Dolar klesá, většina údajů o PMI přispívá k optimismu na trhu

Dolar ve čtvrtek klesl, protože akciové trhy dosáhly rekordních hodnot, což podpořilo optimismus ve všech třídách aktiv, a obchodníci se zabývali řadou převážně lepších než očekávaných průzkumů podnikatelské aktivity, které měly vliv na úrokové sazby.

Bleskové údaje o indexech nákupních manažerů (PMI) ukázaly, že pokles podnikatelské aktivity v eurozóně se v únoru zmírnil, když dominantní sektor služeb přerušil šestiměsíční sérii poklesu a vyrovnal tak zhoršení ve zpracovatelském průmyslu.

Euro naposledy vzrostlo o 0,34 % na 1,0856 USD. Po silnějších než očekávaných údajích o francouzské aktivitě vzrostlo o více než 0,5 % na nejvyšší hodnotu za téměř tři týdny, ale po neuspokojivých německých údajích pokleslo zpět.

Sterling vzrostl o 0,3 % na 1,2674 USD poté, co údaje o britském PMI ukázaly, že si ekonomika udržuje dynamiku z počátku roku 2024, a jen byl stabilní na 150,26 za dolar.

Dolarový index, který sleduje jednotku vůči šesti hlavním partnerům, tak klesl o 0,3 % na 103,67 a byl na cestě k týdennímu poklesu o téměř 0,6 %, což by v případě jeho udržení znamenalo první týdenní pokles v roce 2024.

Na dolar, který někdy těží z nervozity na trzích, působil také široký optimismus napříč trhy. Japonské i evropské akciové indexy ve čtvrtek dosáhly rekordních hodnot, v případě indexu Nikkei překonaly své maximum dosažené již v roce 1989.

Přesto dolarový index za celý rok vzrostl o více než 2 %, protože obchodníci omezují agresivní sázky na řadu snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému v letošním roce, což naopak udržuje zelenou bankovku v podpoře.

Později během dne budou zveřejněny údaje o podnikatelské aktivitě v USA.

„Dolar urazil dlouhou cestu a trh si oddechl a v tuto chvíli nechce nasazovat další dolarové longy,“ řekla Jane Foleyová, vedoucí oddělení FX strategie v Rabobank.

„Co by to mohlo potenciálně změnit, pokud se bude dále stupňovat debata o amerických úrokových sazbách a o tom, zda je červen (pro první snížení sazeb) reálný, a další kolo amerických dat bude mít zásadní význam.“

„Nadále se domníváme, že dolar dostane druhý dech.“

Australský dolar citlivý na riziko vzrostl o 0,5 % na 0,6584 USD, ačkoli tradiční bezpečný přístav, švýcarský frank, rovněž posílil, když dolar klesl o 0,26 % na 0,876 franku.

Zápis z posledního zasedání Fedu zveřejněný ve středu posílil signál, že centrální banka nespěchá se zmírněním sazeb, u kterých představitelé stále předpokládají, že se začnou snižovat někdy v letošním roce.

Podle nástroje CME FedWatch Tool obchodníci v současné době oceňují jen zhruba 30% šanci, že by Fed mohl začít uvolňovat sazby v květnu, což je mnohem méně než více než 80% šance před měsícem.

To následovalo po nedávných údajích, které ukázaly, že ceny výrobců a spotřebitelské ceny v USA v lednu vzrostly více, než se očekávalo, spolu s přetrvávající silou na trhu práce v zemi.

Jinde novozélandský dolar dosáhl více než měsíčního maxima 0,6218 USD.

Příští týden zasedá novozélandská centrální banka (RBNZ), a přestože ekonomové obecně očekávají, že banka ponechá hotovostní sazbu na úrovni 5,5 %, někteří vidí riziko jejího zvýšení, což poskytlo kiwi určitou podporu.

„Pokud dojde ke zvýšení z Nového Zélandu, trh se zaměří na argument: ‚Nový Zéland má slabé údaje a stále zvyšuje, Fed má odolné údaje, zda bude snižovat,“ řekl Foley.

Zdroj: Shutterstock

Asijské měny oslabují, dolar je stabilní, protože Fed se snižováním sazeb nespěchá

Většina asijských měn ve čtvrtek ustoupila, zatímco dolar zastavil nedávné ztráty, protože řada signálů z Federálního rezervního systému ukázala, že centrální banka pravděpodobně v nejbližší době udrží úrokové sazby na vysoké úrovni.

Slabé údaje indexů nákupních manažerů (PMI) z Austrálie a Japonska rovněž vedly k tomu, že asijští obchodníci upřednostňovali dolar, protože podnikatelská aktivita v obou zemích během února zpomalila.

Dolar stagnuje po zachování výhledu sazeb Fedu

Dolarový index i futures na dolarový index se v asijském obchodování ustálily poté, co tento týden prudce ustoupily z tříměsíčních maxim, ačkoli vyhlídky na další ztráty americké měny se nyní zdají být omezené.

Zápis z jednání Fedu z konce ledna ukázal, že banka v nejbližší době se snižováním úrokových sazeb nespěchá. Tento jestřábí postoj potvrdila i vystoupení několika představitelů Fedu v tomto týdnu, kdy politici uváděli obavy z přetrvávající inflace.

V těchto sděleních obchodníci postupně snižovali ceny očekávání snížení sazeb v květnu a případně v červnu, což je pro asijské měny špatnou vizitkou, protože rozdíl mezi rizikovými a nízkorizikovými výnosy zůstává malý.

Díky této představě se většina asijských měn ve čtvrtek vyvíjela slabším trendem. Čínský jüan klesl o 0,1 % a sklouzl zpět k úrovni 7,2, protože investoři nadále pochybovali o hospodářském oživení v zemi.

Větší ztráty jüanu brzdily známky vládních intervencí na měnových trzích v tomto týdnu.

Japonský jen a australský dolar jsou zasaženy slabými indexy PMI

Japonský jen oslabil o 0,1 % a vrátil se nad úroveň 150 za dolar, protože vyhlídky na vyšší a dlouhodobější sazby v USA poukazovaly na trvalý rozdíl mezi místními a americkými výnosy.

Slabší než očekávané údaje o indexech PMI rovněž vrhly stín na jen, protože výrobní aktivita se v únoru dále snížila, zatímco růst ve službách se zhoršil.

Přesto trhy nadále sledovaly případné intervence japonské vlády na měnových trzích po několika ústních varováních ministrů z minulého týdne. Jen však zůstal přikován na tříměsíčních minimech.

Australský dolar zůstal beze změny, protože předběžné údaje o indexu PMI za únor ukázaly na přetrvávající slabost podnikatelské aktivity. Nedávné údaje o indexu cen mezd, které byly zveřejněny ve středu a které byly silnější, než se očekávalo, však vedly k tomu, že obchodníci ocenili větší šanci, že Reserve Bank of Australia udrží úrokové sazby na vyšší úrovni po delší dobu.

Širší asijské měny se pohybovaly v rovnoměrném až nízkém rozpětí. Singapurský dolar přešlapoval na místě, zatímco jihokorejský won vzrostl o 0,2 % poté, co Bank of Korea ponechala úrokové sazby beze změny a signalizovala, že neplánuje bezprostředně začít s uvolňováním měnové politiky.

Indická rupie se pohybovala těsně pod úrovní 83 za dolar, přičemž indický index PMI ve službách bude zveřejněn později během dne.

Zdroj: Shutterstock