC

Zaměstnanost v eurozóně se ve čtvrtém čtvrtletí mezičtvrtletně zvýšila o 0,3 % a meziročně o 1,3 %. Podle průzkumu agentury Reuters se očekával mezičtvrtletní růst zaměstnanosti o 0,2 % a meziroční růst o 1,1 %.

Hospodářský růst v regionu se v posledních třech měsících roku 2023 oproti předchozímu čtvrtletí nezměnil a oproti stejnému období roku 2022 vzrostl o 0,1 %.

Přední kryptoměna bitcoin vzrostla o 3,1 % na 51 230 a obchodovala se poblíž nejvyšší úrovně od konce prosince 2021.

Od minima z 23. ledna vzrostl o 34 %.