Warren Buffett, proslulý “věštec z Omahy” a 93letý investiční titán, po celou svou kariéru připisoval úspěch svého mamutího investičního dědictví pozoruhodně jednoduchému principu: síle složeného úroku.
Při vysvětlování své finanční strategie Buffett vlastními slovy přirovnal úspěšné investování ke kutálení malé sněhové koule z dlouhého kopce. Jak se sněhová koule kutálí dolů, hromadí se na ní další sníh, čímž se zvětšuje, což je podobné způsobu, jakým investice v průběhu času roste, zejména pokud se jedná o složené úročení.
“Složené úročení popisuje schopnost vydělávat nejen na úrocích z počáteční jistiny, ale také na reinvestovaných úrocích z úroků,” vysvětlil Buffett. “S valením sněhové koule jsme začali již ve velmi raném věku. Trik spočívá ve velmi dlouhém kopci, což znamená buď začít velmi mladý, nebo se dožít velmi vysokého věku,” poznamenal Buffett bystře již v roce 1999.
Zdroj: Getty Images
Základní myšlenkou složeného úročení je reinvestování úroků, které se přičítají k částce jistiny investice, čímž v průběhu času dochází k vyššímu úročení. Tento v investičních kruzích široce známý fenomén exponenciálního růstu může vést k nárůstu bohatství bez ohledu na počáteční částku.
Vezměme si například případ 10 000 USD. Pokud je tato částka úročena složeným úrokem ve výši 10 % ročně, bude mít za 30 let hodnotu téměř 175 000 USD, za 40 let přesáhne 450 000 USD a za 50 let se zvýší na 1,17 milionu USD.
Buffettova osobní a profesní dráha je toho důkazem. Věštec z Omahy se vydal na cestu investování v 11 letech, kdy si koupil své první akcie, Cities Service Preferred za 38 dolarů za akcii. V 16 letech mu tento brzký začátek investování umožnil získat majetek odpovídající 53 000 dolarů v dnešních dolarech.
V roce 1965 získal Buffett textilní společnost Berkshire Hathaway, která se potýkala s problémy, a přeměnil ji na holdingovou společnost pro své různé obchodní akvizice a nákupy akcií, které následovaly v průběhu následujících desetiletí.
V současné době zahrnuje Buffettovo rozsáhlé portfolio pestrou škálu subjektů od železniční společnosti BNSF Railway, dříve známé jako Burlington Northern Santa Fe, přes oblíbený řetězec prodejen zmrzliny Dairy Queen až po pojišťovnu Geico a 6% podíl v technologickém gigantu Apple. Všechny Buffettem vlastněné podniky dohromady zvýšily tržní hodnotu společnosti Berkshire Hathaway na ohromujících 900 miliard dolarů.
Zdroj: Getty Images
Ve svém posledním výročním dopise akcionářům pro rok 2023 Buffett poznamenal, že kombinace silné americké ekonomiky a síly složeného úročení umožnila, aby investiční aréna byla příznivá pro značné hromadění majetku. Uvedl: “Díky americkému větru do zad a síle složeného úročení byla – a bude – aréna, ve které působíme, výnosná, pokud během života uděláte několik dobrých rozhodnutí a vyhnete se závažným chybám.”
Buffett dále naznačil, že pro začínající investory mohou být výhodnou vyhlídkou menší společnosti, a to s odkazem na pravděpodobnost přehlédnutých příležitostí v takových podnicích. Zmínil to v souvislosti s tím, co by dělal, kdyby právě vyšel ze školy a měl k dispozici 10 000 dolarů na investování: “Pravděpodobně bych se zaměřil na menší společnosti, protože by to byla práce s menšími částkami a je větší šance, že se v této oblasti něco přehlédne,” řekl v roce 1999.
Strategie nejúspěšnějšího investora světa, která mu přináší zisk, tedy spočívá na zdánlivě jednoduchém principu složeného úročení. Bez ohledu na parametry, jako je velikost, výše nebo způsob investice, se podle moudrosti Warrena Buffetta zdá, že základem úspěšného investování je činit informovaná finanční rozhodnutí a nechat působit kouzlo složeného úroku.