Většina asijských měn v pátek oslabila, zatímco dolar si udržel noční zisky, protože známky pokračující ekonomické slabosti v Číně do značné míry kompenzovaly optimismus ohledně uvolnění inflace a úrokových sazeb v USA.
Údaje o indexu nákupních manažerů (PMI) z Číny ukázaly, že se podnikatelská aktivita do února příliš nezlepšila, což naznačuje, že oživení v největší asijské ekonomice zůstává pomalé.
Tato představa udržovala sentiment vůči regionálním měnovým trhům na uzdě, i když obchodníci po nočních údajích o inflaci začali oceňovat mírně vyšší šanci na snížení sazeb v USA.
Zdroj: Canva
Čínský jüan klesá kvůli smíšeným indexům PMI
Čínský jüan v pátek klesl o 0,1 % a zůstal na dohled nedávných tříměsíčních minim.
Oficiální údaje PMI ukázaly, že čínský výrobní sektor se v únoru zmenšil již pátý měsíc v řadě. Slabý údaj do značné míry vyvážily údaje, které ukázaly určité zlepšení aktivity v nevýrobní sféře, ačkoli tento nárůst byl do značné míry způsoben vyššími spotřebitelskými výdaji během svátků nového lunárního roku – trend, který se může v nadcházejících měsících zmírnit.
Samostatný soukromý průzkum ukázal, že čínský výrobní sektor v únoru expandoval. Oficiální údaj však naznačil, že největší čínské výrobní podniky zůstávají pod tlakem slabé domácí i zahraniční poptávky.
Dolar je silný, protože údaje o PCE podněcují jen málo pozic pro snižování sazeb
Dolarový index i futures na dolarový index v pátek během asijského obchodování mírně klesly, ale udržely si většinu svých nočních zisků poté, co údaje ukázaly, že inflace v lednu podle očekávání poklesla.
Index cen PCE – preferovaný ukazatel inflace Federálního rezervního systému – se v lednu ochladil, ale zůstal vysoko nad ročním inflačním cílem centrální banky.
„Vzhledem k rychlému poklesu inflace měřené PCE ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku existuje v údajích určitý prostor pro dočasný skluz a Fed může být stále na cestě ke snížení sazeb letos v létě. Pokud však údaje zůstanou silné až do března, Fed možná bude muset přehodnotit, jak dlouho budou muset sazby zůstat na vysoké úrovni,“ napsali analytici ANZ ve své poznámce.
Nástroj CME Fedwatch ukázal, že obchodníci stále oceňují více než 30% šanci na udržení sazeb v červnu spolu s 56% šancí, že Fed sníží sazby o 25 bazických bodů.
Většina ostatních asijských měn byla v pátek utlumena. Japonský jen se ve čtvrtek vzdal všech svých zisků a obchodoval se zpět nad úrovní 150, protože vyhlídky na vyšší dlouhodobé sazby v USA do značné míry zastínily případné brzké zvýšení sazeb ze strany Bank of Japan.
Australský dolar vzrostl o 0,3 % poté, co zaznamenal dva dny ztrát, protože investoři vsadili na to, že Reserve Bank nebude dále zvyšovat úrokové sazby.
Pozornost se soustředila také na klíčové údaje o HDP za čtvrté čtvrtletí, které budou zveřejněny příští týden.
Singapurský dolar zůstal beze změny, zatímco indická rupie rozšířila mírné zisky ze čtvrtka poté, co údaje ukázaly, že indický HDP vzrostl v prosincovém čtvrtletí mnohem více, než se očekávalo, což podtrhlo pozici Indie jako nejrychleji rostoucí velké ekonomiky.
Zdroj: Canva
Dolar vykazuje odolnost, euro je před zveřejněním CPI výše
Americký dolar v pátek na začátku evropského obchodování vykázal odolnost a udržel si většinu nočních zisků po zveřejnění netrpělivě očekávaných údajů o inflaci v USA, zatímco euro vykázalo určité posílení.
