Navzdory kritice ze strany osobností, jako je Jamie Dimon, bývalý generální ředitel společnosti JPMorgan Chase & Co, který označil Bitcoin za nic lepšího než “zahradní šutr”, a senátorky Elizabeth Warren, která označila Bitcoin za skvělý nástroj pro teroristy, drogové dealery a podvodníky, digitální token vykazuje značnou sílu. Odpor Wall Street výrazně polevil, protože hodnota kryptoměny překonává závratné rekordy – nejprve 40 000 dolarů, pak 50 000 dolarů a nyní 60 000 dolarů. Tato odolnost je do značné míry přičítána konzistentní poptávce širokého spektra investorů – od mladých a starých až po bohaté a ne tak bohaté.
Tento trend vytvořil hlavolam pro tradiční investiční giganty. Stojí před volbou, zda budou nadále odmítat notoricky nepředvídatelné aktivum – i když je nabízeno prostřednictvím regulačně přívětivějšího burzovně obchodovaného fondu (ETF) – nebo kapitulovat před touto rostoucí poptávkou klientů. A to navzdory úskalím, která jsou s ním neodmyslitelně spojena. Instituce jako Merrill Lynch z Bank of America a Wells Fargo & Co. zvolily druhý přístup a vybraným klientům burzovních makléřů poskytly přístup k novým bitcoinovým ETF, aniž by svým poradcům dovolily je otevřeně podpořit.
Potenciální zisk, který toto nové aktivum může generovat, však nelze ignorovat. Deset bitcoinových ETF, s nimiž se v USA otevřeně obchoduje, nashromáždilo čistý příliv zhruba 8 miliard USD, přičemž tomuto počtu dominují těžké váhy v oboru, jako jsou společnosti BlackRock a Fidelity. Fond iShares Bitcoin Trust společnosti BlackRock nashromáždil za pouhých sedm týdnů ohromujících 10 miliard dolarů. To je na poměry ETF historické prvenství, protože podle agentury Bloomberg Intelligence trvalo prvnímu ETF na zlato více než dva roky, než tohoto milníku dosáhl po svém spuštění v roce 2024.
Zdroj: Getty Images
Značná alokace peněz ETF potřebuje Bitcoin k nákupu v rámci trhu, který je proslulý svými “hodlery” – věrnými majiteli Bitcoinu, kteří si svou kryptoměnu drží i přes výkyvy její hodnoty. Zajímavé je, že tato nečekaná poptávka podnítila obnovenou aktivitu mezi obchodníky s kryptoměnami, o čemž svědčí řada technických závad, které některým uživatelům Coinbase dočasně zobrazovaly nulové dolarové zůstatky. To přichází v době, kdy se bitcoin vydal na silnou rally.
Tato rally je sice nadšená, ale zároveň může umocnit rizika, která s sebou nese zapojení do světa kryptoměn – mezi nimi především podvody. Mezi další obavy patří běžné riziko volatility trhu s bitcoiny. Je pozorováno, že značný počet obchodníků hromadí na vypůjčení prostředky, aby maximalizovali zisky z obchodování – taktika, která se obrátila proti nim pádem poskytovatelů půjček na kryptoměny, jako byla před téměř dvěma lety společnost Celsius.
Taková riziková taktika kalkuluje s tím, kdy dojde ke zvratu alespoň části převládající rally, nikoliv zda k němu dojde. S pákovým efektem souvisí i požadavek, který objasnil Campbell Harvey, profesor financí z Duke University specializující se na trhy s digitálními aktivy, aby byli obchodníci připraveni přijít o všechno.
Bez ohledu na to, zda dalším významným milníkem pro Bitcoin bude nárůst na 70 000 USD nebo pokles na 50 000 USD, zdá se, že panuje shoda na tom, že otevření ETF připravených investovat do Bitcoinu je změnou hry jak pro tradiční finanční trh, tak pro svět kryptoměn. Jak jednoduše říká Stephane Ouellette – výkonný ředitel platformy pro digitální aktiva FRNT Financial – legitimizuje to Bitcoin.
Tato nově nabytá legitimita odlišuje tento býčí trh s kryptoměnami od předchozích cyklů boomu a propadu, nechvalně proslulých kryptopůjčkami, které se často ukázaly jako neopodstatněné, a prvotní nabídkou finančních prostředků v podobě mincí, která často vedla k prázdným výsledkům. Tuto nejnovější rallye podporuje jiná demografická skupina: baby boomers a starší lidé, kteří poprvé našli snadný způsob, jak kryptoměny koupit. Očekává se, že tato nová vlna kryptoměnových rekrutů je teprve začátkem.
Zdroj: Getty Images
Zajímavé je, že tato nejnovější éra kryptoměn je protkána ironií. Vztahový marast mezi kryptoměnami a tradičními finančními institucemi ještě umocňuje nepředvídatelné regulační prostředí. Komise pro cenné papíry (SEC) představuje v tomto ohledu fascinující případovou studii: tradičně je trnem v oku krypto průmyslu kvůli svému agresivnímu regulačnímu tlaku. Nicméně lednové schválení Bitcoin ETF bylo zásluhou předsedy Garyho Genslera historickým posunem v regulaci.
Geneze Bitcoinu v roce 2008 byla založena na alternativní vizi finančního systému, která se zřekla nadvlády Wall Street a vlád. Je ironií, že nedávné oživení Bitcoinu se zdá být manýrou tradičního finančního systému. Zdá se, že za znovuzrození digitálního aktiva vděčíme spojení tradice a inovace.