Ve 4:00 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, po volatilní noční seanci obchodoval převážně beze změny na úrovni 104,107 bodu.
Americký dolar je nebývale odolný
Podle údajů zveřejněných ve čtvrtek index cen PCE – preferovaný ukazatel inflace Federálního rezervního systému – v lednu ochladl, ale zůstal vysoko nad ročním inflačním cílem centrální banky.
Následovala tak řada silných ekonomických čísel z USA, která poukazovala na přetrvávající cenové tlaky, což vedlo k tomu, že trhy vyčíslily šance na snížení sazeb již tento měsíc.
Červen je nyní považován za pravděpodobný výchozí bod cyklu snižování sazeb Fedu, přičemž obchodníci vidí v letošním roce uvolnění sazeb na úrovni přibližně 75 bazických bodů.
„Představa odolných údajů o inflaci a aktivitě v USA je nyní plně strávena,“ uvedli analytici ING ve své poznámce. „Investoři jsou spokojeni se třemi sníženími o 25 bb v ceně do prosince, protože prostě není dostatek důkazů o datech, aby se nyní změnilo na více holubičí. Stejně tak se snížení sazeb před červnem jeví jako nepravděpodobné. To vše se promítá do odolného dolaru.“
Euro se před očekávaným indexem spotřebitelských cen v eurozóně zvyšuje
V Evropě se měnový pár EUR/USD obchodoval o 0,1 % výše na úrovni 1,0813 před zveřejněním údaje o indexu spotřebitelských cen v eurozóně za únor, který by měl ukázat další zpomalení inflace v regionu.
Údaje zveřejněné ve čtvrtek ukázaly, že spotřebitelské ceny klesaly pomaleji, než se očekávalo ve Francii, ale rychleji, než se očekávalo v Německu. Ekonomové očekávají za únor meziroční údaj 2,5 %, což je pokles z lednových 2,8 %.
„Odchylka od očekávání by mohla vyvolat krátkodobé výkyvy sazeb v eurozóně a eura, ale ve skutečnosti by neměla mít velký vliv na výrok, který Christine Lagardeová a Rada guvernérů zřejmě příští týden zopakují,“ dodala ING.
Evropská centrální banka zasedá příští týden, a přestože se neočekává žádná změna politiky, banka by mohla naznačit snížení sazeb později v průběhu roku.
GBP/USD se obchodoval o 0,1 % výše na úrovni 1,2635 poté, co údaje poskytovatele hypotečních úvěrů Nationwide ukázaly, že britské ceny domů v únoru poprvé po více než roce v meziročním vyjádření vzrostly.
Ceny domů byly o 1,2 % vyšší než v únoru 2023, což je první meziroční nárůst od ledna loňského roku, uvedla společnost Nationwide.
Inflace ve Spojeném království ustupuje, ale zůstává na vyšší úrovni než v Evropě a USA, což naznačuje, že Bank of England přijde na stranu snižování sazeb poměrně pozdě.
V Asii se USD/CNY obchodoval o 0,2 % výše na úrovni 7,1989, přičemž jüan oslabil poté, co oficiální údaje PMI ukázaly, že čínský výrobní sektor v únoru klesl již pátý měsíc v řadě.
Slabý údaj do značné míry kompenzoval údaje, které ukázaly určité zlepšení aktivity v nevýrobní sféře, ačkoli tento nárůst byl do značné míry způsoben vyššími spotřebitelskými výdaji během svátků nového lunárního roku – což je trend, který se může v nadcházejících měsících zmírnit.
USD/JPY se obchodoval o 0,5 % výše na úrovni 150,66, přičemž jen se ve čtvrtek vzdal všech svých zisků a obchodoval se zpět nad úrovní 150, jelikož vyhlídky na vyšší dlouhodobé sazby v USA do značné míry zastínily případné brzké zvýšení sazeb ze strany Bank of Japan.